Elazığ'da "Sağlıklı Yaşam" Yürüyüşü - Son Dakika

Elazığ'da "Sağlıklı Yaşam" Yürüyüşü

13.05.2015 22:39
Elazığ'da

Elazığ'da, 8. Uluslararası Çayda Çıra Film Festivali kapsamında "Sağlık İçin Hareket Et" yürüyüşü düzenlendi.

Elazığ'da, 8. Uluslararası Çayda Çıra Film Festivali kapsamında "Sağlık İçin Hareket Et" yürüyüşü düzenlendi.

Fiziksel aktivitenin önemine dikkati çekmek amacıyla gerçekleştirilen yürüyüş, 8. Uluslararası Film Festivali için kente gelen sinema ve dizi oyuncuları ve halkın katılımı ile gerçekleştirildi. Elazığ Belediyesi önünden başlayarak Malatya Caddesi üzerinde bulunan bir alışveriş merkezi önüne kadar devam eden yürüyüş sonunda sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekmek amacıyla katılımcılara ekmek arası balık ikram edildi.

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, yürüyüş sonunda yaptığı konuşmada, başta obezite, tansiyon ve kalp damar hastalıkları olmak üzere hareketsizlikten doğan birçok hastalığa karşı yürüyüş düzenlediklerini belirtti.

Hareketsizlikten doğan bu tür hastalıklardan dünyada her yıl 35 milyon kişinin hayatını kaybettiğine dikkati çeken Yanılmaz, şöyle konuştu:

"Evden, bilgisayarın karşısından çıkıp hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla hareket etmek, yürümek, koşmak, bizim çocukluğumuzda oynadığımız çelik çomak olmak üzere hareket içeren bu tür oyunları oynamak kadar doğal bir şey yoktur. Bugün bizlerin sembolik olarak yapmış olduğu bu yürüyüş esasında hareket etmenin ne kadar önemli olduğunun bir ifadesidir."

Elazığ'ın 4 bin yıllık tarihi ile farklı dinlerin, ırkların ve kültürlerin birleştiği bir mozaik olduğunu kaydeden Yılmaz, Elazığ'ın bu yönüyle bölgesinin kültür başkenti olduğunu belirterek, 8. Uluslararası Film Festivali için kentte gelen sinema ve dizi oyuncularına desteklerinden dolayı teşekkürlerini ifade etti.

Sinema ve dizi oyuncusu Meltem Miraloğlu da 8. Uluslararası Film Festivali'ne katılmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek, bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin ve sağlıklı beslenmenin yararları konusunda toplum bilinci oluşturmak amacıyla düzenlenen etkinliğe destek olmaktan ayrıca mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Uyuşturucunun toplumda özellikle gençlerin önünde duran en büyük tehlikelerden biri olduğunu, bu tehlike karşısında etkin önlemler alınması gerektiğini vurgulayan Miraloğlu, "Bu konuyla ilgili kurumların ve ailelerin çocuklara ve biz gençlere gereken önemi göstermelerini istiyorum" dedi.

Yürüyüşe Elazığ Vali Yardımcısı Üzeyir Yılmaz, Hindistan Film ve Festival Direktörü Sanjoy Ghosh, sanatçılar ve vatandaşlar katıldı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Elazığ'da 'Sağlıklı Yaşam' Yürüyüşü - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

MasterChef'te talihsiz kaza! Parmağı kesilen Barbaros hastaneye götürüldü İçişleri Bakanlığı'nın genelgesinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olanlar madde madde sıralandı! İşte o liste Market, bakkal, kasap hafta sonu 10.00-17.00 arasında faaliyet gösterecek Hafta içi saat 21.00-05.00 arası, hafta sonu ise kesintisiz sokağa çıkma kısıtlamasının detayları belli oldu İngiliz şarkıcı Rita Ora'nın iç çamaşırsız pozu takipçilerinden tam not aldı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: Türkiye'de birkaç milyon virüslü insan var, aramızda dolaşıyorlar Yüzde 10'u Katar Yatırım Otoritesi'ne satılan Borsa İstanbul'un satış bedeli netleşti Meteoroloji'den 10 il için sağanak yağış ve kar uyarısı