Edirne'de 78 bin dekar tarım arazisi daha modern sulama sistemine kavuşuyor - Son Dakika

Edirne'de 78 bin dekar tarım arazisi daha modern sulama sistemine kavuşuyor

02.12.2020 09:27
Edirne'de 78 bin dekar tarım arazisi daha modern sulama sistemine kavuşuyor

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) arasında hayata geçirilecek "Edirne Meriç Sulaması" projesiyle kentte 78 bin dekar tarım arazisinin daha modern sulama şebekesine kavuşacağı belirtildi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) arasında hayata geçirilecek "Edirne Meriç Sulaması" projesiyle kentte 78 bin dekar tarım arazisinin daha modern sulama şebekesine kavuşacağı belirtildi.

DSİ'den yapılan açıklamaya göre, "Edirne Meriç Sulaması" projesinin sözleşmesi, DSİ ve TOKİ arasında imzalandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak ve çiftçilerin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmak için çalıştıklarını belirtti.

Sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıktıklarını vurgulayan Yıldız, Türkiye'de suyun dörtte üçünün sulamada kullanıldığını bu yüzden sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemlerinin tercih edildiğini ifade etti.

75 milyon lira gelir artışı hedefleniyor

DSİ'nin ülke tarımı ve ülke insanı için özverili çalışmalar sürdürdüğünü aktaran Yıldız, şunları kaydetti:

"Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

22 Mayıs'ta ihalesi yapılan 'Edirne Meriç Sulaması'nın 5 Kasım'da sözleşmesi imzalandı ve 16 Kasım'da yer teslimi yapıldı. Projenin hayata geçmesi ile Edirne ili, Merkez ve Tayakadın, Karakasım, Doyran, Üyüklütatar, Elçili, Orhaniye köylerinde 78 bin dekar tarım arazisi modern sulamaya kavuşacak bu projeyle yıllık 75 milyon lira gelir artışı sağlanması hedefleniyor."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Edirne'de 78 bin dekar tarım arazisi daha modern sulama sistemine kavuşuyor - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Uyuşturucudan kurtulmak için taktırdığı çipin sahte olduğu iddiasıyla gündeme gelen genç hayatını kaybetti 21:07 Uyuşturucudan kurtulmak için taktırdığı çipin sahte olduğu iddiasıyla gündeme gelen genç hayatını kaybetti Babasını öldüren amcasından şikayetçi olmadı! Sözleri yaşanan olaydan daha vahim 17:39 Babasını öldüren amcasından şikayetçi olmadı! Sözleri yaşanan olaydan daha vahim F-35 uçağı havalanamadan denize düştü 15:19 F-35 uçağı havalanamadan denize düştü Burçin Birben: Ebru Gündeş'in okuduğu Saygılarımla şarkısını iblise yazdım 14:40 Burçin Birben: Ebru Gündeş'in okuduğu Saygılarımla şarkısını iblise yazdım Son Dakika! Gaziantep'te 3 aylık bebeğini öldüresiye döven baba Yunus Göç tutuklandı 14:25 Son Dakika! Gaziantep'te 3 aylık bebeğini öldüresiye döven baba Yunus Göç tutuklandı Zorla uyuşturucu içirdiği çocukları istismar etti! Kalabalıktan dayak yedi 14:01 Zorla uyuşturucu içirdiği çocukları istismar etti! Kalabalıktan dayak yedi
MÜSİAD: Kurdaki ani hareketliliğin 10-15 gün içinde sona ereceğini düşünüyoruz 12:24 MÜSİAD: Kurdaki ani hareketliliğin 10-15 gün içinde sona ereceğini düşünüyoruz Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'ten ortak asgari ücret açıklaması! 11:13 Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'ten ortak asgari ücret açıklaması!
15:32
Advertisement