Son Dakika Haberleri: Ege'de Narenciye Bereketi

Ege'de Narenciye Bereketi

10 yıl önce

Ege Bölgesi'ndeki Narenciye Rekoltesinin 2010-2011 Sezonunda Bir Önceki Yıla Oranla Yüzde 6'lık Artışla 416 Bin Tona Ulaştığı Bildirildi

Ege'de Narenciye Bereketi, System.String[]

Ege Bölgesi'ndeki narenciye rekoltesinin 2010-2011 sezonunda bir önceki yıla oranla yüzde 6'lık artışla 416 bin tona ulaştığı bildirildi.


Ege İhracatçı Birliklerinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliğinin koordinatörlüğünde, Dış Ticaret Müsteşarlığı Batı Anadolu Bölge Müdürlüğü, İzmir Ziraat Odası, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve İzmir Zirai Karantina Müdürlüğü uzmanlarından oluşan Narenciye Rekolte Tespit Komisyonu, 2010 yılı Ege Bölgesi narenciye rekoltesini 416 bin 335 ton olarak tespit etti. Portakal 205 bin 30 ton ile ilk sırada yer alırken, mandalina 150 bin 316 ton, limon 58 bin 324 ton ve greyfurt 2 bin 665 ton olarak tahmin edildi. Mandalina rekoltesi yüzde 20 artış gösterirken, portakal rekoltesi Aydın ilindeki olumsuz hava koşulları nedeniyle yüzde 3 düşüş gösterdi.


Ege Bölgesi narenciye rekoltesinde portakal yüzde 49'luk pay alırken, mandalina yüzde 36'lık pay ile ikinci sırada yer aldı. Rekoltede limonun payı yüzde 14 olurken, greyfurt yüzde 0,5'lik paya sahip oldu.


Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, bölge narenciye rekoltesinin hem bol hem de kaliteli olduğunu belirtti.


Türkmenoğlu, 2009 yılında yüzde 37'lik ihracat artışı ile 801,8 milyon dolarlık ihracat rakamına ulaştıklarını, 2010 yılındaysa 1 milyar doların üzerinde narenciye ihracatı hedeflediklerini ifade etti.


Aşırı değerli lira nedeniyle 'fiyat tutturamama' riskinin tek sorun olduğunu anlatan Türkmenoğlu, 'Döviz kurları ihracat için uygun seviyeye geldiği taktirde hem üreticinin, hem de ihracatçının yüzünün güldüğü bir sezon olacak' görüşünü bildirdi.


Türkiye'nin ikinci büyük narenciye üretim bölgesinin Ege Bölgesi olduğunu belirten Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı ve Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Türkiye'nin narenciye üretiminin yüzde 14'ünün Ege Bölgesi'nden sağlandığını ifade etti.


Türkmenoğlu, rekolte çalışmaları sırasında Tarım İl/İlçe Müdürlükleri, Ziraat Odası Başkanlıkları, Çiftçi Malları Koruma Başkanlıkları ve Sulama Kooperatiflerinden destek alan Ege Bölgesi Narenciye Tespit Komisyonunun, bu yıl 7. kez Ege Bölgesi?nde rekolte tespiti yaptığını belirterek, 'Narenciye Rekolte Tespit Komisyonu, Ege Bölgesi narenciye üretiminde yüzde 1 ve üzerinde paya sahip Aydın'ın 7, İzmir'in 7 ve Muğla'nın 5 ilçesinde çalışma yürüttü' ifadesini kullandı.


- TÜRKİYE DÜNYA'DA İLK 10 ÜLKE ARASINDA-

Ege Bölgesi'nde narenciye rekoltesine iller bazında bakıldığında, en fazla üretimin olduğu ilin Muğla olduğunu belirten Türkmenoğlu, bu ili sırasıyla, İzmir ve Aydın'ın takip ettiğini belirtti. Türkiye'nin 3 milyon tonluk narenciye üretimiyle dünyanın en büyük 10 üretici ülkesinden birisi olduğunu bildiren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, Türkiye'nin 2009 yılında gerçekleştirdiği 801 milyon 829 bin dolarlık narenciye ihracatında 282 milyon 140 bin dolarlık ihracatla limonun ilk sırada yer aldığını söyledi.


Narenciye ihracatında limonu, 259 milyon 96 bin dolarlık ihracat ile mandalinanın izlediğine işaret eden Türkmenoğlu, şunları kaydetti:


'Türkiye 2009 yılında 171 milyon 386 bin dolarlık portakal, 89 milyon 89 bin dolarlıkta greyfurt ihracatından döviz girdisi elde etti. Narenciye üretimi ve ihracatı bölgemiz ve ülkemiz açısından büyük önem taşıyor. Yaklaşık 150 bin kişi narenciye sektöründen geçimini sağlıyor.'


(EFS-MV-KUM) - İZMİRHaber Yayın Tarihi: 07.08.2010 10:38 Kaynak: AAFenomen Merve Taşkın'dan "Bakireliğini kaybettin mi?" sorusuna yanıt: Ölene kadar bakireyim Kapalı kasa kamyondan 82 kaçak göçmen çıktı Rapor yayınlandı: Seçimden sonra İBB'den 3 bin 400 işçi işten çıkarılmış