Edebiyatçılar "Gençlik İçin" Buluşacak - Son Dakika

Edebiyatçılar "Gençlik İçin" Buluşacak

17.11.2015 09:20
Edebiyatçılar

İzmir Büyükşehir Belediyesi "Türkiye - Yunanistan Edebiyat Yolları" ana temalı "Uluslararası İzmir Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Buluşması"na ev sahipliği yapacak.

Çocuklar ve gençleri önemli yazarlarla buluşturacak etkinlik kapsamında "Doğaçlama Öykü Yarışması" da gerçekleştirilecek.

Yaz aylarında "Uluslararası Edebiyat Festivali" düzenleyerek ünlü yazarları İzmirliler ile buluşturan Büyükşehir Belediyesi, edebiyat alanına çocukların ve gençlerin dikkatini çekmek, yaratıcılıklarını artırmak amacıyla şimdi de "Uluslararası İzmir Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Buluşması"na ev sahipliği yapacak. 22 – 27 Kasım tarihleri arasında "Türkiye - Yunanistan Edebiyat Yolları" ana temasıyla düzenlenecek etkinliğe, Yunanistan'dan 9, Türkiye'den de 20 yazar katılacak.

Uluslararası Rodos Yazarlar ve Çevirmenler Merkezi, Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen etkinlikler kapsamında bir de öykü yarışması yapılacak. Yazarlar, 11 okulu ziyaret ederek çocuklar ve gençlerle buluşacak. Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi'nde "Derslikte, Üniversitede Edebiyat" konulu bir sempozyum düzenlenecek. Organizasyona Rodos Belediye Başkanı Fotis Chatzidiakos da katılacak.

Yazarlarla söyleşi

"Uluslararası İzmir Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Buluşması" Türkiye ve Yunanistan'dan özellikle çocuk ve gençlik edebiyatının önemli isimleri bir araya getirecek. Etkinliğe Yunanistan'dan Angeliki Darlasi, Christina Fragkeskaki, Eleni Dikaiou, Evangelia Lambrelli, Filippos Mandilaras, Foteini Fragkouli, Dikaios Chatziplis, Nancy Dionysia Tryposkoufi ve Eleftheria Binikou, İstanbul'dan Ayla Çınaroğlu, Aytül Akal, Çiğdem Gündeş, Esra Alkan, Dr. Fatih Erdoğan, Gülten Dayıoğlu, Nemika Tuğcu, Lena Şenol, Mesut Şenol, Saime Oğuzhan, Manisa'dan Habib Bektaş ve Müjgan Tektaş ile İzmirli yazarlar Eşref Karadağ, Hidayet Karakuş, Mavisel Yener, Muzaffer İzgü, Talat Aydilek ve Yunus Bekir Yurdakul katılacak. Konuk yazarlar, ilkokul, ortaokul ve liselerde yazdıkları kitaplar ve edebiyat üzerine çocuk ve gençlerle söyleşi yapacak.

Doğaçlama öykü yarışması

Etkinlik kapsamında ayrıca, 20 Kasım tarihinde saat 10.00'da İzmir Sanat'ta doğaçlama öykü yarışması düzenlenecek. Yarışmaya 4, 5 ve 6. sınıflar ile lise öğrencileri katılabilecek. 3 saat sürecek yarışmada öykünün konusu, yarışma günü belirlenip duyurulacak. İlk üç dereceye girenlere tablet bilgisayar, başarı belgesi ve kitap setleri verilecek. Diğer öğrencilere ise katılım belgesi ile birlikte kitap hediye edilecek. Yarışmanın ödül töreni, "Uluslararası İzmir Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Buluşması" çerçevesinde, 24 Kasım tarihinde Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde olacak.

Yazarlar DEÜ'ne konuk olacak

25 Kasım Çarşamba günü saat 10.00 ile 17.40 arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi'nde "Yazarlar Konuşuyor, Derslikte Edebiyat", "Akademisyenler –Kütüphaneciler Konuşuyor" konulu sempozyum düzenlenecek. Mesut Şenol, Mavisel Yener, Dikaios Chatziplis ile Yrd. Doç. Dr. Nevin Akkaya'nın yöneteceği oturumlara yazarlar Angeliki Darlasi, Aytül Akal, Eleni Dikaiou, Esra Alkan, Gülten Dayıoğlu, Hidayet Karakuş, Ayla Çınaroğlu, Eşref Karadağ, Flippos Mandilaras, Lily Lambrelli, Nemika Tuğcu, Christina Fragkeskaki, Fatih Erdoğan, Foteini Fragouli, Habib Bektaş, Muzaffer İzgü, Prof. Dr. Kubilay Aysevener, Maria Spanou, Prof. Dr. Seçkin Aydın ve Talat Aydilek katılacak.

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Edebiyatçılar 'Gençlik İçin' Buluşacak - Son Dakika


Son Dakika

Çukur'un 106. bölümünden ilk sahne yayınlandı! Selim Koçavalı öldü mü? MasterChef'te talihsiz kaza! Parmağı kesilen Barbaros hastaneye götürüldü CNN'in ele geçirdiği gizli belgelerde Çin'in yanlış bilgiler paylaştığı iddia edildi İçişleri Bakanlığı'nın genelgesinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olanlar madde madde sıralandı! İşte o liste Market, bakkal, kasap hafta sonu 10.00-17.00 arasında faaliyet gösterecek Hafta içi saat 21.00-05.00 arası, hafta sonu ise kesintisiz sokağa çıkma kısıtlamasının detayları belli oldu İngiliz şarkıcı Rita Ora'nın iç çamaşırsız pozu takipçilerinden tam not aldı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar