Edirne'de 'barış pınarı'na katılan askerler için dua okundu - Son Dakika

Edirne'de 'barış pınarı'na katılan askerler için dua okundu

11.10.2019 16:33

Edirne'de 'Barış Pınarı'na katılan askerler için dua okunduEdirne'de kılıçlı hutbe geleneğinin sürdüğü Eski Cami'de imam elinde kılıçla, Barış Pınarı Harekatı'na katılan askerler için dualar okudu.

Edirne'de 'Barış Pınarı'na katılan askerler için dua okundu

Edirne'de kılıçlı hutbe geleneğinin sürdüğü Eski Cami'de imam elinde kılıçla, Barış Pınarı Harekatı'na katılan askerler için dualar okudu.

Osmanlı İmparatorluğu'na 88 yıl başkentlik yapan ve şehzadelerin tahtı çıkma törenlerinin yapıldığı Edirne'deki Eski Cami'de 1361 yılında padişahların ilk hutbeyi kılıçla okumasının ardından başlatılan gelenek her Cuma tekrarlanarak sürdürülüyor. Eski Camii imamı Hasan Cerrah, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Suriye'nin kuzeyinde PKKPYD, DEAŞ terör örgütlerine yönelik sürdürdüğü Barış Pınarı Harekatı'nı katılan Mehmetçikler için elinde kılıçla minbere çıkan Cerrah, askerler için kılıcı sol eliyle yukarı kaldırıp dualar okudu.

Cerrah, millet olarak nice badirelerden geçildiğini belirterek, Bizi tarih sahnesinden silmek isteyenler hiçbir zaman bu emellerinden vazgeçmedi. Ancak her karış toprağı şehitlerimizin mübarek kanıyla sulanan vatanımıza göz dikenler, milletimizi parçalamak isteyenler dün olduğu gibi bugün de kaybetmeye mahkumdur. Zira bizleri düşmanlarımıza karşı muvaffak kılan muazzam bir gücümüz vardır. Bu gücümüz, Allah'a olan sarsılmaz imanımız, din-i mübin-i İslam'a olan gönülden bağlılığımız, vatanımıza, ezanımıza, bayrağımıza ve bağımsızlığımıza olan sevdamızdır. Hiç kimsenin toprağına göz dikmemiş, ancak kendi vatanına göz dikenlere, iman dolu göğsünü siper etmiştir. Vatanını çiğnetmemiş, bayrağını indirtmemiş ve ezanlarını dindirtmemiştir dedi.

Cerrah, hutbede Türk milletinin aç susuz kalıp düşmana bir karış toprağını teslim etmeyeceğini belirterek, Türlü hile ve desiselerle, plan ve tuzaklarla varlık ve bekamız, istiklal ve istikbalimiz hedef alınmıştır. Bizler, gerektiğinde aç ve susuz kalırız, ancak hürriyet ve bağımsızlığımızdan, izzet ve şerefimizden asla taviz vermeyiz. Vatanımıza ve mukaddesatımıza, birliğimize ve beraberliğimize yönelik saldırılara her türlü fedakarlığı göstererek karşı dururuz. Bu cennet vatanımızın bir karış toprağını bile asla düşmana teslim etmeyiz dedi.

Edirne'de 'barış pınarı'na katılan askerler için dua okundu
Edirne'de 'barış pınarı'na katılan askerler için dua okundu
Edirne'de 'barış pınarı'na katılan askerler için dua okundu
Edirne'de 'barış pınarı'na katılan askerler için dua okundu

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Edirne'de 'barış pınarı'na katılan askerler için dua okundu - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Milyonlarca öğrencinin merakla beklediği burs ve kredi başvuruları başladı Komşusunun yavru köpeğini, yumurtalarını çaldığı gerekçesiyle tüfekle vurdu Söndürme çalışmalarının sürdüğü İskenderun'da Azganlık Şehitliği, yangından etkilenmedi Usta oyuncu Hikmet Karagöz, birkaç yakınının katıldığı törenle sessiz sedasız defnedildi CHP, Çakıcı'yı makamında ağırlayan Edirne Belediye Başkanı hakkında inceleme başlattı Eve giren şüpheli, Suriyeli ailenin 2 yaşındaki çocuğunu kaçırmaya çalıştı Evinden kötü kokular gelen adamın 20 gün önce öldüğü ortaya çıktı Türk bayrağını yola serdiler, araçlar üzerinden geçti! Tepki toplayan o görüntülere soruşturma