Son Dakika Haberleri: Dünyaya Farklı Bakmamızı Sağlayan 12 Fotoğraf
BBC

Dünyaya Farklı Bakmamızı Sağlayan 12 Fotoğraf

2 yıl önce

2017’nin her ayına ilişkin seçilen fotoğraflar derin bir kültürel sembolizmle yüklü.

Dünyaya Farklı Bakmamızı Sağlayan 12 Fotoğraf, System.String[]

2017'nin her ayına ilişkin seçilen fotoğraflar derin bir kültürel sembolizmle yüklü.


Ocak: Kültürel bir sembole el koymak


1 Ocak 2017'de kimliği bilinmeyen bir grup, Hollywood Tepesi'ndeki ünlü HOLLYWOOD levhasında ufak bir değişiklik yaparak "Hollyweed" kelimesini türetti.


"Weed" İngilizcede "ot/esrar" anlamına geliyor. Grup bu eylemiyle California'da keyif amaçlı esrar kullanımının serbest bırakılmasına dikkat çekmiş oldu.


Bu durum İngiliz sanat eleştirmeni John Berger'in kültürel sembollerin manipülasyona ne kadar açık olduğuna dair uyarısını hatırlattı.

Şubat: Kabil'de kadınlar kung-fu yapıyor


Geleneksel kung-fu'nun modern versiyonu Wushu öğretmeni bir kadın, Kabil yakınlarındaki bir karlı tepede, geleneksel Şaolin giysili kadınlara ders veriyor.


Unutmayalım ki burası kadınların farklı davranması beklenen bir ülke, Afganistan.

Mart: Halep'in yıkıntıları içinde müzik


Halep'teki yıkılmış evinin yatak odasında oturmuş, piposunu içerek pikap dinleyen 70 yaşındaki bu adamın fotoğrafı dünyayı dolaştı.


Fotoğraf, savaşın yıkıma uğrattığı tüm yaşamlara sessiz bir ağıt olarak görüldü.


Nisan: Fotoğrafçının müdahil olduğu an


Yine Halep'te çekilen bu fotoğrafta, fotoğrafçı ABD Alkader Habak'ın makinesini bir kenara bırakıp yaralı bir çocuğu kurtarmak için koşturmasını görüyoruz.


Mayıs: Dünya haritasını değiştiren bir çatlak


Antarktika'da Larsen Buz Sahanlığı'nda son yıllarda 177 km uzunluğunda büyük bir çatlak oluştu.


Bu fotoğraf NASA araştırmacısı John Sonntag tarafından çekildi.


Temmuz ayında sahanlıktan dev bir buz parçası koptu. Kuzeyde de hızla başka bir çatlağın oluşmaya başladığı bildiriliyor.


Haziran: Hortuma kafa tutan adam


Kanada'nın Alberta şehrinde, yaklaşan hortumu hiçe sayarak bahçesinde çim biçen adamın fotoğrafı sosyal medyada çok paylaşılmıştı.


Temmuz: Telefonda video izleyen goril


ABD'nin Kentucky şehrinde bir hayvanat bahçesinde çekilen bu fotoğraf Instagram'da paylaşıldıktan sonra sosyal medyada elden ele yayıldı.


Fotoğrafta, dokunmanın yarattığı hassasiyet duygusunun yanı sıra insan ile hayvan arasındaki ihtiyatlı yakınlaşma ve kapanmaz mesafe duygusunun yansıdığı görülüyor.

Ağustos: Heykelleri yıkmak ne zaman sorun olmaz?


ABD'nin Kuzey Carolina eyaletindeki Durham kentinde, Amerikan İç Savaşı'nda kölelikten yana olan ve birlikten ayrılmak için savaşan bir askerin heykeli yıkılmıştı.


Bu fotoğraf, 1991'de Sovyet gizli polis teşkilatı Çeka'nın kurucusu Felix Dzerjinski'nin heykelinin Moskova'da yıkılmasını, 2011'de ise Trablus'ta Libya lideri Muammer Kaddafi'nin, 2003'te Bağdat'ta Saddam Hüseyin heykelinin yıkılmasını çağrıştırdı.


Amerikalı sanat eleştirmeni Kelly Grovier "Bir halkı anlamak için diktikleri değil, yıktıkları heykellere bakmak gerekir" diyordu.


Eylül: Orman yangınında golf oynamak


ABD'nin batısında Washington eyaletinde orman yangını sırasında golf oynamaya devam eden golfçülerin fotoğrafı sosyal medyada büyük yankı uyandırmıştı.


Ekim: Londra'da turuncu gökyüzü


Ophelia Kasırgası İngiltere'nin bazı bölgelerinde gökyüzünü turuncuya boyayarak sinematik bir filtre etkisi yarattı.


Buna, Sahra çölünden kalkan kumların fırtınayla buralara kadar taşınması neden olmuştu. Bu görüntü Edvard Munch'un 'Çığlık' tablosunu hatırlatıyordu.


Kasım: 700 yıllık heykeli yutan ağaç kökleri


Tayland'daki eski bir Budist tapınağında 700 yıllık bir heykeli orman yavaş yavaş yutuyor.


Bugün sadece yüzü görünür kalan heykel, Picasso ve Cezanne'ın kübist resimlerini hatırlatıyor adeta.

Aralık: Umudun simgesi balon


ABD'deki bir insan hakları örgütü, ABD- Meksika sınırının ayırdığı ailelerin İnsan Hakları Günü vesilesiyle 10 Aralık'ta üç dakikalığına bir araya gelmesini sağladı.


Teksas'ta sınırdaki El Paso şehrinde elinde balon taşıyan çocuk, Batı Şeria'da İsrail'in kurduğu duvara Banksy'nin 2005'te yaptığı duvar resmini hatırlatıyor, duvarların olmadığı bir umut diyarını çağrıştırıyordu adeta.


Bu haberin İngilizce aslını BBC Culture sayfasında okuyabilirsiniz.


Diğer dergi haberlerine buradan ulaşabilirsiniz.

BBC
Haber Yayın Tarihi: 03.04.2018 03:52 Muhtar maaşları 17 yılda yaklaşık 21 kat arttı
Şeyma Subaşı, amuda kalktığı pozuyla vücudunun güzelliğini gözler önüne serdi Otomobilin çarptığı üniversiteli 2 kız öldü! Kazayı gören yardıma koştu