Ek-Kadir Topbaş'tan İstanbul İçin Önemli Uyarılar - Son Dakika

Ek-Kadir Topbaş'tan İstanbul İçin Önemli Uyarılar

03.01.2012 17:58
Ek-Kadir Topbaş'tan İstanbul İçin Önemli Uyarılar

"İstanbul'da uygulanması planlanan özel şerit uygulaması hakkında bilgi verir misiniz?" sorusuna Kadir Topbaş, "Şuan üzerinde çalıştığımız proje aşamasında Fevzipaşa Caddesi var.

Ek-kadir TOPBAŞ'TAN İstanbul İÇİN ÖNEMLİ UYARILAR

"OTOBÜSLERİ MODERNLEŞTİRME VE SAYISINI ARTTIRMA ÇALIŞMAMIZ VAR"

"İstanbul'da uygulanması planlanan özel şerit uygulaması hakkında bilgi verir misiniz?" sorusuna Kadir Topbaş, "Şuan üzerinde çalıştığımız proje aşamasında Fevzipaşa Caddesi var. İstanbul'un birçok ana arter niteliği taşıyan yerlerde. Özellikle trafiğin yoğun olduğu yerlerde trafik akışını sağlamak için toplu taşımayı teşvik etmek adına bir düzenleme yapmaya çalışıyoruz. Birkaç yıldan beri çalışma yaptığımız bir konudur. Termik kameralarla tespit edeceğiz. Otobüslere ayrılan taranmış yollar üzerinden içinden 3 yolcu ile geçmesine izin verilecek bir sistem. Daha çok tek başına seyahat ediliyor. Araç içinde fazla yolcu taşınmasını teşvik edecek bir sistem. Öncelik tanıyacak. İlk etapta Fevzipaşa Caddesi'nde karşı tarafta da minibüs caddesinde yapılacak. Sistem sıkıntı vermeyecek şekilde similasyon çalışmalarla deneme yapılıyor. Mevcut şeritler üzerinde bir hat buna dahil olacak. Parklanmalar kaldırılacak. Termik kamera ile takip edilecek. Pakistan Pencap eyaletiyle akıllı kavşak uygulamasına doğru gidiyoruz. Otobüsleri bekleme yapmadan geçirecek sistem üzerine çalışıyoruz" dedi. Topbaş, toplu taşımada insanların beklemesini istemediklerini belirterek, "İstanbul'da otobüsleri modernleştirme, yenileme ve sayısını arttırma çalışmamız var. En kalabalık saatlerde bile insanlarımızın rahatlıkla binebildiği seviyeye gelmesini arzu ediyoruz. Bu da bir şehrin medeniyeti anlamını taşımaktadır. İETT 500'lük bir paket ihalesine çıkmıştı, bir 500'e daha çıkmakta, Otobüs A.Ş bin 500 araç daha alacak gerekirse. Halk otobüsleri de diğer taraftan yenileniyor. Trafikte gördüğünüz turkuvaz, erguvan rengi otobüslerin sayısı giderek artacak. Şehir daha konforlu ve kaliteli toplu taşımaya kavuşmuş olacak" diye konuştu.

"EK OTOBÜSLER KONULACAK"

"Yüksek hızlı tren çalışmasında vatandaşların bu mağduriyeti nasıl giderilecek?" sorusu üzerien Topbaş, "Mevcut banliyö hatlarında günlük ortalama 140 bin insan taşınmakta. Rayların rehabilite çalışması hızlı trene göre ayarlanması için yapılan çalışmalar, bu hatta 2 yıldan az olmamak üzere sistemi kilitleyecek. Burada belki yer yer çalıştırılmak suretiyle fazlaca mağduriyeti ortaya çıkarmamak üzere program yürütmeye çalışıyorlar. İnsanlarımız karayoluna, yer yer denize nakil olunacaklar. Bu sıkıntıyı çözmek için çalışıyoruz. Böyle bir rehabiliteye de ihtiyaç var. Taze bir sistem kurgulanacak. Bu çalışmayı çok önemsiyoruz. Kartal- Kadıköy metro hattını hizmete açacağımız için orada biraz daha rahatlama olacak. Gebze ve İzmit'ten gelenlerin aktarma yapmaları gerekecek. İnşaallah İstanbullular da anlayış gösterir. Ek otobüsler ek seferler de konulacak" dedi.

"3 KÖPRÜDE İHALE AŞAMASINA GELİNDİ"

İstanbul'da 3. köprü yapımına ilişkin soruya Topbaş, "Bunlar merkezi idarenin ilgili bakanlığın ihale çalışması. Gecikmesinin sebebi bir raylı sistemin de buna monte edilmesi arzu edilmekte. İhale aşamasına geldi. Özellikle Kayabaşı'nda yol çalışmaları önemli, biz bunları talep etmekteyiz" diye cevap verdi. "D-100 Karayolu üzerinde Atatürk Havalimanına kadar cephe görüntülerinin rehabilite edileceği basında yer aldı. Aşamalar ne durumda?" şeklindeki soruya Topbaş, "Bizim TEM ve E-5 diye iki önemli aksımız var. İki aks da yurt dışında gelenlerin de ve yurt içinde yaşayanların kullandığı bölge. Burada yapı cephelerinin, yüzeylerinin kente yakışır hale gelmesi gerekiyor. Kentsel tasarım Müdürlüğümüz E-5'te ihale hazırlığı yapıyor" diye konuştu. - İstanbul/ Fatih

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Ek-Kadir Topbaş'tan İstanbul İçin Önemli Uyarılar - Son Dakika


Advertisement