Düşünce Dergisi "üniversite"yi mercek altına alıyor - Son Dakika

Düşünce Dergisi "üniversite"yi mercek altına alıyor

10.07.2020 12:41
Düşünce Dergisi

Kültür Ocağı Vakfı'nın (KOCAV) yayın hayatına kazandırdığı Düşünce Dergisi'nin 10'uncu sayısı yayımlandı.

Kültür Ocağı Vakfı'nın (KOCAV) yayın hayatına kazandırdığı Düşünce Dergisi'nin 10'uncu sayısı yayımlandı.

Kültür, sanat, iktisat, edebiyat, sosyoloji gibi konuları ele alan derginin son sayısında dosya konusu "üniversite" olarak belirlendi.

Yılda iki kez yayınlanan derginin "Üniversiteyi yeniden düşünmek" üst başlığıyla okurların beğenisine sunulan yeni sayıda, medreseden bugünkü üniversiteye, üniversitenin sorunlarından geleceğin üniversitesine kadar geniş bir yelpaze ele alınıyor.

Dergide Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Coşkun'un röportajlarına yer veriliyor.

Sancar röportajında, çocukluğundan ABD'ye uzanan eğitim yolculuğuna üniversitelerde özgür düşüncenin öneminden, din, siyaset ve milliyetçilik anlayışına kadar pek çok soruya yanıt veriyor.

Başarılı bir bilim insanında üç temel özelliğin bulunması gerektiğine dikkati çeken Sancar, bunları "bilgiye dayalı yaratıcılık", "sıkı çalışmak" ve "başarısızlık karşısında direnmek" şeklinde sıralıyor.

Dergide ayrıca, ideal üniversite tasavvuruna yönelik, alanında uzman hocaların görüşlerinin yer aldığı "soruşturma" bölümü de yer alıyor.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Düşünce Dergisi 'üniversite'yi mercek altına alıyor - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Yabancı uyruklu adam ve kadını otomobilden indirip üzerlerine kurşun yağdırdılar Kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarma yasağı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla 2 ay daha uzatıldı Son Dakika! Bakan Soylu'dan İskenderun'daki patlamaya ilişkin ilk açıklama: İki terörist de etkisiz hale getirildi Denizlispor yönetimi, stadın belli yerlerini bölerek portatif loca oluşturdu Varela'nın baldırına basan Josef de Souza direkt kırmızı kart gördü Dağlık Karabağ'da 3. kez ateşkesi bozan Ermenistan Başbakanı Paşinyan'dan itiraf: Yine koruyamadık Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın eşi Anna Hakobyan: Kadın birlikleri oluşturup eğitimlere başlıyoruz Cem Yılmaz ile Serenay Sarıkaya ayrıldı mı? Sosyal medya hesapları yalanladı