Son Dakika Haberleri: Eczacılar 'Yıkıma Dur De' Mitinginde Buluştu

Eczacılar 'Yıkıma Dur De' Mitinginde Buluştu

8 yıl önce

Türkiye genelindeki çeşitli illerden gelen eczacı odaları üyeleri, eczacılık fakültesi öğrencileri ve eczacı teknisyenleri hükümetin ilaç ve eczacılık alanındaki politikalarını protesto etmek için Kadıköy'de "Yıkıma Dur De" adıyla miting düzenledi.

Eczacılar 'Yıkıma Dur De' Mitinginde Buluştu, System.String[]

Türkiye genelindeki çeşitli illerden gelen eczacı odaları üyeleri, eczacılık fakültesi öğrencileri ve eczacı teknisyenleri hükümetin ilaç ve eczacılık alanındaki politikalarını protesto etmek için Kadıköy'de "Yıkıma Dur De" adıyla miting düzenledi. İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör, ekonomik taleplerini karşılayacak yeni sözleşme istediklerini belirterek "Bugün Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türk Eczacılar Birliği bir ilaç alım sözleşmesi yapıyor. Ama şu ana kadar ekonomik taleplerimizin hiçbiri olumlu karşılanmadı. Eczaneler batma tehlikesiyle karşı karşıya. Ekonomik taleplerimizin bir an önce karşılanacağı bir sözleşme istiyoruz. Eğer bir çözüm oluşmazsa, masada bir anlaşma olmazsa ne yazık ki Şubat ayı içerisinde ilaç hizmeti durabilir" uyarısında bulundu.


İstanbul Eczacı Odası önderliğinde saat 11.30 bir araya gelen çok sayıda eczacı, Haydarpaşa'daki Tıbbiye Caddesi üzerindeki Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplandı. Mitinge İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Taner Gören, CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, CHP Manisa Milletvekili eczacı Özgür Özel de katılarak destek verdi. Beyaz yelek giyerek mitinge katılan eczacılar düdükler çalarak, alkışlar eşliğinde saat 12.00'de Kadıköy İskele Meydanı'na doğru yürüyüşe geçtiler. Oda başkanları kortejin önünde kol kola girerek yürürken, motosiklet üzerinde elinde "Muayene ücretinin eczanede işi ne?" yazılı döviz taşıyan iki kadın eczacı, dikkat çekti. Yürüyüş sırasında "Sağlık haktır, satılamaz", "Susma haykır, yıkıma hayır", "Susma sustukça sıra sana gelecek" sloganları atan eczacılar, "Sağlıkta özelleştirmeye hayır", "Sağlıkta yaşam hakkında sahip çık", "Enkaz altındayım, orada kimse yok mu?", "İlaç fiyatı düşürülüyor, katılım payı arttırılıyor" yazılı dövizleri taşıdı.


İskele Meydanı'ndaki miting alanına tek tek aranarak giren eczacılar, miting alanına kurulan platformun önünde toplandılar. Konuşmalardan önce oda başkanları platforma çıkarak katılımcıları selamladı. Mitingte konuşan İstanbul Eczacı Odası Başkanı Semih Güngör, "Masala başlarken bize şöyle dediler. 'Eczanelerinizi sigortalı hastalara açtık. Size trilyonlarca kaynak aktarıyoruz'. Hastalarımıza ise şunu söylediler: 'Artık ilaç kuyruklarında beklemeyeceksiniz, en yakın eczaneye gidip ilacınızı alacaksınız' Biz Sağlıkta Devrim'in bir masal olduğunu söyledik" dedi.


İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun eczacının ilaçla bağını kopardığını belirten Güngör, yıllardır hastaların ilaca ulaşımının giderek zorlaşacağını, artık parası olmayanın ilaç hakkından mahrum kalacağını söylediklerini de kaydetti. Güngör, çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile İlaç ve Eczacılık Cihaz Kurumu'nun kurulduğunu, İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü'nün tasfiye edildiğini, ilaçla ilgili tüm düzenlemeleri, içinde eczacının adının dahi geçmediği bu kurumun yapacağını söyledi.


SGK ile TEB arasında bir ilaç alım sözleşmesi yapıldığını hatırlatan Güngör " Ekonomik taleplerimizin bir an önce karşılanacağı bir sözleşme istiyoruz. Bunun gerçekleşmesi için, TEB'e güç vermek için Türkiye'nin her yerinden binlerce eczacı, eczacı odaları başkan ve yöneticileri ve İstanbul'un eczacıları ile çalışan arkadaşlarımız, teknisyenlerimiz bugün mesleki haklarımızı savunmak için buradayız. Çözüm oluşmadığı takdirde Türkiye bir ilaç krizi ile karşı karşıya kalabilir. Çünkü protokol gelişmelerinde, görüşmeler esnasında taleplerimiz kabul edilmediği takdirde ilaç hizmetini veremeyeceğiz. Bu bakımdan bir çözüm istiyoruz. 6 yıldır bugünü bekliyoruz. Anlaşma olmazsa ne yazık ki Şubat ayı içerisinde ilaç hizmeti durabilir" diye konuştu.


Güngör ayrıca,"Eczanelerimizin uğradığı kayıpların karşılanmasını istiyoruz, yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Mesleğimizi ve biz eczacıları yok etmeye çalışan anlayışa karşı bugün bir kez daha, tüm gücümüzle karşı çıkma zamanıdır. SGK'nın dayattığı kölelik sözleşmesini söküp atacağız, eczanelerimizdeki yıkımı durduracağız. Mesleki saygınlığımızı ve halkımızın ilaç hakkını yeniden söke söke alacağız" dedi.


CHP İstanbul milletvekili Kadir Gökmen Öğüt ise eczacıların canının yandığını ve hükümetin her gün bir yük yüklediğini belirterek "Bugün eczacılara tahsildar görevi tam olarak yüklendi. Vatandaş ile eczacıları karşı karşıya bırakıyorlar. İlaç iskontolarını eczacıların üzerine yüklüyorlar. Bütün bu zor koşullarda eczacıların yanındayız, onların tahsilatçı olmasını engelleyeceğiz, mesleki olarak değersizleştirmesini engelleyeceğiz" diye konuştu.


MAE (MK) - İstanbul/ Kadıköy

Haber Yayın Tarihi: 29.01.2012 03:58 Kaynak: DHAFalezlerdeki kadın polislere zor anlar yaşattı: Ne kadar karizmatikler
Erdoğan'dan Saadet Partisi'ne teklif iddiası: Bizim beraber çalışmamız lazım Yılmaz Morgül'den Diyarbakır'daki anneleri destekleyen ünlülere zehir zemberek sözler