Son Dakika Haberleri: Eber Gölü'nün Kamışları Avrupa'da Çatılarda Kullanılıyor

Eber Gölü'nün Kamışları Avrupa'da Çatılarda Kullanılıyor

11 ay önce

Türkiye'nin önemli sulak alanlarından Eber Gölü'nden toplanan kamışlar, çatı izolasyonunda kullanılmak üzere başta Hollanda ve Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

Eber Gölü'nün Kamışları Avrupa'da Çatılarda Kullanılıyor, System.String[]
CANAN TÜKELAY - Türkiye'nin önemli sulak alanlarından Eber Gölü'nden toplanan kamışlar, çatı izolasyonunda kullanılmak üzere başta Hollanda ve Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ediliyor.

Afyonkarahisar'da bulunan Eber Gölü'nden bağ kamışı toplayan bölgedeki köylüler, elde ettikleri gelirle ailelerini geçindiriyor. Buradan toplanan kamışlar, özellikle izolasyon malzemesi olarak Avrupa ülkelerinden ilgi görüyor.

Kamış ihracatı yapan Adem Kılınç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 17 yıldır köylülerden aldıkları kamışları gerek yurt içi gerekse yurt dışına gönderdiklerini söyledi.

Kılınç, "Köylüler Eber Gölü'nden kestikleri kamışı bize getiriyor. Sezon sonunda bunları depoluyor, ardından da taleplere göre istenen yere gönderiyoruz." diye konuştu.

Kasım-nisan döneminde toplanan kamışları, mayıstan itibaren temizleyip desteler haline getirdiklerini anlatan Kılınç, "Öncelikle yurt dışından gelen talepleri karşılıyoruz. Kamışları ağırlıklı olarak Hollanda ve Almanya'ya gönderiyoruz. Bu ülkelerde kamışlar çatı izolasyonunda ve ısı yalıtımında kullanılıyor. Sadece biz yılda 80-100 bin bağ gönderiyoruz. Bu bölgeden ihracat yapan 3-4 şirket daha bulunuyor. Yaklaşık 300 bin bağ gönderiliyor." dedi.

Yurt içinden talebin de son yıllarda arttığına işaret eden Kılınç, "Özellikle sahil kentlerinde kameriye, gölgelik ve 'Moğal evleri' diye tabir edilen farklı mimari yapılarda kullanılmak üzere talep geliyor. Son dönemde kamıştan yapılan şark köşesine de ilgi arttı. Müşterinin ihtiyacına göre ürün gönderiyoruz." diye konuştu.

Ülkenin önemli sulak alanları arasında yer alan Eber Gölü'nün yaban hayatı için önemli olduğuna dikkati çeken Kılınç, şunları kaydetti:

"Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğünün izni çerçevesinde, kuşların yuva yapma zamanı dışında kesim yapılıyor. Başka bir gelirimiz yok. Ancak göl maalesef ölmek üzere. Su seviyesi azaldı. Eber'e gelen su kaynakları tıkandı. Şu anda bataklık seviyesinde. 15 bin kişi bu gölün etrafından ekmek yiyor. Eber Gölü'nün içinde bulunduğu durum hepimizi üzüyor."Son Dakika! Anıtkabir'de Atatürk'e Hakaret Eden Safiye İnci, Tutuklandı Kızının Odasındaki Dolabı Açan Baba, Genç Bir Erkekle Karşılaştı

Etiyopya'da Ölünün Üzerine Yatıp Diriltmeye Çalışan "Peygamber" Gözaltına Alındı!