Ed Van Der Elsken'den "Sol Yakada Aşk" - Son Dakika

Ed Van Der Elsken'den "Sol Yakada Aşk"

01.04.2013 07:35
Ed Van Der Elsken'den

Ed Van Der Elsken'in "Sol Yakada Aşk" sergisi 11 Nisan -11 Mayıs 2013 tarihleri arasında Poligon'da yapılıyor.

Hollandalı efsanevi fotoğraf sanatçısı ve sinemacı Ed Van Der Elsken'in (1925-1990) Paris'te 50'li yıllarda yaptığı çekimlerin hikayesini anlatan "Sol Yakada Aşk" sergisi 11 Nisan -11 Mayıs 2013 tarihleri arasında Poligon'da yapılıyor. Alman ve Hollanda Başkonsoloslukları'nın desteği ve Alman yayıncı Schaden ile işbirliğinde gerçekleşen proje aynı adlı kitabın oluşumunu ve içinde yer alan hikayeyi foto-roman biçiminde sergiliyor. Serginin küratörlüğünü Markus Schaden ve daha önce Poligon'daki kitap laboratuarı projesini de yönetmiş olan yayıncı ve fotoğrafçı Frederic Lezmi yaptılar.

Hollanda fotoğraf ve film dünyasının büyük kabiliyeti Ed van der Elsken 1950-1954 yılları arasında Paris'te entelektüellerin ve sanatçılarının yoğunlaştığı sol yakada yaşadı. St. Germain des Prés semtinde marjinal tiplerle beraber takılırken çektiği resimler sanatçının tanık olduğu dönemin kafası karışık bohemlerini gösterdiği gibi, savaş sonrasının travmalarını da içeren buruk bir neşeyi de yansıtıyor. Bu tarihler, savaşta yaklaşık 80 milyon insan kaybetmiş olan Avrupa'nın soykırım dehşetini algılamaya çalıştığı, hayatın anlamını aramak için varoluşçuluğa, bireyselliğe ve anlık zevklere sarıldığı bir dönemdir. Ed Van Der Elsken'in yaşadığı Paris, Jean Paul Sartre'ın varoluşçuluk felsefesini canlandırdığı, Simone de Beauvoir'ın feminizmin temellerini atan "İkinci Cins" kitabının tartışıldığı, klüplerde Miles Davis gibi dahi Amerikalı cazcıların çaldığı, Paris'in kurtulmasına asker olarak katılan Ernest Hemingway'in Paris'idir. O yıllarda kendisi gibi bir çok Avrupalı fotoğrafçı sanat kenti Paris'e akın etmiştir. "Sol Yakada Aşk" kitabı Seine Nehri'nin sol yakasındaki Latin Mahallesi'nde yaşayan en özgür ruhlardan birisi olan Avusturalyalı Vali Myers'ın (kitaptaki adı Ann) hareketli aşk yaşamına odaklanır. Sonradan ünlü bir ressam olan ve Tenessee Williams gibi bir çok yazara ilham kaynağı olan Vali Myers o yıllarda henüz 20'li yaşlardadır ve Paris klüplerinde dansçı olmak istemektedir. Erkekleri cezbeden güzelliği, turuncu saçları ve çılgın yaşamıyla kitabın yıldızı olan Ann'ın erken dönem çizimleri de kitapta yer alır. Vali Myers 20 yıl sonra van der Elsken'in "Port Jackson Otel'de Ölüm" adlı filminde yer alır. Fotoğraf kitabının klasiklerinden sayılan "Sol Yakada Aşk" aynı zamanda yayınlanmış ilk foto-romanlardan da biridir.

Schaden.com kurucuları Markus Schaden ve sergi düzenleyicisi Frederic Lezmi sergide kitabın bir nevi anatomisinin ve oluşum hikayesinin sunulacağını söylüyorlar. Bunu gerçekleştirmek için kitabın içinden alınan imajlar ve yanlarına konan yazılar serginin anlatımını oluşturacak.

Poligon The Empire Project'in stüdyo galerisidir. Sanatçıları risk almaya teşvik ederek, sanat sahnesini ticarîlikten bağımsız olarak ele almayı öngörür. Poligon, doğası gereği deneysellik barındıran, sanatta kabul edilmiş normları kırmaya yönelik kurulmuş bir proje mekânıdır

Ed Van Der Elsken'den Sol Yakada Aşk

Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Ed Van Der Elsken'den 'Sol Yakada Aşk' - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

17 yaşındaki TikTok fenomeni cinayet şüphelisi oldu: Annesi ve amcasını öldürdü Falçatalı saldırıya uğrayan Ukraynalı kadın dehşet anlarını anlattı: Saçımı tuttu, yüzümü kesti Milli Piyango'nun işletme hakkını 10 yıllığına devralan Demirören, Azerbaycan piyangosunu da yönetecek Sevgilisinin şiddetinden kaçmak isterken yalınayak kapıda kalan kadın, "Adam dövünce ceza var ama beni dövünce yok" diyerek isyan etti Son Dakika! Bartın'ın İnkumu açıklarında Rus bandıralı kuru yük gemisi battı: 4 kişi öldü Minibüs şoförü "Son param üzülerek harcıyorum" yazılı 20 TL'nin sahibini arıyor 2 bin 500 yıllık 'mezar oda' halen gizemini koruyor İki kız kardeş, kendilerinden telefon numarası isteyen şahsı evire çevire dövdü