Ege Denizi'nde beş sığınmacı hayatını kaybetti - Son Dakika

Ege Denizi'nde beş sığınmacı hayatını kaybetti

06.02.2023 11:21
Ege Denizi'nde beş sığınmacı hayatını kaybetti

Türkiye'nin Ege kıyılarından yola çıkan bir sığınmacı botunun fırtınalı denizde batması sonucu bir kadın ve dört çocuk hayatını kaybetti.

Türkiye'nin Ege kıyılarından yola çıkan bir sığınmacı botunun fırtınalı denizde batması sonucu bir kadın ve dört çocuk hayatını kaybetti. Ege Denizi'nde sığınmacıları taşıyan bir botun batması nedeniyle biri kadın, dördü çocuk beş kişi hayatını kaybetti. Yunan yetkililer botta bulunan 36 kişiden bazılarının denizden kurtarıldığını, bazılarının ise kendi çabaları ile yüzerek İleryoz Adası'na ulaştıklarını bildirdi. Olay sırasında bölgede 6 ila 7 kuvvetinde rüzgar estiği aktarılırken, Türkiye'nin Ege kıyılarından yola çıktıklarını ifade eden sığınmacıların büyük bölümünün Afrika kökenli olduğu belirtiliyor.

Sığınmacılar ve göçmenler uzun süredir Yunanistan'a ve hatta bazen doğrudan İtalya'ya ulaşmak üzere Türkiye kıyılarından, genellikle kapasitesinin çok üstünde insan taşıyan botlar ve teknelerle denize açılıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) verilerine göre, 2022 yılında söz konusu rotada yaşanan kazalar neticesinde 326 kişi ya yaşamını yitirdi ya da kayboldu. Bu da 2021 için 115 olarak açıklanan kayıp ve ölü sayısının geçen sene neredeyse üç katına çıktığını ortaya koyuyor.

dpa/ ET,CÖ

Kaynak: Deutsche Welle
YORUMLAR
500
19 Yaş Altı Kadın Milli Futbol Takımı, Andorra'yı 4-0 mağlup etti 19 Yaş Altı Kadın Milli Futbol Takımı, Andorra'yı 4-0 mağlup etti Siirt'te şap hastalığına yönelik tedbirler sürüyor Siirt'te şap hastalığına yönelik tedbirler sürüyor 14 Yaş Altı Erkekler Basketbol Bölge Şampiyonası Karabük'te başladı 14 Yaş Altı Erkekler Basketbol Bölge Şampiyonası Karabük'te başladı

Son Dakika Güncel Ege Denizi'nde beş sığınmacı hayatını kaybetti - Son Dakika


Advertisement