EDİRNE SOKAKLARINDA 'TARİHİ DOKUNUŞ' - Son Dakika

EDİRNE SOKAKLARINDA 'TARİHİ DOKUNUŞ'

11.06.2021 15:25

EDİRNE Valiliği Çevre Koruma Vakfı Müdürlüğü'nce yürütülen 'Tarihi Dokunuş Sokak Sağlıklaştırması Projesi' kapsamında, 'örnek bina' olarak yapımı tamamlanan Köylere Hizmet Götürme Birliği binasının açılışı gerçekleştirildi.

EDİRNE Valiliği Çevre Koruma Vakfı Müdürlüğü'nce yürütülen 'Tarihi Dokunuş Sokak Sağlıklaştırması Projesi' kapsamında, 'örnek bina' olarak yapımı tamamlanan Köylere Hizmet Götürme Birliği binasının açılışı gerçekleştirildi. Projeyle 5 sokakta 23 binanın restore edilip, tarihi dokunun canlandırılması hedeflenirken, Vali Ekrem Canalp de "İnşallah el birliğiyle Edirne'mizin tarihi dokusunu, kent estetiğini yeniden inşa edeceğiz" dedi.

Tarihi dokuyla uyumlu kent estetiğinin sağlanması amacıyla Edirne Valiliği tarafından hayata geçirilen 'Tarihi Dokunuş Sokak Sağlıklaştırması Projesi'nin uygulanmasına başlandı. Örnek bina olarak yapımı tamamlanan, Hükümet Caddesi'ndeki Köylere Hizmet Götürme Birliği binasının açılışı yapıldı. Projeyle 5 sokakta 23 binanın restore edilip, tarihi dokunun canlandırılması hedefleniyor.

'TARİHİ DOKUYLA UYUMLU KENT ESTETİĞİ KAZANDIRACAĞIZ'

Binanın açılışı ve proje tanıtım etkinliğine katılan Edirne Valisi Canalp, kentin tarihi dokusunu ve estetiği yeniden inşa edeceklerini söyledi. Projenin başlamasının kent için çok önemli olduğunu belirten Canalp, "Edirne, turizmi ile en ön planda olan bir il. Kültür turizmi söz konusu olduğu zaman Türkiye'nin şampiyonluğuna oynayan bir il. Tabi bununla ilgili yapmamız gerekenler listesini önümüzde koyduğumuz zaman en önde gelen husus, tarihi dokuyu yeniden inşa edebilmek ve tarihi dokuyu yeniden ortaya çıkarabilmek. İçinde bulunduğumuz alan da şu an için bu örnek bina. Bununla beraber bu sokak, yan sokak ve valiliğin altındaki 3 sokakta, toplam 23 binayı yeniden ele alıyoruz ve yeniliyoruz. Bu 23 bina içinde 3 bina aynı zamanda tarihi olarak tescillenmiş koruma altındaki bina. Bu 3 binayı da ayrı konsept içinde restorasyon çalışmalarıyla yeniden inşa etmiş olacağız. Bu durum bize tarihi dokuyla uyumlu kent estetiği kazandıracak" dedi.

Vali Canalp, konuşmasının ardından törene katılan Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır ve Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak ile temsili olarak bölgedeki yapıya boya fırçasıyla ilk dokunuşu yaptı. Canalp ve protokol üyeleri, daha sona yapımı tamamlanan Köylere Hizmet Götürme Birliği binasının açılış kurdelesini kesip, binayı gezdi.

EDİRNE SOKAKLARINDA 'TARİHİ DOKUNUŞ'
EDİRNE SOKAKLARINDA 'TARİHİ DOKUNUŞ'
EDİRNE SOKAKLARINDA 'TARİHİ DOKUNUŞ'
EDİRNE SOKAKLARINDA 'TARİHİ DOKUNUŞ'
EDİRNE SOKAKLARINDA 'TARİHİ DOKUNUŞ'
EDİRNE SOKAKLARINDA 'TARİHİ DOKUNUŞ'
EDİRNE SOKAKLARINDA 'TARİHİ DOKUNUŞ'
EDİRNE SOKAKLARINDA 'TARİHİ DOKUNUŞ'
EDİRNE SOKAKLARINDA 'TARİHİ DOKUNUŞ'
EDİRNE SOKAKLARINDA 'TARİHİ DOKUNUŞ'

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel EDİRNE SOKAKLARINDA 'TARİHİ DOKUNUŞ' - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Ronaldo Nazario'nun sahibi olduğu Real Valladolid, Sofiane Feghouli'yi istiyor 18:11 Ronaldo Nazario'nun sahibi olduğu Real Valladolid, Sofiane Feghouli'yi istiyor Sağlık Bakanlığı'nın kamu spotunda para karşılığı rol aldığı ileri sürülen Cem Yılmaz'dan jet hızında tepki 18:04 Sağlık Bakanlığı'nın kamu spotunda para karşılığı rol aldığı ileri sürülen Cem Yılmaz'dan jet hızında tepki Yaşadığı sitenin güvenlikleri, stajyer doktora saldırdı: Seni yaşatmayacağız 17:51 Yaşadığı sitenin güvenlikleri, stajyer doktora saldırdı: Seni yaşatmayacağız
Tecavüzlerin patladığı kampta genç kızlara düzenli olarak hamilelik testi yapıyorlar 17:44 Tecavüzlerin patladığı kampta genç kızlara düzenli olarak hamilelik testi yapıyorlar Vatandaş artık altın kaplama metal ziynet eşyalarını tercih ediyor: 10 bin liralık bilezik 100 lira 17:29 Vatandaş artık altın kaplama metal ziynet eşyalarını tercih ediyor: 10 bin liralık bilezik 100 lira Galatasaray'da Fatih Terim, futbolda tek yetkili oldu 17:16 Galatasaray'da Fatih Terim, futbolda tek yetkili oldu
Mansur Yavaş, 16:55 Mansur Yavaş, "Lezzet Ankara" projesine tepki gösteren Yemek Sepeti CEO'suna cevap verdi: Doğru yolda olduğumuz görülüyor 134 kişiye yükseldi! Yasakların kalkacağı 1 Temmuz öncesi Delta varyantı atak yaptı 16:16 134 kişiye yükseldi! Yasakların kalkacağı 1 Temmuz öncesi Delta varyantı atak yaptı
Advertisement