Son Dakika Son Dakika Son Dakika
Süper meyve aronya hasadı başladı! Verim ve kalite üreticinin yüzünü güldürüyor - Son Dakika

Süper meyve aronya hasadı başladı! Verim ve kalite üreticinin yüzünü güldürüyor

Antioksidan özelliği dolayısıyla şifa kaynağı olan ve "süper meyve" olarak bilinen aronyanın hasadı Edirne'de başladı. Bu yıl rekolte ve kalitenin yüksek olması üreticinin yüzünü güldürüyor.

26.09.2023 - 09:26,  Güncelleme: 16:36

Edirne'de, yüksek besin değeri ve antioksidan özelliği dolayısıyla "süper meyve" olarak bilinen aronya hasadına başlandı. Tıbbi aromatik bitkiler arasında yer alan aronyanın kentte ekim alanları genişliyor. Olgunlaşma sürecini tamamlayan meyveler tarım işçileri tarafından toplanarak kasalara dolduruyor.

Süper meyve olarak bilinen aronya hasadı başladı! Üretici verim ve kaliteden memnun

"REKOLTE VE KALİTENİN YÜKSEK OLMASI BİZLERİ MUTLU ETTİ"

Aronyanın Edirne için yeni bir meyve olduğunu belirten üretici Enver Kırımlı, 2 yıl önce dikimini yaptıkları fidelerin meyve vermeye başladığını ifade etti. Bu üründe verimin ve kalitenin yüksek olduğunu dile getiren Kırımlı, "Ürünün ihracat değerinin yüksek olduğu tespit edildi ve ihracat yapan bir firma için ürünleri topluyoruz. Rekolte ve kalitenin yüksek olması bizleri çok mutlu etti." dedi.

Süper meyve olarak bilinen aronya hasadı başladı! Üretici verim ve kaliteden memnun

"FİDE BAŞINA 1,5 KİLOGRAM ÜRÜN BEKLİYORUZ"

Kırımlı, tıbbi aromatik bitkilerin ekim alanlarının genişlemesinin tarımsal üretimdeki çeşitlilik açısından önemli olduğunu belirtti. Aronyanın sağlık açısından faydalı olduğunu anlatan Kırımlı, "51 dönüm araziye 14 bin fide dikimi yaptık. Şu an fide başına ortalama 1,5 kilogram ürün bekliyoruz. İlk üretim yılı için kıymetli bir değer. İlerleyen yıllarda verimin fide başına 4-5 kilogramlara kadar çıkacağını umuyoruz. Verimli olmasının yanında kalite de çok önemli. Burada Edirne'nin toprak ve iklim yapısının etkili olduğunu düşünüyorum. Aronyanın tıbbi aromatik değeri çok yüksek, hatta bu değerin henüz tam anlaşılamadığını düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Süper meyve olarak bilinen aronya hasadı başladı! Üretici verim ve kaliteden memnun

"ANTİOKSİDAN DEĞERİ ÇOK YÜKSEK"

Kırımlı, bu ürünün "süper meyve" olarak anıldığını anlatarak, "Antioksidan değeri çok yüksek ve içerisinde pek çok faydalı madde var. Önümüzdeki dönemlerde üniversite ve tarım kuruluşlarıyla ortak çalışmalar gerçekleştirip fonksiyonel gıdalar üretmeyi ve halk sağlığına katkı sağlamak istiyoruz." diye konuştu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Süper meyve aronya hasadı başladı! Verim ve kalite üreticinin yüzünü güldürüyor - Son Dakika


Advertisement