Ego Kartını, Kredi Kartıyla Satmayan Esnafları Şikayet Etti - Son Dakika

Ego Kartını, Kredi Kartıyla Satmayan Esnafları Şikayet Etti

12.01.2012 16:00
Ego Kartını, Kredi Kartıyla Satmayan Esnafları Şikayet Etti, System.String[]

Gölbaşı İnsan Hakları Kuruluna başvuran bir üniversite öğrencisi, kredi kartıyla EGO kartı satışı yapmayan esnafları şikayet etti.

Gölbaşı İnsan Hakları Kuruluna başvuran bir üniversite öğrencisi, kredi kartıyla EGO kartı satışı yapmayan esnafları şikayet etti.

Gölbaşı Kaymakamı Raşit Zengin'in başkanlık ettiği 2012 yılının ilk İnsan Hakları Kurulu toplantısında, Gazi Üniversitesi öğrencisi Hanife Aydoğdu'nun kredi kartıyla EGO kartı vermeyen esnaflardan şikayeti değerlendirildi.

Geçen yılın Aralık ayı içerisinde Gölbaşı'nda hiçbir esnafın kredi kartıyla EGO kartı vermemesi üzerine İnsan Hakları Kurulu'na şikayetçi olan üniversitesi öğrencisi Aydoğdu'nun durumu, Kaymakamlık tarafından EGO Genel Müdürlüğü'ne yazıyla bildirilerek, kredi kartıyla EGO kartının verilip, verilmediği soruldu. Soruyu cevaplandıran EGO Genel Müdürlüğü, EGO kartlarının nakit olarak satılmasının zorunlu olmadığını belirtti.

Bunun üzerine kurul yetkilileri, EGO kartı vermeyen esnaflarla görüştü. Kendilerini savunan esnaflar, EGO kartının kar oranının yüzde 1 olduğunu, kredi kartları komisyonunun ise yüzde 1,5 olduğu için 0.5 kuruş zarar ettikleri gerekçesiyle kredi kartıyla EGO kartı vermediklerini belirtti.

Toplantıda tartışılan konunun, yeniden EGO Genel Müdürlüğü'ne bildirilmesi ve çözüm üretilmesine karar veren kurul üyeleri, ayrıca esnafların müşterilerini mağdur etmemeleri için Esnaf Odası Başkanlığınca eğitim verilmesi yönünde oda başkanlığına yazı yazılması konusunda ortak karar verdi.

Gündemin 2. maddesi olarak da İnsan Hakları Kurulu bünyesinde Halkla İlişkiler ve İletişim Faaliyetleri Komisyonu, İnsan Hakları Eğitimi ve İnsan Hakları Bilincinin Geliştirme Komisyonu ile İnsan Hakları İhlallerini Araştırma, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu oluşturularak üyeler belirlendi.

Kaymakam Zengin, kurula gelen her türlü şikayetin değerlendirildiğini belirterek, "Yılın ilk kurul toplantısında bir öğrencimizin yaptığı şikayeti değerlendik. Ortada yaşanan bir sorun var, bu sorunun çözümünde kurul olarak ilgili kurum ve kuruluşlara öneri sunacağız" dedi.

- ANKARA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Ego Kartını, Kredi Kartıyla Satmayan Esnafları Şikayet Etti - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

AK Partili başkan, belediyenin arsasını kendi vakfına devreden AK Partili selefini mahkemeye verdi Koronavirüs tedavisi gören ünlü iş insanı Rahmi Koç taburcu oldu Yüzüne tükürdüğü yolcu, kadını hareket halindeki otobüsten aşağı attı Milyonları ilgilendiren borç yapılandırmasının detayları belli oldu! Peşin ödeyen büyük indirimi kapar Türkiye'nin Libya'ya verdiği sahil güvenlik eğitimine İtalyan basınından ilginç yorum: Anahtar Erdoğan'ın elinde Dert dinleme başı 10 TL alan genç gezgin, derdiyle kendisini ağlatana da 100 TL veriyor Bir adama saldırıp pantolonunu indirmişti! Meğer 'Azman' yavrularını korumak için saldırmış Azerbaycan ordusu, Turan taktiğini uygulayarak Ermenistan'ın belini kırdı