EBİLTEM'den "Uluslararası Sağlıklı Binalar Sempozyumu" - Son Dakika

EBİLTEM'den "Uluslararası Sağlıklı Binalar Sempozyumu"

27.04.2021 11:36
EBİLTEM'den

Ege Üniversitesi tarafından Bilim-Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Teknoloji Transfer Ofisi organizasyonu ile 29 Nisan tarihinde 13:00 – 17:00 saatleri arasında çevrimiçi "Uluslararası Sağlıklı Binalar Sempozyumu" düzenlenecek.

Açılış konuşmalarını Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ve EÜ EBİLTEM-TTO Müdürü Prof. Dr. Şenay Şanlıer'in yapacağı sempozyum Microsoft Teams uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek.

Programın içeriği ile ilgili bilgi veren EÜ EBİLTEM-TTO Müdürü Prof. Dr. Şenay Şanlıer, "Sağlıklı bina, insanların fiziksel, psikolojik ve sosyal sağlığını ve refahını destekleyen yeni ortaya çıkan bir ilgi alanını ifade eder. Sağlıklı bina, yalnızca çevreye duyarlı ve kaynakları verimli kullanan bina konseptlerini değil, aynı zamanda insan refahı ve performansını da bütünleştiren yeni nesil yeşil bina olarak tanımlanabilmektedir. Binalar, sağlığımızın önemli ancak çoğu zaman göz ardı edilen bir belirleyicisidir. Yapılaşmış çevrede yetersiz havalandırma, iç ortam hava kirliliği, iç veya dış ortam kaynaklı kimyasal kirleticiler, yetersiz aydınlatma ve ses yalıtımı gibi etkenler sağlığımızı etkilemektedir. Mevcut ve yeni binaların iyileştirilmesi iklim değişikliği ile mücadelede öncelikli olmakla beraber bir halk sağlığı sorunudur. Alanında söz sahibi ve deneyimli konuşmacıların katkılarıyla gerçekleştirilecek olan sempozyumun ilk oturumunda sağlık ve bina ilişkisi, binalarımızdaki iç ortam hava kirleticileri, elektromanyetik alanlar ve sağlığımız üzerindeki etkileri ortaya konacak; ikinci oturumda ise sağlıklı bina tasarımı ve işletimi ele alınarak aydınlatma sistemleri ve sağlık üzerine etkileri, hastanelerde mevcut durum, yapılması gerekenler ve iyi uygulama örnekleri tartışılacaktır" dedi.

Etkinlikte,'Çağrılı Konuşmalar' başlığında yapılacak oturumda,EÜ EBİLTEM-TTO Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Özge Altun Köroğlu'nun moderatörlüğünde,Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesiDoç. Dr. Hür Hassoy "Bina ve Sağlık",Fen Fakültesi Analitik Kimya Anabilim Dalıöğretim üyesi Doç. Dr. Levent Pelit "İç Ortam Hava Kirleticileri", Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalından Dr. Raika Durusoy"Elektomanyetik Alanlar ve Sağlık Etkileri" başlıklı sunumları yapacak.

Programın öğlenden sonraki bölümünde isemoderatörlüğünü EÜ EBİLTEM-TTO Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Özge Andiç Çakır'ın yapacağı oturumda; Nickl & Partner Architekten AG kuruluşundan Hieronimus Nıckl "Healing Architecture in Hospitals- Hastanelerde Şifalı Mimari", EÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Doç. Dr. Gülben Çalış"İnşaat Sektörü ve Sağlıklı Binalar", Bonn Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. Soyhan Bağcı "Hastanelerde Aydınlatma Kirliliği ve Sağlık Üzerine Etkileri", LİTPA Aydınlatma'danDoğan Coşkun "Ege Üniversitesi Hastanesi ve Türkiye'deki Yenidoğan ve Çocuk Yoğun Bakımlarda Aydınlatma Durumu" başlıklı sunumları gerçekleştirecek.

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel EBİLTEM'den 'Uluslararası Sağlıklı Binalar Sempozyumu' - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Son Dakika: Ataşehir'de Sibel Koçan'ın öldürüldüğü 3.3 milyon TL'lik gaspla ilgili 13 kişi gözaltına alındı 10:46 Son Dakika: Ataşehir'de Sibel Koçan'ın öldürüldüğü 3.3 milyon TL'lik gaspla ilgili 13 kişi gözaltına alındı Beşiktaş Yönetimi, Sergen Yalçın'a 35 milyon TL teklif etti 10:44 Beşiktaş Yönetimi, Sergen Yalçın'a 35 milyon TL teklif etti CHP'li vekilden olay olan iddia: Tarım Kredi Genel Müdürü 11, yardımcısı 5 maaş alıyor 10:33 CHP'li vekilden olay olan iddia: Tarım Kredi Genel Müdürü 11, yardımcısı 5 maaş alıyor
İngiliz basını, Milli Takım'ın EURO 2020 performansını ti'ye aldı 10:22 İngiliz basını, Milli Takım'ın EURO 2020 performansını ti'ye aldı Otomobil kontrolden çıkıp, bariyerlere saplandı: 1 ölü, 1 ağır yaralı 10:19 Otomobil kontrolden çıkıp, bariyerlere saplandı: 1 ölü, 1 ağır yaralı Ortak oldular! Çağatay Ulusoy ve Kıvanç Tatlıtuğ kendi şaraplarını üretecek 09:56 Ortak oldular! Çağatay Ulusoy ve Kıvanç Tatlıtuğ kendi şaraplarını üretecek
Esenyurt Polis Merkezi'nde yaşanan şüpheli ölümde, güvenlik amiri Birol Yıldırım'ın son görüntüleri ortaya çıktı 09:48 Esenyurt Polis Merkezi'nde yaşanan şüpheli ölümde, güvenlik amiri Birol Yıldırım'ın son görüntüleri ortaya çıktı Kabine, iki kritik gündemle bir araya geliyor: Pazar günü kısıtlaması ve maske şartı kaldırılacak mı? 08:20 Kabine, iki kritik gündemle bir araya geliyor: Pazar günü kısıtlaması ve maske şartı kaldırılacak mı?
Advertisement