Eğitim-İş Adana Şubesi Kuvva-i Milliye Gecesi Düzenledi - Son Dakika

Eğitim-İş Adana Şubesi Kuvva-i Milliye Gecesi Düzenledi

05.01.2012 14:40
Eğitim-İş Adana Şubesi Kuvva-i Milliye Gecesi Düzenledi, System.String[]

Eğitim-İş Adana Şubesi, Adana'nın 90.kurtuluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Kuvva-i Milliye gecesi düzenledi.

Eğitim-İş Adana Şubesi, Adana'nın 90. kurtuluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Kuvva-i Milliye gecesi düzenledi.

Programın açılış konuşmasını yapan Şube Başkanı İsa Kayadan, 90 yıl önce bağısızlığa kast edenlerin, destursuz Çukurova'nın başağının altın sarısını avuçlamaya, bereketli topraklarını çiğnemeye, denizin akını karartmaya gelen mavi üniformalı emperyalistler ve yerli işbirlikçilerin dersini aldığını kaydetti.

Kayadan, "Atalarımıza 'ateşi ve ihaneti yaşattılar. Ancak ihanetin ve çirkin saldırganlığın cevabını Çukurovalılar tüm dünyanın belleğinden silinmeyecek bir şekilde karşılığını verdi. Anasının ak sütü gibi hak ettiği bağımsızlığını kazandı. Bugün de emperyalistler ve yerli işbirlikçileri maskelerini ve tarzlarını değiştirmiş değerlerimizi kavramlarımızı inançlarımızı, milli değerlerimizi, yarasa misali emerek içini boşaltmaktadırlar" dedi.

Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muzaffer Sümbül, Adana'da Ermeni olayları ve bunun halk kültürüne yansımaları konulu bir sunum yaptı.

Sunumda o dönemdeki acı olayları anlatan destanlardan, ağıtlardan örnekler verirken, sunum fotoğraf ve belgelerle desteklendi. Türklerin herhangi bir soykırım içerisinde bulunmadığını anlatan Sümbül, siyasetçilerden ziyade bilim adamlarının, tarihçilerin, araştırmacıların konuyla ilgili görüş ifade etmelerinin daha doğru olacağının altını çizdi.

Gecede Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hamit Hancı ise Nazım Hikmet'in Kuvva-i Milliye Destanı isimli eserini görsel ve efektler eşliğinde sundu.

- ADANA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Eğitim-İş Adana Şubesi Kuvva-i Milliye Gecesi Düzenledi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Dilek İmamoğlu'ndan eşinin sağlık durumuna ilişkin paylaşım: Durumumuz gayet iyi Fatih Terim'den yönetime olay sözler: İçerdekilerin arkamdan planlarını bilmiyor değilim Ermenistan, Azerbaycan ordusuna karşı çocuk askerleri kullanıyor Son Dakika: Fransa, Erdoğan'ın Macron hakkındaki sözlerinin ardından Ankara Büyükelçisini geri çağırdı 17 yaşındaki genç, dut ağacına bağladığı iple kendini astı Azerbaycan tarafından etkisiz hale getirilen İHA'da PKK şüphesi Kuveyt ve Katar'da Hazreti Muhammed'e saygısızlık yapan Fransa'nın ürünlerine boykot Aydın'da esrarengiz olay! Arılar, Arapça yazılar yazıp kovanlarını terk ediyor