"El Emeği Göz Nuru Projesi" - Son Dakika

"El Emeği Göz Nuru Projesi"

12.01.2012 12:21

Bitlis'te "Hünerli Eller Sanatla Buluşuyor" adı altında, Sosyal Destek Projesiyle (SODES) desteklenen, ahşap, ebru ve seramik kurslarına katılan kadınlara, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nde sertifikaları verildi.

Bitlis'te "Hünerli Eller Sanatla Buluşuyor" adı altında, Sosyal Destek Projesiyle (SODES) desteklenen, ahşap, ebru ve seramik kurslarına katılan kadınlara, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nde sertifikaları verildi.

Düzenlenen programa katılan Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, projenin Bitlis'te turizmin gelişmesi için önem taşıdığını söyledi.

Kursun bundan sonra da devam edeceğini belirten Yılmaz, şöyle konuştu:

"İlk geldiğim seneyle bugünü karşılaştırdığımda, ahşap ve seramik eser üretiminde, bayağı bir mesafe alındığı ortaya çıkıyor. Bu bir SODES projesi. Bu proje devam edecek. Dekoratif ahşap süsleme kursu devam edecek. Bu iş burada kalmayacak. Katılmak isteyenler için bu işi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde devam ettirmek istiyoruz. Bu konuda bize bir teklif geldi. Ürünlerin kermeste değerlendirilmesi istendi. Uygun bir zamanda kermesi de düzenleyeceğiz. Bir de burada kullanılan tabaklar biraz ağır oluyor. Belki işlerken zorluk çekiliyor ve kullanımı da kolay olmayabilir. Bu tabakları Ahlat'ta üretebiliriz. Ahlat'ta da SODES kapsamında yürüttüğümüz seramik projemiz devam ediyor. Orayla ortak bir çalışma yapılarak ilin tamamı değerlendirilmiş olur. Aynı zamanda tabakları oradan getirirsek taşınması, işlenmesi kullanması kolay olur."

Kadınlar için hazırlanan projenin 117 bin liralık bütçesinin olduğunu, proje çerçevesinde 5 kurs açıldığını açıklayan Yılmaz, 5 kursta 75 kadının kurslara devam ettiğini ifade etti.

Proje çerçevesinde kadınlara seramik çiçek yapma, dekoratif ahşap Süsleme, ebru dallarında kurslar verildiğini aktaran Yılmaz, şunları ifade etti:

"Bunlar yeterli mi yetersiz. Bitlis'in turizm alanındaki gelişmesini de göz önünde tutarsak, buraya gelen misafirlerimize sunacak doğru dürüst bir eşyamız yoktu. Ahlat'ta seramik atölyemiz bu işi yürütüyor. Bu tabaklar bayağı bir ilgi topluyor. Geçmişte gelenlere hep baston taktim ediyorduk. Ama artık bu tür şeylere yönelmek lazım. Ahlat bunu başardı. Burada bunu devam ettirebiliriz. Bunları pazarlayacağımız bir yer lazım. Bu konuda bir çalışma yapacağız. Harik ustamızı, Hatibiye Medresesi'ne götürdük. Bu ürünleri de oraya götürebiliriz. Kurs hocalarımıza ve karda, kışta bu kurslara katılan bayanlara teşekkür ediyorum. Ellerinize ve emeğinize sağlık."

Yapılan konuşmaların ardından kurslara katılan kadınlara sertifikaları Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz ve eşi Hatice Yılmaz tarafından verildi.

- BİTLİS

Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'El Emeği Göz Nuru Projesi' - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Türkiye'yi alev topuna çeviren bu yangınlar nereden çıktı? Uzmanlar iki ihtimal üzerinde duruyor: İklim krizi ve sabotaj 10:01 Türkiye'yi alev topuna çeviren bu yangınlar nereden çıktı? Uzmanlar iki ihtimal üzerinde duruyor: İklim krizi ve sabotaj Samandıra'da Vitor Pereira rüzgarı! 2-0 öne geçilen hazırlık maçını berabere bitiren takım uyarı aldı 09:59 Samandıra'da Vitor Pereira rüzgarı! 2-0 öne geçilen hazırlık maçını berabere bitiren takım uyarı aldı Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu yangın bölgesine gitti! Mağdur vatandaşlar tepki gösterdi 09:52 Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu yangın bölgesine gitti! Mağdur vatandaşlar tepki gösterdi
NBA'de oynayacak 11. Türk sporcu o oldu! 19 yaşındaki Alperen Şengün, ceketine işlettiği Türk bayrağı ile göğsümüzü kabarttı 09:39 NBA'de oynayacak 11. Türk sporcu o oldu! 19 yaşındaki Alperen Şengün, ceketine işlettiği Türk bayrağı ile göğsümüzü kabarttı Sosyal medya bu iddia ile karıştı: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk istifa mı etti? 09:34 Sosyal medya bu iddia ile karıştı: Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk istifa mı etti? CHP'li Engin Özkoç, Bakan Soylu'ya sabotaj iddiasını sordu: Sabotaj bulgusu yok, aşırı sıcaklıklar üzerinde duruluyor 22:43 CHP'li Engin Özkoç, Bakan Soylu'ya sabotaj iddiasını sordu: Sabotaj bulgusu yok, aşırı sıcaklıklar üzerinde duruluyor
Manavgat'taki yangını çıkardığı iddia edilen kişilere linç girişimi 21:41 Manavgat'taki yangını çıkardığı iddia edilen kişilere linç girişimi Marmaris'te yangını kaydeden vatandaştan dikkat çeken sözler: Biri ormanı ateşe verdi bak 20:29 Marmaris'te yangını kaydeden vatandaştan dikkat çeken sözler: Biri ormanı ateşe verdi bak
Advertisement