ELAA Teknoloji ve Sabancı Üniversitesi'nden taşınabilir mekanik solunum cihazı - Son Dakika

ELAA Teknoloji ve Sabancı Üniversitesi'nden taşınabilir mekanik solunum cihazı

ELAA Teknoloji ve Sabancı Üniversitesi Tümleştirilmiş Üretim Araştırma ve Uygulama Merkezi, Kovid-19 enfeksiyonu geçiren hastalar için taşınabilir mekanik solunum cihazı geliştiriyor.

ELAA Teknoloji ve Sabancı Üniversitesi Tümleştirilmiş Üretim Araştırma ve Uygulama Merkezi, Kovid-19 enfeksiyonu geçiren hastalar için taşınabilir mekanik solunum cihazı geliştiriyor.

Sabancı Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, Kovid-19 enfeksiyonu geçiren hastaların yüzde 2,4-5,6'sı yoğun bakım ünitelerinde solunum sıkıntısı nedeniyle soluk borularına bir tüp yerleştirilmesi yoluyla solunum cihazlarına bağlanıyor. Tedavi edilen hastalar, rahat nefes alıp vermeye başladığında soluk borusundan tüp çıkarılıyor.

Yoğun bakım ünitelerinde kullanılan mevcut solunum cihazlarının büyük ve hantal olması ve ayrıca sayıca yetersiz kalması nedeniyle yaşanan sıkıntıları gidermek için tasarlanan taşınabilir ve kolay kullanımlı bu ventilatör ile hastanın bulunduğu oda yoğun bakım odası haline dönüşebilecek ve tedavisi hızlanacak.

Tasarlanan cihaz taşınabilir bir ventilatör (mekanik solunum cihazı) olmasına rağmen aynı zamanda Kovid-19 tedavisi için gerekli solunum destek modlarının bulunduğu elektronik kontrol üniteleri de bulunduruyor. Böylece yoğun bakım yatağına gerek duyulmadan, tıbbi oksijen ve hava bağlantılarının olduğu herhangi bir hasta yatağında veya ambulansta bu mobil ventilatörün kullanılması ve hastanın bulunduğu yerin yoğun bakım odasına dönüşebilmesi sağlanacak. Yeni nesil şehir hastanelerinin oda tasarımları da her bir hasta yatağı yoğun bakım yatağına dönüşebilme potansiyeli taşıdığından, üretilecek ventilatörün bu hastaneler için vazgeçilmez bir cihaz olması bekleniyor. Geliştirilecek ventilatörün önce Türkiye'ye daha sonra da tüm dünyanın kullanımına sunulması hedefleniyor.

Tasarım ve teknik çizimleri tamamlanan ve malzeme spesifikasyonları belirlenen cihazın prototip çalışmaları devam ediyor. Prototip çalışmaları ve testlerinin tamamlanmasının ardından Türkiye İlaç ve Cihaz Kurumu'na ürünün sunulması ve seri üretime geçilmesi planlanıyor.

Göğüs cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Tunç Laçin ve elektrik ve elektronik mühendisi Doç. Dr. Gökhan Bora Esmer ortaklığında kurulan bir dijital medikal teknoloji firması olan ELAA Teknoloji önderliğinde başlatılan bu çalışmada Sabancı Üniversitesi ve Kordsa'nın ilk üniversite ve sanayi iş birliği modeli olan Kompozit Teknolojileri Mükemmeliyet Merkezi'nde (KTMM), Prof. Dr. Bahattin Koç ve ekibi ile bu ventilatörün tasarımı, validasyon ve prototipin üretilmesi ve testleri yapılıyor.

Son Dakika

12:10 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca "Yaz gelince virüs etkisini kaybetti" söylentisini yalanladı 12:00 Şarkıcı Güliz Ayla, mayosuyla direk dans yaparken poz verdi 11:27 Eski kocası tarafından çocuğunun gözü önünde vurulan kadın feryat etti: Emine Bulut gibi ölmek istemiyorum 11:07 Aylar önce adliyede 15 kişi tarafından darp edilen genç avukat kalbine yenik düştü 11:05 Vatandaşa "Terbiyesizlik yapma lan" diyen kaymakama ödül gibi ceza 11:02 Son Dakika: Türk-Rus ortak devriyesine bombalı saldırı! 3 Rus asker yaralandı 10:53 Son dakika: Din İşleri Yüksek Kurulu: Ayasofya'daki fresk ve mozaiklerin varlığı namazın sıhhatine engel değil 10:32 Çim biçme makinesi bozulunca belediye başkanı tırpanı eline aldı 10:31 Hande Erçel'in leopar desenli bikinili pozu 1,5 milyon beğeni aldı 10:16 Rıdvan Dilmen: Trabzonspor, Abdülkadir Ömür için teklif edilen 22 milyon euroyu reddetti 10:07 Rize'deki selden son anda kurtulan çift, yaşadıklarını anlattı 10:06 Böyle yüzsüzlük görülmedi! Kahraman Ömer Halisdemir'in katili işine geri dönmek istedi 09:58 Kocası tarafından mahrem videoları paylaşılan talihsiz kadın konuştu: Başka erkekler beni taciz ediyor 09:56 Oyuncu Murat Eken, 4 yıllık evliliğini sessiz sedasız tek celsede bitirdi 09:50 Ayasofya açıklamalarının ardından Papa'ya zor soru: Cordoba için de acı çekiyor mu?