Edp'den 'evren' İsminin Kaldırılması İçin Dilekçe - Son Dakika

Edp'den 'evren' İsminin Kaldırılması İçin Dilekçe

Edp\'den \'evren\' İsminin Kaldırılması İçin Dilekçe
Son Güncelleme: 12.01.2012 12:29

Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP), 12 Eylül darbesi nedeniyle yargılanmasına karar verilen Kenan Evren'in Adana'da bir bulvara verilen isminin kaldırılması için Büyükşehir Belediyesi'ne başvurdu.

Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP), 12 Eylül darbesi nedeniyle yargılanmasına karar verilen Kenan Evren'in Adana'da bir bulvara verilen isminin kaldırılması için Büyükşehir Belediyesi'ne başvurdu.

EDP üyesi bir grup, Adana Adliyesi arka giriş kapısı önünde basın açıklaması yaptı. 12 Eylül davasının müdahili olduklarını belirten EDP üyesi Yaşar Gökoğlu, 1980 darbesinden sonra kendisinin de 3 yıl cezaevinde kalarak işkence gördüğünü, kendisiyle birlikte binlerce kişinin cezaevinde tutularak işkenceye maruz kaldığını söyledi. Bu nedenle darbecilerin yargılanması gerektiğini belirten Gökoğlu, geçen yıl yapılan anayasa değişikliğinden sonra mahkemeye işkence gören arkadaşlarıyla birlikte darbecilerin

yargılanması için başvurduklarını, uzun bir süreden sonra Ankara'da savcılığın bu sayede darbecilere dava açtığını ifade etti. Bu davada taraf olduklarını söyleyen Gökoğlu, "Binlerce kişi işkence gördü, 50 arkadaşımız hayatını kaybetti. Bu nedenle tarafız. Bundan sonra da generallerin darbe yapmaması için darbecilerin peşini bırakmayacağız" dedi.

Darbeden sonra cumhurbaşkanı da olan Kenan Evren'in isminin birçok okula, bulvara verildiğini hatırlatan Gökoğlu, "Kenan Evren'in adı Adana'da bir bulvara verildi. Bu bulvar isminin Barış Demokrasi ve Özgürlük Bulvarı olarak değiştirilmesi gerekir. Bunun için Büyükşehir Belediyesi'ne başvuracağız" diye konuştu.

Basın açıklamasının ardından grup, yağmur altında Adana Büyükşehir Belediyesi'ne yürüdü. Grup temsilcileri, Kenan Evren Bulvarı'nın isminin değiştirilmesi için hazırlanan dilekçiye daha sonra belediye görevlilerine teslim etti. - ADANA

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Edp'den 'evren' İsminin Kaldırılması İçin Dilekçe - Son Dakika


Advertisement