Eğitim-İş: Ömer Dinçer, O Bakanlık Koltuğunu Lütfen Terk Ediniz - Son Dakika

Eğitim-İş: Ömer Dinçer, O Bakanlık Koltuğunu Lütfen Terk Ediniz

12.01.2012 20:14
Eğitim-İş: Ömer Dinçer, O Bakanlık Koltuğunu Lütfen Terk Ediniz, System.String[]

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, "Ömer Dinçer'den Atatürk'ü anma coşkusuna ağır saldırı" başlığıyla yaptığı açıklamada, Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama törenlerinin yasaklanmasına sert tepki gösterdi.

Eğitim-İş Genel Başkanı Veli Demir, "Ömer Dinçer'den Atatürk'ü anma coşkusuna ağır saldırı" başlığıyla yaptığı açıklamada, Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı kutlama törenlerinin yasaklanmasına sert tepki gösterdi.

Demir, "Eğitim-İş olarak Ömer Dinçer'e bir çağrımız var; Sayın Ömer Dinçer, oturmuş olduğunuz o bakanlık koltuğunu lütfen terk ediniz" dedi.

Demir, yaptığı yazılı açıklamada, "Geçmişte Atatürk'e ve Cumhuriyet'in temel değerlerine olan muhalefeti ile tanınan Ömer Dinçer ve yönetimi, kamu vicdanını kanatan uygulamalarıyla adeta bilinçli olarak milyonları kontrolden çıkarmaya, toplumu korkutucu bir provokasyon ortamına sürüklemeye çalışmaktadır" dedi. "Atatürk'ün "en büyük eserim' dediği Cumhuriyet kutlamalarını eğlence kabul ederek yasaklayan anlayışın Atatürk'ü okullardan tasfiye etmek için hemen her gün yeni bir uygulamayı yaşama geçirdiğini" kaydeden Demir, "Bu sorumsuz tavrın en son örneği, Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'nün konusu "Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı' olan 11 Ocak 2012 tarih, 817 sayılı genelgesiyle yaşama geçirildi" ifadesinde bulundu.

"Devlet ciddiyetine yakışmayan mevzuat çarpıtmaları içeren genelgede en üzücü yanın gizlenen çirkin amacın "duyum uydurması' ile gerekçelendirilmesi" olduğunu savunan Demir, şöyle devam etti:

"Atatürk'ün ve Türk halkının manevi bütünlüğüne yönelik ağır bir taciz oluşturan genelgede; "Kutlama törenlerinin hazırlık döneminin mevsim olarak soğuk bir zamana denk gelmesi nedeniyle sağlık sorunlarına yol açtığı, Çalışma süresinin uzun olması sebebiyle öğrencilerin derslere ilgisinin azaldığı, Motivasyonlarının düştüğü, Kutlamalara gönüllü olmayan öğrenci velilerinin okullarla olan ilişkilerinin bozulduğu', yönünde duyumlar alındığı değerlendirmesiyle, Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı törenlerinde, öğrencilerimizin Atatürk'e duydukları büyük sevgi, bağlılık ve özlemi yansıtan kutlama ritüelleri yasaklanmıştır. Oysa Bakanlığın atıf yaptığı Ulusal ve Resmi Bayramlarda Yapılacak Törenler Yönetmeliği'nin 1. maddesinde yönetmeliğin, "Bayramların anlam ve önemine uygun olarak coşku ile kutlanmasını sağlamak ve böylece Büyük Önder Atatürk'e ve ilkelerine bağlılığı geliştirmek ve ulusal birliği pekiştirmek' amacıyla çıkarıldığı açıkça ortaya konulmuştur. Bakanlığın genelge içeriğinde yer alan çarpıtmalarının aksine dayanak kanuna uygun olarak çıkarılan bu yönetmelik, ulusal bayramlarda ulusal coşkuyu ortaya koyacak "gösteri', "temsil', "bale' gibi etkinliklerin yapılmasını zorunlu kılmıştır."

Bu yaklaşıma karşı en sert tepkiyi ortaya koyacaklarına dikkat çeken Demir, "Maalesef AKP'nin geçmiş dönem politikalarının devamı olarak Milli Eğitim Teşkilatını düzenleyen mevzuattan Atatürk'ü tamamen silen Sayın Ömer Dinçer'in Atatürk karşıtlığı kontrolden çıkmış bulunuyor. Şüphesiz bu çirkin yaklaşıma karşı en sert demokratik tepkiyi ortaya koyacağız, bu anlayışı halkımıza şikayet edeceğiz" dedi.

"Eğitim-İş olarak Ömer Dinçer'e bir çağrıda bulunarak, "Sayın Ömer Dinçer, oturmuş olduğunuz o bakanlık koltuğunu lütfen terk ediniz" diyen Demir, "Buna razı olmuyorsanız biraz daha cesur davranarak o koltuğun arkasında asılı duran ve önünde gülücükler dağıttığınız Atatürk resmini lütfen kaldırınız. Kaldırın ki milyonlar, emanet koltuklarda oturan yöneticilerin kime ve neye hizmet ettiğini görsünler" ifadesinde bulundu.

- Ankara

Eğitim-İş: Ömer Dinçer, O Bakanlık Koltuğunu Lütfen Terk Ediniz

- Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel Eğitim-İş: Ömer Dinçer, O Bakanlık Koltuğunu Lütfen Terk Ediniz - Son Dakika


Son Dakika

Emekli olan Khabib Nurmagomedov'a ünlü sporculardan tebrik mesajı yağdı Aliyev, "Türkiye sizi savaşa zorluyor" diyen ABD'li muhabire istediğini vermedi: Bu kadar harika bir dostumuz olduğu için oldukça gururluyuz Genç kız, iğnenin yan etkilerini söyleyen doktora saldırdı İzmir'de koronavirüs vaka sayısı son 10 günde ikiye katlandı Sinan Engin'den çarpıcı iddia: Bu açıklamalara göre yönetimin Terim'i göndermesi lazım Daha büyük bir acı yok! Otomobilin arkasında duran oğlunu fark etmeyerek 25 metre sürükledi Genç adama mesajlı taciz: Yemeği getiren kuryeden gelen "Gey misin?" sorusuyla neye uğradığını şaşırdı Gözü gibi büyüttüğü iki evladından biri mezara diğeri hapse girdi! Melek'in annesinin ağıtları köyü inletti