Son Dakika Haberleri: Eczacılar 'Yıkıma Dur De" Mitinginde Bir Araya Geldiler...

Eczacılar 'Yıkıma Dur De" Mitinginde Bir Araya Geldiler...

8 yıl önce

Türkiye genelindeki 20 ilden gelen eczacı odaları üyeleri, eczacılık fakültesi öğrencileri, eczacı teknisyenleri, ilaç ve eczacılık alanında yapılan değişiklikleri protesto amacıyla Kadıköy'de miting düzenledi.

Eczacılar 'Yıkıma Dur De

Türkiye genelindeki 20 ilden gelen eczacı odaları üyeleri, eczacılık fakültesi öğrencileri, eczacı teknisyenleri, ilaç ve eczacılık alanında yapılan değişiklikleri protesto amacıyla Kadıköy'de miting düzenledi.


İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör, ekonomik taleplerini karşılayacak yeni sözleşme istediklerini belirterek 'Bugün Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türk Eczacılar Birliği bir ilaç alım sözleşmesi yapıyor. Ama şuana kadar ekonomik taleplerimizin hiç biri olumlu karşılanmadı, eczaneler batma tehlikesiyle karşı karşıya. Ekonomik taleplerimizin bir an önce karşılanacağı bir sözleşme istiyoruz. Eğer bir çözüm oluşmazsa, masada bir anlaşma olmazsa ne yazık ki Şubat ayı içerisinde ilaç hizmeti durabilir" uyarısında bulundu.


Haber- Kamera: Özgür ARSLAN İstanbul/ DHA


Türkiye genelindeki 20 ilden gelen eczacı odaları üyeleri, eczacılık fakültesi öğrencileri, eczacı teknisyenleri hükümetin ilaç ve eczacılık alanındaki politikalarına 'dur' demek için Kadıköy'de "Yıkıma Dur De" mitingi düzenlediler. İstanbul Eczacı Odası önderliğinde saat 11.30 bir araya gelen çok sayıda eczacı, Haydarpaşa'daki Tıbbiye Caddesi üzerindeki Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplandı. Mitinge İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, CHP Manisa Milletvekili eczacı Özgür Özel'de katılarak destek verdi. Beyaz yelek giyerek mitinge katılan eczacılar, düdükler çalarak, alkışlar eşliğinde Kadıköy İskele Meydanı'na saat 12.00'de 'Yıkıma Dur De" pankartı açarak yürüyüşe geçtiler. Oda başkanları kortejin önünde kol kola girerek yürüdü. Yürüyüş sırasında 'Sağlık haktır, satılamaz", 'Susma haykır, yıkıma hayır", 'Susma sustukça sıra sana gelecek" sloganları atan eczacılar, 'Sağlıkta özelleştirmeye hayır", 'Sağlıkta yaşam hakkında sahip çık", '30 yıl ödedim,sağlık payım karşıma çıkan katılım payı", 'Enkaz altındayım, orada kimse yok mu?", 'İlaç fiyatı düşürülüyor, katılım payı arttırılıyor", Küresel sermaye sağlıktan elini çek" dövizleri taşıdı. Kadıköy Meydanı'ndaki miting alanına tek tek aranarak giren eczacılar, miting alanına kurulan platformun önünde toplandılar. Konuşmalardan önce oda başkanları platforma çıkarak katılımcıları selamladı.


"MESLEKİ HAKLARIMIZI SAVUNMAK İÇİN BURADAYIZ"


Mitingte konuşan İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör, hükümetin Sağlıkta Dönüşüm Politikasını eleştirerek 'Masala başlarken bize şöyle dediler. 'Eczanelerinizi sigortalı hastalara açtık. 'Size Trilyonlarca kaynak aktarıyoruz'. Hastalarımıza ise şunu söylediler: 'Artık ilaç kuyruklarında beklemeyeceksiniz, en yakın eczaneye gidip ilacınızı alacaksınız.' Biz Sağlıkta Devrim'in bir masal olduğunu söyledik" dedi. İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun eczacının ilaçla bağını kopardığını anımsatan Güngör, yıllardır hastaların ilaca ulaşımının giderek zorlaşacağını, artık parası olmayanın ilaç hakkından mahrum kalacağını söylediklerini de hatırlattı. Güngör, çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile İlaç ve Eczacılık Cihaz Kurumu'nun kurulduğunu, İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü'nün tasfiye edildiğini, ilaçla ilgili tüm düzenlemeleri, içinde 'eczacı"nın adının dahi geçmediği bu kurumun yapacağını kaydetti. SGK ile TEB arasında bir ilaç alım sözleşmesi yapıldığını söyleyen Göngör ' Ekonomik taleplerimizin bir an önce karşılanacağı bir sözleşme istiyoruz. Bunun gerçekleşmesi için, TEB'e güç vermek için Türkiye'nin her yerinden binlerce eczacı, eczacı odaları başkan ve yöneticileri ve İstanbul'un eczacıları ile çalışan arkadaşlarımız, teknisyenlerimiz bugün mesleki haklarımızı savunmak için buradayız. Çözüm oluşmadığı takdirde Türkiye bir ilaç krizi ile karşı karşıya kalabilir. Çünkü protokol gelişmelerinde, görüşmeler esnasında taleplerimiz kabul edilmediği takdirde ilaç hizmetini veremeyeceğiz. Bu bakımdan bir çözüm istiyoruz. 6 yıldır bugünü bekliyoruz. Anlaşma olmazsa ne yazık ki Şubat ayı içerisinde ilaç hizmeti durabilir" diye konuştu.


"MESLEKİ SAYGINLIĞIMIZI VE HALKIMIZIN İLAÇ HAKKINI YENİDEN SÖKE SÖKE ALACAĞIZ"


Güngör, özetle şunları söyledi: 'İlaç üzerindeki devlet sorumluluğu kaldırıldı. Bu sorumluluk,şirketlerin bağışlarıyla gelir elde edecek kuruma verildi. Sağlık meslekleri kurulu getirildi. Meslek örgütlerimizin yetkileri bu kurula devrediliyor. Kamu Hastane Birlikleri kuruldu. Devlet hastanelerindeki ilaç hizmeti artık işletmelere devredilebilecek. Üç ay önce çıkarılan İlaç Fiyat Kararnamesi ve Sağlık Uygulama Tebliği ile eczanelerimizde tarihimizin en ağır ekonomik yıkımı yaratıldı. Muayene ücretleri ve katılım payları fahiş miktarda arttırıldı. Bugün SGK ile TEB arasında süren yeni ilaç alım protokolü görüşmelerinde bize yeni bir kölelik sözleşmesi dayatılıyor. Mesleki onurumuz ayaklar altına alan şartlar konuluyor. Artık masal sona ermiştir, eczacıların direnişi bugün yeniden başlıyor. Eczanelerimizin uğradığı kayıpların karşılanmasını istiyoruz, yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Mesleğimizi ve biz eczacıları yok etmeye çalışan anlayışa karşı bugün bir kez daha, tüm gücümüzle karşı çıkma zamanıdır. SGK'nın dayattığı kölelik sözleşmesini söküp atacağız, eczanelerimizdeki yıkımı durduracağız. Mesleki saygınlığımızı ve halkımızın ilaç hakkını yeniden söke söke alacağız." Grup mitingin ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 04:43 Kaynak: DHANetanyahu'nun oğlu, İstanbul paylaşımıyla sosyal medyanın gündemine oturdu
Avukatının bürosundaki görüntü, talihsiz genci ceza almaktan kurtardı Talihsiz koca, karısının söylediklerine dayanamayıp kalp krizi geçirdi