Çağan Irmak: Türk Dizileri İşkence Yapıyor - Son Dakika

Çağan Irmak: Türk Dizileri İşkence Yapıyor

17.12.2016 02:02
Çağan Irmak: Türk Dizileri İşkence Yapıyor, System.String[]

Türk sinemasının duayen ismi Çağan Irmak, Trakya Üniversitesi'nde söyleşiye katıldı. Kendisine Türk dizileri sorulunca, dizilerin uzun sürelerini ve kalitesini eleştirdi.

Trakya Üniversitesi tarafından yapılan anket sonucu yılın yönetmeni seçilen Çağan Irmak, plaketini teslim alırken öğrencilerin sorularını yanıtladı. Soru üzerine Türk dizileriyle ilgili gözlemlerini aktaran Irmak, "'Bana neden bu işkenceyi yapıyorsun' diyecek başka bir izleyici kitlesi lazım." ifadelerini kullandı.

ÖDÜLLÜ YÖNETMENE TÜRK DİZİLERİ SORULDU

"Babam ve Oğlum" ve "Issız Adam" filmeriyle bilinen ünlü yönetmen Çağan Irmak, Trakya Üniversitesi Sinema Topluluğu öğrencileri daveti üzerine Balkan Yerleşkesi Türkan Sabancı Kültür Merkezi'nde söyleşiye katıldı. Yaklaşık 600 kişinin katıldığı ve soru cevap şeklinde geçen etkinlikte ünlü yönetmen Çağan Irmak, geleceğin yazarları ve yönetmenlerine tecrübelerini aktardı. Söyleşinin soru cevap bölümünde bir üniversite öğrencisi 'Dizi filmleri izleniyor ama kalitesi çok düşük ne düşünüyorsunuz?' diye sordu.

'NİYE HALKI KENDİNE DOĞRU ÇEKMİYORSUN DİYE SORARLAR'

Türk dizilerinin reyting uğruna olması gereken yere gelemediğini anlatan Çağan Irmak, "Ben de dizilerden çok rahatsızım. Televizyon seyircisinin yüzü çok değişti. Yahut da değiştirilmeye çalışıldı, bilmiyorum. O reyting kutucuğu dediğimiz yerler maalesef olması gereken yerlerde değil. Yahut da olması gereken çeşitliliği göstermiyor. Hep halka inmekten bahsedilir, madem sen halka inmekten bahsediyorsun, madem sen halkın üstünde görüyorsun kendini, peki niye halkı kendine doğru çekmeye çalışmıyorsun diye sorarlar adama. Bu biraz okumak ve farklı bir şeyler yapmak gerektiriyor" dedi.

'BİRBİRİMİZİ AŞAĞI ÇEKTİKÇE ÇEKTİK'

Televizyonların reyting kaygısıyla izleyiciyi sürekli gerdiğini belirten Irmak, "Şimdi şu anda bütün televizyonların üzerinden reytingi, reyting kaygısını tamamen kaldırsak... Öyle ütopik hayal kuralım. Bize Türk film seti olarak beyinleri tokatlayan üç proje yapın deseler de eğer yapabilir miyiz? Yapamayız. Çünkü bir birimizi aşağıya çektikte çektik" ifadelerine yer verdi.

'TÜRK DİZİLERİ İŞKENCE YAPIYOR'

Ünlü yönetmen, diziler ile yaptığı gözlemleri şu şekilde paylaştı: "Şimdi bir dizide kapı açılıyor içeri bir kız giriyor ve dakikalarca bir gergin suratlar bir, her kez bir gergin oynuyor zaten o dizilerde. 120 dakika sonra 'tuzu ver' diyor kız. Ben 120 dakikadır neden gerildim sen tuzu isteyeceksen kardeşim. Neden, 120 dakika dolsun diye. Dolayısıyla bu algı seviyesi yerlere düşüyor. Bunu yapan da diyor ki bunu ev kadını seyrediyor. Orada çocuğunu doyuruyor bir taraftan, bir taraftan dizi izliyor o yüzden bir lafı on kez söyletiyorum diyor. Anlıyorum da 'bana neden bu işkenceyi yapıyorsun' diyecek başka bir izleyici kitlesi lazım. Bu izleyici kitlesi 'hayır ben bunu seyretmiyorum kabul etmiyorum diyecek', çünkü kabul edeni var zaten. O biraz kendine gelecek biz biraz ona gideceğiz ortada buluşup belki daha akıllı şeyler yapmaya çalışacağız."

DAMGA VURAN DİZİLER YAPMIŞTI

Birçok ödüllü sinema filmiyle tanınan Çağan Irmak, Türk televizyonuna damga vuran ' Asmalı Konak, 'Mahallenin Muhtarları', 'Çemberimde Gül Oya' dizileriyle de biliniyor. Son olarak 2011 yılında 'Keşanlı Ali Destanı' dizisini yöneten Irmak, uzun süredir türk televizyonlarında yer almadı. Son günlerde ise yönetmenliğini yaptığı 'Benim Adım Feridun' filmiyle vizyonda yerini aldı.

Çağan Irmak: Türk Dizileri İşkence Yapıyor
Çağan Irmak: Türk Dizileri İşkence Yapıyor
Çağan Irmak: Türk Dizileri İşkence Yapıyor
Çağan Irmak: Türk Dizileri İşkence Yapıyor

- Kaynak: DHA

Son Dakika Magazin Çağan Irmak: Türk Dizileri İşkence Yapıyor - Son Dakika Magazin

YORUMLAR

Son Dakika

Kardeşi tarafından öldürülen Melek'in son görüntüleri ortaya çıktı! Babasına yazdığı not ise yürek dağladı Azerbaycan Dağlık Karabağ için vura vura ilerliyor! Ermenilerin mühimmatları tükendi Hazine'ye ve Gelir İdaresi'ne 3 bin yeni personel alımı yapılacak 'Canı sıkıldı' diye evini terk etti, 2 gün sonra sağ salim bulundu Başkent'teki uyuşturucu ticaretinin yüzde 70'ini elinde tutuyordu: Firari baron kıskıvrak yakalandı Khabib Nurmagomedov, Justin Gaethje'yi mağlup ederek profesyonel dövüş hayatını sonlandırdı Ermenistan, Azerbaycan ordusuna karşı çocuk askerleri kullanıyor Aliyev silah aldıkları ülkeleri tek tek saydı! Türkiye ilk sırada değil