Galatasaray eski Başkanı Dursun Özbek: Galatasaray'ı icraya vermedim - Son Dakika

Galatasaray eski Başkanı Dursun Özbek: Galatasaray'ı icraya vermedim

11.09.2019 16:03

Galatasaray Kulübü eski Başkanı Dursun Özbek, kendi döneminde yapılan Riva ve Florya projelerinin zora girdiğini söyleyerek, Galatasaray'ı da kendisinin icraya vermediğini ve şirket olarak hukukun emirlerini yerine getirdiklerini söyledi.

Galatasaray'da gerçekleşen Eylül ayı olağan divan kurulu toplantısında kulübün eski başkanı Dursun Özbek açıklamalarda bulundu.

Son dönemin kaotik ortamlara sebebiyet verdiğini söyleyen Özbek, "Yönetimi devretmemizin üzerinden 1,5 yıla yakın bir zaman geçti. Bu zaman zarfında buluşma ve sizlere hitap etme fırsatı bulamadım. 1,5 sene evvel neler oldu, neler yaptık, çok kısa anlatacağım. Riva-Florya projesi, Kemerburgaz, Mecidiyeköy, müze, stadın tapusunun alınması, sermaye artırımı gibi birçok projeye imza attık. Özellikle Riva-Florya projesinin genel kurula geldiği sırada anlattım. Riva ve Florya projesi bugün zordadır. Bu projenin ruhunu en iyi bilen kişilerden birisiyim. Sözleşmenin ruhu zedelenmiştir. Florya'nın Kemerburgaz'a ya da başka bir yere taşınması söz konusu. Riva'yla birlikte Florya'ya da bir proje yapıldı ancak yer teslimi yapılamıyor. Avansları müteahhit ödedi, ilgili miktarlar Galatasaray'a geldi. Paralar ödeniyor, peki nereye kadar? İhaleyi Emlak Konut yapmış. Arsayı teslim etmeniz lazım ki zaman faktörü lehimize çalışsın" diye konuştu.

"GALATASARAY'DAN 1 DELİKLİ KURUŞ TAHSİL ETMEDİK"

Bilgi kirliliğinin çok ciddi seviyeye geldiğini de sözlerine ekleyen Dursun Özbek, "Sabah gazeteyi açtığımda, 'Acaba bu işi ben mi yaptım, kardeşim mi yaptı?' safhasına geldi işler. Bu bilgi kirliliği artık beni birinci ağızdan bilgilendirmeye zorunlu kıldı. Özhan Canaydın Başkan döneminden bu yana, benim dönemimin sonuna kadar Galatasaray'a konaklama konusunda sponsor olduk. Sponsorluk derken yanlış anlamayın. Sponsorluklar da karşılıklı alışverişler vardır. Loca verirsin, reklam yaparsın. Bunların hiçbirisini istemedim. Bu hizmete bağlı olarak Galatasaray'dan 1 delikli kuruş tahsil edilmemiştir, istenmemiştir. Bütün bunlar yasalar çerçevesinde yapılmıştır. ve devlet sizin işletmenizde size ortaktır. Galatasaray'dan gelen konukların hepsini faturaladık ve arkasından da bağış makbuzu istedik. Ama hala 'Dursun Özbek otelinde Galatasaray'ı konaklattı ve şu kadar para kazandı' diyorlar. 2018 Mart ayındaki genel kurulu hatırlayın. 150-200 dolara oda sattılar dediler. Bunlar insanı yaralayan şeyler." ifadelerini kullandı.

"BU DURUM İŞ BİLMEZLİKTİR"

Özbek, "Bunlara tenezzül etmek, insanları Galatasaray'a küstürür. Bana yapılanları başkasına yapmayalım. Yapmadığınız işleri, insanları kötülemek uğruna yapmayın. 2014 yılında Ümit Özdemir beni aradı ve Ünal Aysal'ın bir projesi olduğunu, acil 5 milyon dolar paraya ihtiyaç olduğunu söyledi. Hiç düşünmeden parayı gönderdim. O dönemden başlamak üzere, Duygun abinin döneminde kasa kolaylığına devam ettik. 22 milyon dolar kredi aldık, 7,5 milyon doları futbolculara verdik. Burada da şahsi kefaletim söz konusu. Benim dönemimde de bu kasa kolaylıkları devam etti. Bağışı yapmanın şartı, devletin kontrol ettiği gibi kurum kazancını yüzde 5'le sınırlamıştır. Divana daha önce vermiştim ve yanımda getirdiğim bağış makbuzlarını divana veriyorum. 2014 ve daha evvelinden faiz faturalarını kesmeye devam ettik. Arkasından da kulübe faturalarla ilgili bağış makbuzu kesmesi için bilgi gönderdik. Galatasaray Spor Kulübü Derneği Yönetimi, geçmişte verdiğimiz konaklama hizmetlerinden dolayı 450 bin TL alacaklı görünüyoruz. Lütfen bize 450 bin TL'lik bağış makbuzu kesin diyoruz ama cevap yok. 'Bize faiz faturası falan gönderme' diyorlar yani. Bu durum iş bilmezliktir" diyerek mevcut yönetimi eleştirdi.

"İHTAR ÇEKMEK ZORUNDAYDIK"

123 milyon TL faiz faturasının neden kesildiğini soran Özbek, " Fatih Terim'in babasının cenazesinde başkanla görüştüm ve kendisi borcun ödeneceğini söyledi. Aradan 8-9 ay geçmesine karşın bir ödeme yapılmadı. Alınan senetlerin bir tarihi var. Galatasaray'dan ne arayan var ne soran var. Şahsi denetçim de beni uyarıyor. Almış olduğumuz senetlerden 5 milyon TL'lik olan bir kısmını, Ankara'daki otelimizin mal sahibine ciro ettirdik. Tesadüftür ki, o otelin sahibi, aynı zamanda avukatımız olan kişiler, Yusuf Günay'ın arkadaşları. Temmuz ayında alacaklı kişiler olarak sadece icra faaliyetinde bulunmak üzere icra mahkemesine gittik, senedin birini icra mahkemesine verdik. Sonrasında başkan beni aradı ve görüştük. Abdurrahim kardeşim beni arıyor, 'Başkan haftaya görüşmek istiyor' diyor, önümüzdeki hafta geliyor ama ortalıkta yok. Biz şirket olarak bu ihtarı çekmek zorundaydık." dedi.

"TROLL HESAPLAR DEVREYE GİRDİ"

Özbek, "Başkan bana 'Bir yapılandırma yapar mısın?' dedi. Elbette yaparım. Benim, Galatasaray'ı zora sokmak gibi bir derdim yok. 10 gün süre istendi, çıt çıkmıyor. Ankara'daki alacaklının da bu süreleri takip ettiğini biliyorum. Ses çıkmayınca Ankara'daki kişi 5 milyon TL için kulübe haciz yollamak zorunda kaldı. Hemen troll hesaplar devreye girdi ve 'Dursun Özbek kulübe icra yolladı' haberi. Dursun Özbek'in kulüpten bir alacağı söz konusu değil, şirketin alacağı söz konusu ve şirket de hacze başvurmadı. Yasaların emrettiğin şeyi yaptı. Bu bilgi kirliliğiyle Dursun Özbek, Galatasaray'a icra gönderen başkan olarak tarihe geçti" diyerek kendisinin kulübü icraya vermediğini ifade etti. Galatasaray'ın birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğunu da sözlerine ekleyen Özbek, "Böyle bir dönemde Dursun Özbek üzerinden Galatasaray siyaseti yürütmek ve bir ayrıştırmaya sebep olmak çok sakat ve çok sakıncalı. Bir sıkıntımız varsa dünyanın gözü önünde değil, bir odada buluşalım ve çözüm arayalım" açıklamasında bulundu.

Galatasaray eski Başkanı Dursun Özbek: Galatasaray'ı icraya vermedim
Galatasaray eski Başkanı Dursun Özbek: Galatasaray'ı icraya vermedim
Galatasaray eski Başkanı Dursun Özbek: Galatasaray'ı icraya vermedim
Galatasaray eski Başkanı Dursun Özbek: Galatasaray'ı icraya vermedim

- Kaynak: İHA

Son Dakika Spor Galatasaray eski Başkanı Dursun Özbek: Galatasaray'ı icraya vermedim - Son Dakika Spor

YORUMLAR (1)
  • asil dadaş: sen galatasarayı değil her zaman otelinin reklamını düşünen galatasaray kafilesini bile kendi otelinde konaklamasını yaptırıp üstüne hem oteline para kazandırıp hem otelininin reklamını yapan birisin aman kalsın herkes düşünsün galatasarayın sorunlarını ama sen asla çıkarcı adam Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

Marcus Thuram, kendisini tanımayan güvenlik görevlisine Google'dan fotoğraflarını gösterdi Azeri spiker, Zengilan kentinin işgalden kurtarılması haberini ağlayarak sundu Son Dakika! Büyükçekmece'de eğitim uçağı düştü, ilk müdahale çevredeki vatandaşlardan geldi Aliyev, "Ermenileri iti kovar gibi kovuyoruz" demişti! Azerbaycan, yerli kamikaze İHA'sına "İti Kovan" adını verdi Güne düşüşle başlayan altının gram fiyatı 481 liradan işlem görüyor Kenan İmirzalıoğlu ve Sinem Kobal'ın ilk bebekleri dünyaya geldi Paşinyan "Karabağ olmazsa biteriz, silahlanın" çağrısı yapmıştı! Azerbaycan, Karabağ'ın kalbine giden kenti kuşattı Para karşılığı birlikte olmak için anlaştığı kadın ve çetesi, inşaat işçisine kabus yaşattı