Dünyanın İlk Güneş Enerjili Otobüs Durağı Hizmete Girdi - Son Dakika

Dünyanın İlk Güneş Enerjili Otobüs Durağı Hizmete Girdi

06.09.2012 20:10
Dünyanın İlk Güneş Enerjili Otobüs Durağı Hizmete Girdi, System.String[]

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından üretilen ve yolcuların yaz aylarında aşırı sıcaktan, kış aylarında ise fırtına ve yağıştan koruyan güneş enerjili, klimalı, dokunmatik kapılı, içinde 220 voltluk prizlerin bulunduğu akıllı otobüs durağı...

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından üretilen ve yolcuların yaz aylarında aşırı sıcaktan, kış aylarında ise fırtına ve yağıştan koruyan güneş enerjili, klimalı, dokunmatik kapılı, içinde 220 voltluk prizlerin bulunduğu akıllı otobüs durağı hizmete girdi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Boğaçayı Tesisleri'nde üretilen "Akıllı Durak", Işıklar Caddesi Karaalioğlu Parkı, Aslanlı Yol girişinde vatandaşların hizmetine sunuldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın tarafından hizmete sunulan 'Akıllı Durak', vatandaşların da büyük beğenisi topladı.

'Akıllı Durak' hakkında bilgiler veren Başkan Akaydın, önemli bir projeyi hayata geçirdiklerini belirterek, Antalya ve Türkiye'ye hayırlı olmasını diledi.

Seçim çalışmalarında güneş enerjisinden etkin şekilde yararlanılması için projeleri yer aldığını hatırlatan Başkan Akaydın, "Biz insanlara bedava elektrik vermeyi değil, onlara nasıl güneş enerjisinden elektrik üreteceklerini göstermek istedik. Bunu Güneş Ev'de, Atatürk Parkı'nın led aydınlatma sisteminde güneş enerjisini kullanarak gösterdik. Ama bugün daha özgün bir projenin tanıtımını yapıyoruz" dedi.

Daha önceden bunu romantik bir proje olarak anlattığını aktaran Başkan Akaydın, "o zaman çok iddialı değilim demiştim. Bu projeyi zamanla tamamladık. Geliştirdik. Şimdide vatandaşlarımızın takdirlerine sunuyoruz. Durağımız, kapısı sensorlu olarak açılıp kapanan, yaz aylarında serin, kış aylarında ise yolculara sıcak bir ortam sunuyor. Tamamen dokunmatik. Bundan sonraki elektronik bilet sistemleri ile de entegre olacak. O zaman sadece elektronik biletini tutan vatandaş içeriye girebilecek. ve içeride bekleyen vatandaşlar 3 tane 220 volt prizle elektronik aletlerini şarjını yapabilecek" bilgilerini verdi.

Akaydın şöyle konuştu: " Bu teknoloji dünyada yavaş yavaş ses getirmeye başladı. EKDAĞ firmamız Abu Dabi'den bu konuda teklif aldı. Belki heyetimiz Abu Dabi'ye gidecek ve bu teknolojiyi orada da hayata geçirecek. Bu tür Ar-Ge projeleri kötü kullanımlara da açık. Kentin çok güvenlikli yerlerine konması gerekiyor. Eğer projeye Antalya kısa sürede adapte olur ve kötü kullanımlardan koruyabilirse yaygınlaştırırız. Ama tersi durumda yaygınlaştıramayız."

Durağın maliyeti hakkında bilgiler veren Başkan Akaydın, "Durağın maliyeti içindeki özelliklere göre 25 bin ile 40 bin arasında değişiyor. Türki'ye de ve dünyada güneş enerjisi ile çalışan ilk durak. Ama akıllı durak olarak dünyada çeşitli modeller var. Bu durak tamamen güneş enerjisi ile çalışıyor. Depolama sistemi olduğu için gece ve kapalı havalarda da kullanılabiliyor. Güneş olmasa bile iki gün kendini çalıştırabilecek enerjiyi depoluyor" şeklinde konuştu.

Açıklamanın ardından Başkan Akaydın ve vatandaşlar durağın içine girdi.

Mustafa Gürses isimli yolcu, Antalya'nın bir güneş şehri olduğunu belirterek, otobüsle evlerine giden vatandaşlar düşünülerek çok güzel bir projenin hayata geçirildiğini söyledi.

Bir diğer yolcu Cemil Polat ise, projenin yaygınlaştırılmasını kaydederek, "Sıcak ve soğuk havada yolcuların korunabileceği bir durak olmuş. Örnek bir proje. Emeği geçen herkesin ellerine sağlık" dedi. - ANTALYA

Dünyanın İlk Güneş Enerjili Otobüs Durağı Hizmete Girdi
Dünyanın İlk Güneş Enerjili Otobüs Durağı Hizmete Girdi
Dünyanın İlk Güneş Enerjili Otobüs Durağı Hizmete Girdi
Dünyanın İlk Güneş Enerjili Otobüs Durağı Hizmete Girdi
Dünyanın İlk Güneş Enerjili Otobüs Durağı Hizmete Girdi
Dünyanın İlk Güneş Enerjili Otobüs Durağı Hizmete Girdi

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Dünyanın İlk Güneş Enerjili Otobüs Durağı Hizmete Girdi - Son Dakika


Son Dakika

Oyuncu Berk Atan'ın İzmir'de yaşayan ailesi depreme evlerinde yakalandı 5'er kiloluk kırlangıç balıkları 500'er liradan satışa sunuldu Marmara Bölgesi'nde kuvvetli sağanak bekleniyor Kabe'de panik anları! Aracıyla Mescid-i Haram'a daldı Ailesinden gizlice doğum yapan 14 yaşındaki kız çocuğunun bebeği, derin dondurucuda bulundu Depremin vurduğu Seferihisar, havadan görüntülendi İzmir depreminden sonra yaptığı paylaşım infial yarattı! "Felaketi kendileri istedi" diyen şahıs yakalandı Depremin dehşetini ortaya çıkaran apartman! Prof. Dr. Oğuz Çelik, 'bomba kat'a dikkat çekti