Düzce Üniversitesi'nde "Yeniçeriler ve Bektaşilik" Anlatıldı - Son Dakika

Düzce Üniversitesi'nde "Yeniçeriler ve Bektaşilik" Anlatıldı

01.03.2018 13:01
Düzce Üniversitesi'nde

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nin düzenlediği “Yeniçeriler ve Bektaşilik” adlı konferansta Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haşim Şahin bilgi ve birikimlerini katılımcılarla paylaştı.

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi'nin düzenlediği "Yeniçeriler ve Bektaşilik" adlı konferansta Sakarya Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haşim Şahin bilgi ve birikimlerini katılımcılarla paylaştı.

Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Kültür Merkezi'nde bulunan İstiklal Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen programa; Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ali Ertuğrul, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Recai Özcan, öğretim elemanları ve öğrenciler katılım sağladı.

"Yeniçeriler ve Bektaşilik" başlıklı sunumunu yapmak için kürsüye davet edilen Doç. Dr. Haşim Şahin, Bektaşiliğin Alevilikle anıldığını; ancak bunların arasında farklılıkların olduğunu dile getirerek, Bektaşiliğin, bir tarikat olduğunu ve isteyen herkesin bu tarikata girebileceğini, Aleviliğin ise ancak doğumla elde edilebileceğinin altını çizdi.

Hacı Bektaş Veli'nin de birçok alimin yaptığı gibi Moğol istilasından kaçarak Anadolu'ya yerleştiğini belirten misafir konuşmacı, Bektaşilik tarikatının kendisinden çok sonra devlet görevlilerinin yardımıyla kurulduğunu ifade etti. Devletin cihat anlayışı kapsamında Yeniçeri ordusuyla birlikte, özellikle Balkanlarda savaşlara katıldığını söyleyen Doç. Dr. Şahin, bugün hala Arnavutluk'ta etkisini sürdürdüğünü belirtti.

Yeniçeri ordusunun bozulması sonucu dönemin Padişahı 2. Mahmut tarafından kaldırılmasıyla birlikte Bektaşi Tarikatı'nın da yeniçerilerle hareket ettiği öne sürülerek kapatıldığını katılımcılarla paylaşan Şahin, tarikatların kapatılması nedenlerinin altında ekonomik nedenlerinin ve tarikat yöneticilerinin keyfi tutumlarının olduğunun altını çizdi.

Program sonunda Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haşim Şahin'in yapmış olduğu başarılı çalışmaları ve sunumu için Doç. Dr. Ali Ertuğrul tarafından teşekkür belgesi takdim edildi. - DÜZCE

Düzce Üniversitesi'nde Yeniçeriler ve Bektaşilik Anlatıldı
Düzce Üniversitesi'nde Yeniçeriler ve Bektaşilik Anlatıldı
Düzce Üniversitesi'nde Yeniçeriler ve Bektaşilik Anlatıldı
Düzce Üniversitesi'nde Yeniçeriler ve Bektaşilik Anlatıldı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Düzce Üniversitesi'nde 'Yeniçeriler ve Bektaşilik' Anlatıldı - Son Dakika


Son Dakika

ABD Başkanı Trump'ın resmi sitesi hacklendi: Dünya, başkan tarafından yayılan sahte haberlere doydu Ankara'da doğalgaz patlaması: 3 yaralı Hobi bahçeleri ile ilgili kanun teklifi TBMM'de kabul edildi! Tarım arazilerini bölenlere hapis cezası var Charlie Hebdo'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a alçak saldırı! Ahlaksız karikatüre Türkiye'den tepki yağıyor Salgın nedeniyle Sakarya'daki tüm hastanelerde acil olmayan ameliyatlar durduruldu Ünlü model Emily Ratajkowski çırılçıplak hamilelik pozu verdi MAK Danışmanlık, son seçim anketinin sonuçlarını paylaştı! Barajı üç parti geçiyor Azerbaycan milletvekili Paşayeva'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına destek: Fransız mallarının boykotuna başlıyoruz