Dünyanın Önde Gelen Deprem Uzmanları Ankara'da - Son Dakika

Dünyanın Önde Gelen Deprem Uzmanları Ankara'da

5 yıl önce

Prota Mühendislik’in 30. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Ankara’da düzenlediği ‘Yeni Nesil Deprem Yönetmelikleri ve Deprem Mühendisliğinde Yeni Teknolojiler’ sempozyumu, dünyanın önde gelen deprem uzmanlarını bir araya getirdi.

Dünyanın Önde Gelen Deprem Uzmanları Ankara'da, System.String[]

Prota Mühendislik'in 30. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Ankara'da düzenlediği 'Yeni Nesil Deprem Yönetmelikleri ve Deprem Mühendisliğinde Yeni Teknolojiler' sempozyumu, dünyanın önde gelen deprem uzmanlarını bir araya getirdi.


26-27 Şubat 2015 tarihlerinde Ankara Cer Modern Sanatlar Merkezi'nde düzenlenen sempozyuma 42 üniversite, 29 kamu kurumu, 55 müşavirlik ve tasarım firması, 17 sismik yalıtım ekipmanı tedarikçi ve üreticisi, 39 tanınmış yapımcı-yüklenici firma ve 12 farklı ülkeden uluslararası enstitü ve akademik kuruluş temsilcisinden oluşan 450 mühendis katıldı. Türkiye'nin önde gelen üniversite, kamu, uygulamacı ve müşavirlik kuruluşlarından yoğun katılım oldu.


Eşbaşkanlıklarını ODTÜ öğretim üyelerinden Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu ile İtalya Pavia Üniversitesi öğretim üyelerinden Gian Michele Calvi'nin yaptığı sempozyuma ana konuşmacı olarak Prof. Dr. Polat Gülkan, Prof. Dr. Nuray Aydınoğlu, Prof. Dr. Mustafa Erdik, Prof. Dr. Sinan Akkar ve Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu ile Yunanistan'dan Prof. Dr. Michael Fardis, Slovenya'dan Prof. Dr. Peter Fajfar, ABD'den Dr. Farzad Naeim, ABD'den Prof. Dr. Andre Filitrault, İtalya'dan Prof. Dr. Michele Calvi, Kanada'dan Prof. Dr. Constantin Christopoulos ve Japonya'dan Prof. Dr. Masayoshi Nakashima katıldı. Ulusal ve uluslararası bilim insanı, idare, mühendis, müşavir, üretici, yüklenici ve işverenden oluşan ve sınırlı sayıda uzman mühendisin karşılıklı bilgi aktarımını sağlamayı amaçlayan sempozyumda deprem altında yapıların hasarları kontrol edilebilir mi, depremlerde yapıların hasar görmemesini sağlayacak yeni teknolojiler nelerdir, yüksek binalar normal binalara göre daha tehlikeli midir ve deprem yönetmelikleri yapıları depremden ne kadar korur gibi yaşamsal sorulara cevap arandı. Sempozyum sonunda performans esaslı deprem mühendisliği ve yeni teknolojilere ilişkin yeni nesil şartnamelerin, farklı yöntemlerle farklı ülkelerde gerçekleşmiş uygulamaların, güvenli yapı teknolojilerinin, sismik yalıtımı çözümlerinin yararları ve eksik yönlerinin uluslararası boyutta konunun en üst düzeyde uzmanlarının bilgi aktarımları ile her yönden tartışılması sağlanarak, gelecek nesillere güvenli bir dünya bırakabilmek için mühendisler ile bilim insanlarının birlikte çalışmalarının gereği vurgulandı. - ANKARA

Haber Yayın Tarihi: 02.03.2015 05:50 Kaynak: İHASon Dakika

Canlı yayında elbisesi düşen oyuncu Celia Freijeiro'nun göğüsleri göründü
Katar, Libya'nın doğusunda petrol üretiminin durdurulmasını şiddetle kınadı Silahlı saldırıda hayatını kaybeden kanaat önderinin cenazesine 10 bin kişi katıldı

Son Dakika Haberleri