Son Dakika Haberleri: Elazığ'da Hafız Osman Öge Anısına Konser

Elazığ'da Hafız Osman Öge Anısına Konser

2 ay önce

Elazığ'da Hafız Osman Öge anısına Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu tarafından konser verildi.

Elazığ'da Hafız Osman Öge Anısına Konser, System.String[]
Elazığ'da Hafız Osman Öge anısına Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu tarafından konser verildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Elazığ Belediyesi, Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Yaran-ı Harput Derneği işbirliğiyle Elazığ Devlet Klasik Türk Müziği Korosu tarafından Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezinde Hafız Osman Öge'yi anma konseri düzenlendi.

Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Hafız Osman Öge tarafından nakledilen ve söylenen mahalli eserleri seslendirdi.

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Hafız Osman Öge'nin Harput müziğinin 19. yüzyıldaki en önemli temsilcilerinden olduğunu söyledi.

Elazığ Belediyesi olarak kültür ve sanata özel bir önem verdiklerini ifade eden Yanılmaz, "Ülkemizde şehirlerde birçok anma programı yapılıyor. Ancak anma programı ile anılan kişiyi anlamak da bir o kadar önemli. Hafız Osman Öge'yi hem anıyoruz, hem de anlamanın mücadelesini veriyoruz." dedi.

"Bugünün kültürünü, sanatını ve yaşam biçimini doğurup şekil veren, şehrin yaşam biçimini oluşturanları biz anlamaz ve anmazsak bugünümüzün de kıymetini bilmeyiz." diyen Yanılmaz, şunları kaydetti:

"Harput medeniyeti bir şehir medeniyetidir, yaşam biçimidir. Şehir yaşam biçiminde kültür önemlidir. Harput musikisi, ruhları şad eden, sadece kulaklara değil, bir müziğin milyonların kalbinde yer aldığı çok önemli bir musikidir. Harput musikisinin mimarlarından Hafız Osman Öge bırakmış olduğu eserleriyle, yaşam kültürüyle sadece Elazığ'da, Harput'ta bir isim olmamış, Türkiye'deki konservatuvarlarda onun eserleri öğrencilere okutulmuş.""Korkuyorum" Diyen Fatih Portakal Hakkında Bir Suç Duyurusu Daha! Düğün Sabahı Kızı Katledilen Anne, Damadının Yüzüne Haykırdı: Asın Bu Adamı

Ziraat Bankası Konutta Kredi Faizini Yüzde 0,98'e İndirdi