EFES ANTİK KENTİ 2022 YILININ SONUNDA TEKNELERLE ULAŞILACAK - TAMAMI FTP'DE - Son Dakika

EFES ANTİK KENTİ 2022 YILININ SONUNDA TEKNELERLE ULAŞILACAK - TAMAMI FTP'DE

23.12.2021 15:58

İZMİR'in Selçuk ilçesinde bulunan dünyaca ünlü Efes Antik Kenti'ni 2 bin 500 yıl öncesinde olduğu gibi denizle buluşturacak olan Antik Kent Kanal Projesi'nin ilk etap şantiyesinde incelemelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Önümüzdeki yıl bitmeden Efes Antik Kenti'ne...

İZMİR'in Selçuk ilçesinde bulunan dünyaca ünlü Efes Antik Kenti'ni 2 bin 500 yıl öncesinde olduğu gibi denizle buluşturacak olan Antik Kent Kanal Projesi'nin ilk etap şantiyesinde incelemelerde bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Önümüzdeki yıl bitmeden Efes Antik Kenti'ne teknelerin ulaşımı konusunda bir gayretimiz olacak" dedi.

Efes Antik Kenti Kanal Projesi'nde çalışmalar kapsamında fore kazık çakma işlemlerinin yaklaşık yüzde 60'ı tamamlandı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger ile birlikte projenin ilk etap şantiyesinde incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından açıklama yapan Bakan Pakdemirli, "Bugün DSİ'nin Efes Antik Kanal Projesi'nde beraberiz. Bu projenin en önemli tarafı Antik Kenti içeriyor olması. Bölgenin Hristiyanlık dini için de çok önemli bir özelliği var. Hristiyanlık dinine mensup vatandaşlar burada özellikle Meryem Ana Kilisesi ve diğer kiliseler ile alakadar oluyor. Turizm açısından potansiyel oldukça yüksek. 2011 yılında İzmir için hazırlanan 35 projeden biri olan Antik Kanal'ı içeren bir projeden söz ediyoruz. Aslında tarihe baktığımız zaman tarihte Efes bir deniz kentiydi. Gemilerin uğrak noktası ve ticaretin uğrak noktasıydı. Bugün Efes kenti 8-9 kilometre içeride kalmış durumda. Zaman içerisinde derelerden alüvyonlarla Efes Kenti bir liman kenti olmaktan çıkmış. Bunu tekrar 2 bin 500 yıl önceki görünümüne kavuşturmak ve bölgenin turizm potansiyelini arttırmak için kurumlar birlikte çalıştı. Ulaştırma Bakanlığı, Turizm Bakanlığı ve Tarım Orman Bakanlığı'nın birlikte çalıştığı bir proje. Bu işin kanal tarafı DSİ ve Bakanlığımız tarafından yürütülüyor. Bugün ilk etabını ziyaret ettik. Bunun akabinde de kanalın içinden ikinci etabını da inşa ediyor olacağız. Kanalın ikinci bölümü de antik dokuya uygun olarak inşa edilmesini içeriyor. Önümüzdeki senenin bitiminde Efes Antik Kenti'ne kadar teknelerin su yoluyla ulaşması konusunda arkadaşlarımız gayret gösterecekler. 2022 yılı bitmeden Efes Antik Kenti'ne teknelerin ulaşımı konusunda bir gayretimiz olacak" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR
500
Sulama kanalına düşen 6 yaşındaki çocuğu çevredekiler kurtardı Sulama kanalına düşen 6 yaşındaki çocuğu çevredekiler kurtardı Mark Zuckerberg'den çalışanlarına tuzak! Mark Zuckerberg'den çalışanlarına tuzak! DİYARBAKIR - Vali Su, surlarda yürütülen restorasyon çalışmalarını denetledi DİYARBAKIR - Vali Su, surlarda yürütülen restorasyon çalışmalarını denetledi
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel EFES ANTİK KENTİ 2022 YILININ SONUNDA TEKNELERLE ULAŞILACAK - TAMAMI FTP'DE - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement