Son Dakika Haberleri: Milliyet Gazetesi Ekonomi Yazarı Güngör Uras Hayatını Kaybetti

Milliyet Gazetesi Ekonomi Yazarı Güngör Uras Hayatını Kaybetti

7 ay önce

Milliyet Gazetesi ekonomi yazarı Güngör Uras, 85 yaşında hayatını kaybetti.

Milliyet Gazetesi ekonomi yazarı Güngör Uras, Şişli'de tedavi gördüğü özel bir hastanede hayatını kaybetti.

CUMHURBAŞKANLIĞINDAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI YAYINLANDI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Güngör Uras için yayınladığı paylaşımda, "Değerli ekonomi hocası Prof. Dr. Güngör Uras'a Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Finansal okur yazarlığa ve ülkemizin ekonomik önceliklerine her vesileyle ve sade bir dille dikkat çeken kıymetli bir insanı kaybettik. Mekanı cennet olsun." açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, "Prof. Dr. Güngör Uras'ın hayatını kaybettiğini üzülerek öğrendim. Allah'tan rahmet diliyorum. Yakınlarının başı sağolsun. Sanayiye, tarıma, üretime, tasarrufa vurgu yapan, planlı ekonominin ve büyümenin önemine her daim dikkat çeken bir isimdi. Mekanı cennet olsun..." ifadelerini kullandı.

GÜNGÖR URAS KİMDİR?

22 Temmuz 1933 dünyaya gelen Uras, İlk ve ortaöğrenimini Ankara'da TED Yenişehir Koleji'nde tamamlayan Güngör Uras; 1955 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi 'mali şube'sinden mezun olmuş, 1988'de Boğaziçi Üniversitesi'nde doçentliğe hak kazanmış, 1994'te Marmara Üniversitesi'nde Profesör olmuştur.

Çalışma hayatına Halk Bankası Genel Müdürlüğü ile başlayan Uras, daha sonra Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı, İktisadi Planlama Dairesi Uzmanı olarak görev yaptı. 1974 - 1980 yılları arasında Tüsiad Genel Sekreterliği görevinde bulundu. Aksigorta İdare Meclisi başkanlığı yapan Güngör Uras, 1993 yılına kadar İ.Ü. İktisat Fakültesi Öğretim Görevlisi, 2001 yılına kadar da Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi olarak çalıştı.
Artık Kota Aşımında İnternet Yavaşlamayacak, Kesilecek Rus Sberbank, Denizbank'ı Yılın İlk Çeyreğinde Satmayı Planlıyor

Kadın Öğretmen, 15 Yaşındaki Öğrencisiyle Yatak Odasında Yakalandı