Egc'den Çalışan Gazeteciler Günü Açıklaması - Son Dakika

Egc'den Çalışan Gazeteciler Günü Açıklaması

09.01.2012 12:25
Egc'den Çalışan Gazeteciler Günü Açıklaması, System.String[]

Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti, 10 0cak 1961 tarihinde kabul edilen 212 sayılı yasayla önemli haklar kazanan gazetecilerin, aradan geçen yarım asrı aşan süre içersinde bu hakların çoğunu maalesef kaybettikleri belirtildi.

Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti, 10 0cak 1961 tarihinde kabul edilen 212 sayılı yasayla önemli haklar kazanan gazetecilerin, aradan geçen yarım asrı aşan süre içersinde bu hakların çoğunu maalesef kaybettikleri belirtildi.

Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Bu süre içersinde, gazetecilerin çalışma koşulları giderek zorlaştı. İşsizlik de işten çıkarmalar arttı. İş güvencesinin en büyük dayanağı olan sendikal hareket basın sektöründe neredeyse hiç kalmadı. Yıpranma hakkı elimizden alındı" denildi.

Günümüzde gazetecilerin yazmadıkları kitaplardan dolayı bile cezaevlerine konulduğu kaydedilen açıklamada şu görüşlere yer verildi.

"Uzun tutuklama süreçleri her kesimden insanı olduğu gibi gazetecileri de yakından ilgilendirmektedir. Sayısı tartışıladursun 70'e yakın gazeteci bugün cezaevlerinde bulunmaktadır. Yaygın medya baskı altındadır. Bütün bu örnekler 2012 Türkiye'sinde medya yaşantısının ne kadar olumsuz bir dönem yaşadığını en açık göstergesidir. Bu tablo, demokrasi, insan hakları, düşünce ve ifade özgürlüğünü savunan kişi ve kuruluşların, meslek örgütlerinin dayanışma içinde olmasını zorunlu kılmaktadır. 10 Ocak bir bayram değildir, ancak birlik ve dayanışma günü olmalıdır" - ESKİŞEHİR

Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel Egc'den Çalışan Gazeteciler Günü Açıklaması - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Vatan Partisi'nde 108 kişi Doğu Perinçek'e tepki gösterip istifa etti Korona olma korkusu yüzünden diş hekimine gitmeyi reddetti, aldığı ağrı kesiciler sonunu getirdi Cinsiyet değiştirmek için gittiği doktor, aşırı kilolarından dolayı 5-10 yıl içinde öleceğini söyledi Bu halinden eser kalmadı! Survivor'ın asi kızı Sabriye değişimiyle şaşırttı Son Dakika! Erdoğan'dan "Restoran ve kafeler yeniden açılacak mı?" sorusuna yanıt: Esneme olabilir, Kabine'de gündeme alacağız Öldürdükleri DEAŞ mensubunun cesedini dikkat çekmemek için tekerlekli sandalyeyle evden çıkarmışlar Çatıda ayağı kayan bina görevlisi, yağmur suyu oluğu sayesinde hayatta kaldı Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün: Ayçiçeği yağı fiyatlarında düşüş bekliyoruz