Eğitimli Göçmenlerin Demokratik Katılımı Tartışılacak - Son Dakika

Eğitimli Göçmenlerin Demokratik Katılımı Tartışılacak

23.08.2013 10:43
Eğitimli Göçmenlerin Demokratik Katılımı Tartışılacak, System.String[]

Futureorg Enstitüsü, Liberal parti Hür Demokratlar'a yakın Friedrich Naumann Vakfı ile birlikte tam günlük konferans düzenliyor.

Merkezi Dortmund'da bulunan Futureorg Enstitüsü, Liberal parti Hür Demokratlar'a (FDP) yakın Friedrich Naumann Vakfı ile birlikte tam günlük konferans düzenliyor.

FDP Kuzey Ren Vestfalya Parti Genel Sekreteri Marco Buschmann'ın da konuşmacı olarak katılacağı Konferans'ta Endax kamuoyu yoklama girişiminin verilerine dayalı olarak eğitimli göçmenlerin demokratik katılımı tartışılacak.

Köln'de düzenlenecek konferansa 100'den fazla Türk ve Alman akademisyen, siyasetçi ve sivil toplum temsilcisinin katılması bekleniyor.

Futureorg Enstitüsü Genel Müdürü Kamuran Sezer seçimlerde oy kullanmanın yanında göçmenlerin aktif siyasi katılımın canlı demokrasiler için önemli bir konu başlığı oluşturduğunu belirterek şu değerlendirmede bulundu: " Almanya'da hem devlet, hem de siyasi partiler göçmenlere işçi, Almanca eksikliğini gidermesi gereken sorunlu grup, işsiz, sosyal yardım ile hayatını devam ettirenler olarak bakıyor. Bu olumsuz bakış özellikle Türkler için geçerli. Halbuki Türk göçmenler arasında sayıları her geçen gün artan eğitimli insanlar var. Endax kamuoyu yoklama girişimi üzerinden yatığımız seçim araştırmasında bu kesimin demokrasi ve demokratik değerlere karşı tutumunu da araştırdık. Friedrich Naumann Vakfı ile birlikte düzenlediğimiz bu programda endaX verilerini açıklayacak ve tartışmaya sunacağız."

Programda ayrıca Bochum ve Münster Üniversitesi'nden 'Türk ve Vietnamlı Ailelerin Eğitim ve Yerleştirme Davranışı' adlı alan araştırması yapan Prof. Aladin El-Mafaalani bir konuşma yapacak. Kendi bilimsel bulgularını değerlendirecek olan El-Mafaalani Türk ve Vietnamlı velilerin çocuk, okul ve öğretmene karşı davranışlarındaki farklılık ve benzerliklerin çocuğun eğitim başarısında oynadığı rolü değerlendirecek.

Alman basınında geniş yankı bulan federal seçimlerle ilgili kamuoyu yoklamasını yaptıran DTJ Online Haber Sitesi Genel Yayın Yönetmeni Süleyman Bağ, araştırmanın gördüğü ilgiden memnun kaldıklarını belirterek, "Araştırma hakkında 50'den fazla haber yayınlandı. Endax Almanyalı Türklerle ilgili tartışmaların ideolojik ön yargılardan uzak, bilimsel bir zeminde tartışılmasını sağlıyor. Asıl önemli olan ise göçmenlerle ilgili sorun merkezli bir yaklaşımdan, fırsat merkezli bir yaklaşıma geçebilmektir. EndaX bunun için önemli bir ön adım oluşturuyor." dedi.

Eğitimli Göçmenlerin Demokratik Katılımı Tartışılacak

Kaynak: CHA

Son Dakika Yerel Eğitimli Göçmenlerin Demokratik Katılımı Tartışılacak - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Arsenal, kupada Southampton'a 1-0 yenildi İbrahim Tatlıses'i topa tutan Aydilge eleştirilerine bugün de devam etti Dayısının ölüm haberini alan Demet Akalın'ın sözleri yürek burktu Vergi rekortmenlerinin adlarını açıklamamasına Babacan'dan çarpıcı yorum: Saklanıyorlar, 'aman abi çökerler' korkusu var 13 yaşındaki kız çocuğu, kendisini hamile bırakan 14 yaşındaki arkadaşı tarafından öldürüldü Sokağa çıkma izni olmayan yolcuyu taşırken polisten kaçan taksi sürücüsü cezadan kurtulamadı Rusya genelinde binlerce muhalif Navalny için sokaklarda Türkiye için tarihi gün! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla ilk milli fırkateyn denize indirildi