"E- Muhtıranın Da Hesabı Sorulacak" - Son Dakika

"E- Muhtıranın Da Hesabı Sorulacak"

12.01.2012 13:09

Hüseyin Çelik, parti merkezinde düzenlediği basın toplantısında, muhalefet partilerine sert eleştiriler yöneltti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'un Yüce Divan'da değil, şu anda yargılandığı mahkemede yargılanması gerektiğini söyledi.

AK Parti Genel Merkezi'nde gündeme ilişkin değerlendirmeler yapan Çelik, gazetecilerin İlker Başbuğ'un tutuklanmasına ilişkin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin "Başbuğ'un tutuklanmasıyla ilgili davaya parti olarak siz de dahilsiniz. Sizce Başbuğ Yüce Divan'da mı yoksa özel yetkili mahkemede mi yargılanmalı?" yönündeki sorusuna Çelik, Başbuğ'un işlediği suçun askeri bir suç olmadığını bu nedenle Yüce Divan'da yargılanmasının doğru olmayacağını dile getirdi.

Çelik, "Andıç hazırlamak 42 adet internet sitesi oluşturup kirli propaganda yapmak ve yaptırmak bu haberlerle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı parti kapatma davası açacak. Mesleki suç diyeceksiniz. Darbeye teşebbüs etmek zemin hazırlamak meşru hükümeti iskat ve ilga ile ortadan kaldırmaya çalışmak bunun neresi askeri suç mesleki suç. Mesleki suçla ilgili Yüce Divana gidersiniz bu bir askeri suç değil. Sivil mahkemelerde yargılanırsınız doğru olan budur." dedi. Hukukçu olmadığını okuduklarından Başbuğ'un yargılanması gerektiği yere ilişkin anladığının bu olduğunu ifade eden Çelik, "Bu konuyla ilgili dosya hazırlayan savcılar sizden bizden daha fazla vakıftır. Tutuklu mu tutuksuz mu yargılansın. Yüce Divan mı özel yetkili mahkemede yargılanmalıdır. Bunu hakimler savcılar daha iyi bilir. Takım tutar gibi olunca işin içinden çıkamıyoruz. Adil yargılanma hakkıdır. Ben Bağbuğ'un Yüce Divanda değil şu anda yargılandığı yerde yargılanması gerektiğini düşünüyorum." açıklaması yaptı.

"BUNLARIN HEPSİNE GÜNÜN BİRİNDE SIRA GELECEKTİR"

Başka bir gazetecinin AK Parti'nin 27 Nisan e-muhtırasına dönük şikayette bulunup bulunmayacağını ilişkin sorusuna Çelik, "27 Nisan e-muhtırası ayan beyan internette yayınlanan bir şey. 12 Eylül'cülerin yargılanması sadece Ahmetin Mehmetin müracaatıyla başlamış bir şey değil. Ortada meydanda herşey buyrun yapılsın. Türkiye adım adım arınma ve tam demokrasiye geçiş yaşıyor. Andıç davalarının birinde müdahil konumundayım. Avukatım süreci takip ediyor. Bunların hepsine günün birinde sıra gelecektir." karşılığını verdi.

Yiğit Bulut'un Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a başdanışman olarak atandığına ilişkin iddiaları değerlendiren Çelik, "Düne kadar resmi işlem tesis edilmedi. Olabilir mi olamaz mı uzun boylu üzerinde duracağımız bir mesele değil. Başbakanımızın danışman olarak herkes çalıştırabilir." dedi.

"CUMHURBAŞKANLIĞI SÜRESİNDE KRİZ ÇIKMAZ"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresine ilişkin yasa değişikliğinin CHP tarafından Anayasa Mahkemesi'ne götürüldüğünde 2007 yılındakine benzer kriz çıkarmı sorusuna Çelik, "Cumhurbaşkanı görev süresini hukuk fakültesi 1. sınıf öğrencilerine sorarsanız size çok net şeyler söyler. Ben burada böyle bir kriz beklemiyorum. Düzenlemenin aleyhinde karar verebileceği kanaatinde değilim. Milletvekillerinin oylarıyla 7 yıllığına seçilmiştir. Bana kalırsa böyle bir düzenlemeye gerek yok. 2 -3 yıl boyunca tartışma konusu olacağı için muhalefetteki beyfendileri tatmin etmek için yürüyen bir süreçtir. Anayasa Mahkemesi'nin böyle bir karar vereceği kanaatinde değilim. Bunu kaşımaktan sevdasından muhalefet vazgeçmiyor." değerlendirmesini yaptı.

"CHP DİREKLERARASI TİYATRO GÖSTERİSİ SERGİLİYOR"

CHP bu günlerde tam bir tuluat, direklerarası tiyatro gösterisi sergiliyor. Kılıçdaroğlu'na hazırlanan fezleke CHP'lileri o kadar mutlu etti ki çocuklar gibi şendiler.

Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığı döneminde ilk defa mı fezleke hazırlanıyor? Hayır. 1 Haziran 2011'de Bitlis valisine hakaretten, 19.09 20011 de yine aynı şekilde valiye hakaretten, 20.05.2011'de, 13.04.2011'de yine hakaretten ve 20.05.2011'de toplantı ve gösteri yasasına muhalefetten....

Peki bu fezlekelerle ilgili olarak sayın Kılıçdaroğlu ve CHP'liler neden ses çıkarmadı? Siz hukukçulara ağız dolusu hakaret edeceksiniz sonra size fezleke gönderildiği zaman Başbakan'ın haberi vardı diyeceksiniz. Bizim partimizden de başta Başbakanımız olmak üzere çok sayıda arkadaşımızın fezleke var.

"CHP KENDİ İÇİNDE KAYNIYOR"

CHP kendi içinde kaynıyor. Parti içinde Kılıçdaroğlu için büyük bir muhalefet var. Kılıçdaroğlu'da şimdi mağdur ve mazlumu oynuyor. Durumu öyle bir takdim ettiler ki sanki yarın Kılıçdaroğlu tutuklanıp yarın cezaevine girecek.

Kılıçdaroğlu sanıyor ki her cezaevine giren başbakan olacak. Sinan Aygün'de girdi cezaevine...

"MHP ULUSALCILIK KONUSUNDA CHP İLE AYNI SAFA GELDİ"

Devlet Bahçeli, grup toplantısı konuşmasında bir şeyin üzerinde durdu. Dedi ki, "Silivri cezaevi Bekir Ağa bölüğüne dönüştü". Eskiden İstanbul Üniversitesi'nin kampüsünün içinde askeri cezaevi varmış. Bu cezaevinin başında da Bekir Ağa diye bir binbaşı varmış. Bu cezaevi en kötü günlerini İstanbul'un işgali sırsasında yaşamış. Kimse, Süleyman Nazif, Sait Halim Paşa gibi tutukluları Ergenekon sanıklarıyla bir tutumaz.

Çorum'da, Sivas'ta biz hep tetik çeken elleri gördük ama o tetiği çektirenleri görmedik. Sonra bir bakıyoruz ki bu işlerin altından derin devlet çıkıyor. Sayın Devlet Bahçeli bu insanları Süleyman Nazif'e benzetiyorsa ben Bahçeli'yi milliyetçi vicdana havale ediyorum. MHP, ulusalcılık konusunda CHP ile aynı safa geldi.

 E- Muhtıranın Da Hesabı Sorulacak

- Kaynak: CHA

Son Dakika Politika 'E- Muhtıranın Da Hesabı Sorulacak' - Son Dakika


Son Dakika

Prof. Ceyhan'dan şehirler arası seyahat uyarısı: Devletin araya girmesi lazım Hababam Sınıfı'ndaki sahne gerçek oldu! Niğde'de ormanda okul açıldı Optimar'dan genel seçim anketi! AK Parti zirvede tutunurken, sadece 3 parti barajı geçebildi MHP'den "askıda ekmek" eleştirilerine çok sert cevap: Askıda ekmeğe siyaset katmak ekmeğe zehir sürmektir "Saplantılı" aşığı tarafından katledilen Hazal Tektaş'ın son görüntüleri ortaya çıktı Manisa'da yaşayan emekli vatandaş, evine gelen 3.944 liralık doğal gaz faturasıyla hayatının şokunu yaşadı 2019'da yılın yatı seçilmişti! Bodrum'a demir atan yüzen saraya 450 bin TL'lik yakıt alındı 8 aylık kızı 7. kez ameliyat olan Sinan Özen, son durumu anlattı: Mecalimiz kalmadı