"Ekmek Tebliği" Tandırda Pişen Ekmeği Etkilemedi - Son Dakika

"Ekmek Tebliği" Tandırda Pişen Ekmeği Etkilemedi

05.01.2012 15:03

Çarşı ekmeğinin gramajı ve tuzu hakkında bugüne kadar çeşitli kararlar alınsa da henüz tandır ekmeğine böyle bir standart gelmemesi en çok ev hanımlarının yüzünü güldürüyor.

Çarşı ekmeğinin gramajı ve tuzu hakkında bugüne kadar çeşitli kararlar alınsa da henüz tandır ekmeğine böyle bir standart gelmemesi en çok ev hanımlarının yüzünü güldürüyor. Hafta bir gün tandırda ekmek pişirdiğini aktaran Zekiye Koşak yarım gün harcadığı emeğini bir hafta süresince ev halkının tükettiğini söyledi. Komşularıyla ortak kullandıkları tandırda hem ekmeklerini pişirdiklerini hem de Hatay'ın vazgeçilmez tatları arasında yer alan biberli ekmek yaptıklarını dile getiren Koşak, "Çarşı ekmeğinden 5 tanede alsan 10 tanede alsan günlük yeniyor, bitiyor. Bereketi olmuyor. Birde hemen ya bayatlıyor ya küfleniyor, çarşı ekmeği beklemeye gelmiyor. Kendi unumla suyumla mayamla yoğuruyorum. Odun ateşinde yaktığım tandırda pişiriyorum. Tandır ekmeği daha bereketli oluyor, istediğin kadar yap, beze sar koy buzdolabına kalsın. Lazım oldukça çıkart kullan. Bayatlama riski çok daha az, hatta bayatının bile ayrı bir tadı var" dedi.

Şeker hastaları içinde kepekli un kullanılarak biberli ekmek yada sade ekmek yapılabileceğini söyleyen Koşak, "Eşimle ben şeker hastasıyız. Bu nedenle kepekli tandır ekmeği yapıyorum çoğunlukla. Çocuklar ve torunlara beyaz undan yapıyorum ekmeği. Hatta canımız çektiği için biberli, ıspanaklı, zeytinli tandır ekmeklerini de kepekli undan yapabiliyoruz." diye konuştu. Hataylı çoğu ev hanımının çökelek, susam, biber salçası ve zeytinyağı karışımını iç olarak hazırlayıp çarşı fırınlarında pişirttikleri biberli ekmeğinde tandırda ayrı bir lezzete kavuştuğunu söyleyen ev hanımı Hatice Çakar ise "Son yıllarda artık ev hanımları çarşı fırınında hamur üzerine sürülüp de pişen biberli ekmekleri tercih etmez oldu. Tandırda pişen biberli daha çok isteniyor." dedi.

 Ekmek Tebliği Tandırda Pişen Ekmeği Etkilemedi
 Ekmek Tebliği Tandırda Pişen Ekmeği Etkilemedi
 Ekmek Tebliği Tandırda Pişen Ekmeği Etkilemedi
 Ekmek Tebliği Tandırda Pişen Ekmeği Etkilemedi

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel 'Ekmek Tebliği' Tandırda Pişen Ekmeği Etkilemedi - Son Dakika


Son Dakika

Haluk Levent'ten İbo Show eleştirilerine esprili yanıt: Bana güvenmeyin demiştim Son dakika! Anadolu Otoyolu'nda zincirleme trafik kazası! 16 araç birbirine girdi, 8 yaralı var Bilim Kurulu Üyesi Afşin Emre Kayıpmaz'dan maske uyarısı: N95 ve FFP2 tarzı maskeler toplu alanlarda kullanılmamalı Üç kişinin hayatını kaybettiği korkunç kazanın görüntüleri ortaya çıktı Sivasspor'un karda oynanan Başakşehir maçında sahaya beyaz formayla çıkması dünya gündeminde Kadir Şeker'in öldürdüğü Özgür Duran'ın ailesinin avukatı: Gizli tanığın ifadesiyle dosya bambaşka bir hal alacak Marketten çaldığı 5 kangal sucukla kıskıvrak yakalandı Sağlık Bakanlığı yetkilisi: 15 Mart'ta 27 milyon kişiyi aşılamamız halinde kısıtlamaların büyük bölümünü kaldırmayı planlıyoruz