BALIKESİR Edremit'te 'Sabahattin Ali Anı Evi' ziyarete açıldı - Son Dakika

BALIKESİR Edremit'te 'Sabahattin Ali Anı Evi' ziyarete açıldı

02.04.2021 18:52

Edremit'te 'Sabahattin Ali Anı Evi' ziyarete açıldıBALIKESİR'in Edremit ilçesinde, Belediye tarafından ünlü edebiyatçı Sabahattin Ali'nin 103 yıl önce yaşadığı ev, Anı Evi'ne dönüştürüldü.

Edremit'te 'Sabahattin Ali Anı Evi' ziyarete açıldı

BALIKESİR'in Edremit ilçesinde, Belediye tarafından ünlü edebiyatçı Sabahattin Ali'nin 103 yıl önce yaşadığı ev, Anı Evi'ne dönüştürüldü. Sabahattin Ali'nin kızı Filiz Ali, anı evinin açılışında duygusal anlar yaşarken, gözyaşlarına hakim olamadı.

Ünlü edebiyatçı Sabahattin Ali'nin Edremit ilçesinde çocukluk ve gençlik yıllarını geçirdiği ev, Edremit Belediyesi tarafından tadilattan geçirilerek, 'Anı Evi' haline getirildi. Sabahattin Ali Anı Evi, düzenlenen törenle vatandaşların ziyaretine açıldı. Anı Evi içerisinde, Filiz Ali tarafından bağışlanan Sabahattin Ali'nin son giydiği kıyafetler, kullandığı aksesuar ve el yazısıyla kaleme aldığı şiirler de bulunuyor.

Açılış töreninde konuşan Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, Yıl 1918, bundan 103 yıl önce, Sabahattin Ali, ailesiyle bu sokağa taşındı. Çocukluğu ve ilk gençlik yılları burada geçti, bu evde yaşadı. Bu sokaklarda koşardı, bu dağlarda gezerdi. Çalışkan bir çocuktu. Bir akşam evinde ışık olmadığı için sokak lambasının aydınlığında çalışıyordu. Onu gören Edremit Kuvayı Milliye hareketinden Ruhi Sağdıç yanına yaklaşmış, 'Ne yapıyorsun' diye sormuş. Evinde elektrik olmadığını öğrenince, bizim eve gel, dersini bizim evde yap demiş. Babasıyla konuşup Sabahattin Ali ile yakından ilgilenmiş. Bu vesileyle sadece bu toprakları kurtaran değil, küçük çocukları da kollayan, o şanlı Edremit Kuvayı Milliyecilerine de şükranlarımı sunuyorum. O çocuk, 41 yıllık hayatına çok şey sığdırdı. İlk öykülerini, ilk şiirlerini bu topraklarda, Edremit'te yazdı. Nice öykülerini bu topraklarda yazdı. Kaz Dağları'nda başlattığı edebi yolculuğu, Kürk Mantolu Madonna ile Almanya'ya kadar uzandı. Bugün onun öldüğü gün değil, yaşadığı gün olarak tarihe geçecek. Edremit'in Sabahattin Ali'si ölmedi, eserleriyle yaşamaktadır. Bugün müze kıymetliyse, bunda bir kişinin çok büyük katkısı vardır. O kişi, Sabahattin Ali'nin göz bebeği, teşrifleriyle bizi onurlandıran biricik kızı Filiz Ali'dir. Senelerdir saklanan hatırlar bana verildiğinde inanın, ellerim titredi? dedi.

Konuşma kürsüsüne davet edilen Sabahattin Ali'nin kızı Filiz Ali de duygusal anlar yaşadı. Filiz Ali, 'Sevgili Edremitliler, sevgili Edremit Belediye Başkanı. O kadar güzel konuştunuz ki ben artık söyleyecek bir laf bulamıyorum. Fakat her şeyden önce Sabahattin Ali adını Edremit'te de yaşatmak için ortaya konulan bu müthiş çaba beni çok duygulandırdı. Başından itibaren zaten heyecanla bu anı bekliyordum. Aslında Nisan'ın 2'si babamın kaybolduğu gündür. Ama bence bugün babamın tekrar doğduğu gündür' diyerek gözyaşlarına hakim olamadı.

Programda kapsamında Edremit Belediyesi tarafından hazırlatılarak, yayınlanan 'Edremit'in Sabahattin Ali'si' isimli kitabın tanıtımı gerçekleştirilerek, vatandaşlara da ücretsiz olarak dağıtıldı.

YORUMLAR
500
Son Dakika | Marmaris yangınında dumandan etkilenen kaplumbağa oksijen tedavisiyle hayata döndürüldü Son Dakika | Marmaris yangınında dumandan etkilenen kaplumbağa oksijen tedavisiyle hayata döndürüldü Son dakika... Balıkesir'de arazide silahla vurulmuş biri kadın iki kişinin cesetleri bulundu Son dakika... Balıkesir'de arazide silahla vurulmuş biri kadın iki kişinin cesetleri bulundu BALIKESİR - Oral B Balıkesir Avlu Triatlonu başladı BALIKESİR - Oral B Balıkesir Avlu Triatlonu başladı
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel BALIKESİR Edremit'te 'Sabahattin Ali Anı Evi' ziyarete açıldı - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement