Edirne'de Hıdrellez Coşkusu 1 - Son Dakika

Edirne'de Hıdrellez Coşkusu 1

06.05.2012 02:31
Edirne'de Hıdrellez Coşkusu 1

Edirne'de baharın habercisi olarak kabul edilen Hıdrellez ve Kakava Şenlikleri başladı.

Edirne'de baharın habercisi olarak kabul edilen Hıdrellez ve Kakava Şenlikleri başladı. Yakılan dev Kakava ateşinin üzerinden yüzlerce insan atlarken, demir parmaklıkların arkasından dağıtılan etli pilav ve ayranı almak isteyenler birbirini ezdi.

Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı Sarayiçi alanında yapılan Hıdrellez ve Kakava Şenlikleri renkli görüntülere sahne oldu. Edirne Valisi Gökhan Sözer, Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi,CHP Edirne Milletvekili Recep Gürkan ve beraberindeki şehrin önde gelenleri hep birlikte ağaç dallarından oluşan odun parçalarını tutuşturup dev kakava ateşini yaktılar. Odunların üzerine benzin döküldüğü için alevler birden yükseldi. Kakava ateşinin alevleri yaklaşık 10 metreye yükseldi. Kakava ateşi çevreye yüksek derece ısı verince, çevredekiler yanmamak için koşuştu.

Hıdırellez ve Kakava şenliklerine katılmak için Türkiye'nin dört bir yanından ve yurt dışından binlerce kişi turlarla ve özel araçları ile Edirne'ye akın etti ve yagan yağmura rağmen Roman vatandaşları ile birlikte davul ve zurna eşliğinde göbek atıp eğlendi.

BİRBİRLERİNİ EZDİLER

Edirne Belediyesi ise katılanlara ikram edilmesi için ücretsiz etli pilav ve ayran hazırlattı. Kakava ateşinin yakılmasından sonra katılanlara, güreşlerin yapıldığı Er Meydanı sahasının demir parmaklarla kapalı olan depo kısmından dağıtım başladı. Dağıtılanları almak isteyenler demir parmaklıklara tırmandı ve bir birlerini ezerek görevlilerden etli pilav ve ayranı almaya çalıştı. Ortaya da istenmeyen izdiham görüntüleri çıktı.Dağıtılanları alanlar ise yeşil alana oturarak karınlarını doyurdu.

Ateşin kor halini almasının ardından yakılan Kakava ateşinin üzerinden atlayanlar gönüllerince eğlenerek hıdırellezin gelişini kutladılar. Birbirinden güzel Roman kızları ise, fotoğrafçılara ateş başında poz verdi.Dans grubu ise izleyenlere gösteriler sundu.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Edirne'de Hıdrellez Coşkusu 1 - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement