Elcilerden Trafik Cezalarına Tepki - Son Dakika

Elcilerden Trafik Cezalarına Tepki

26.11.2012 12:00
Elcilerden Trafik Cezalarına Tepki, System.String[]

Adana'da, tarım işçileri ile çiftçiler arasında aracılık yapan elciler, işçileri taşıdıkları araçlara plaka ve belge zorunluluğu getirilerek ceza kesilmesini D-400 karayolunda toplanarak protesto etti.

Adana'da, tarım işçileri ile çiftçiler arasında aracılık yapan elciler, işçileri taşıdıkları araçlara plaka ve belge zorunluluğu getirilerek ceza kesilmesini D-400 karayolunda toplanarak protesto etti.

Mevsimlik tarım işçileri ile çiftçiler arasında aracılık yapan elciler, her minibüsün günde 2 bin 426 liralık trafik cezasıyla karşı karşıya kaldığını, bazı araçlara sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez ceza kesildiğini belirterek, uygulamaya tepki göstermek amacıyla yaklaşık 100 minibüsü D-400 karayolu Ege Bagatur Bulvarı kavşağında park etti.

Çukurova Tarım Aracıları Elciler Derneği Başkanı Fevzi Ete, burada yaptığı açıklamada, kendilerinin de mevsimlik işçi olduğunu, Çukurova, Ege, Marmara ve Karadeniz'de tarımsal üretimin lokomotifi sayıldıklarını söyledi.

Tarımsal üretimin ayakta durması için kendilerine ihtiyaç olduğunu anlatan Ete, İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü tarafından il genelinde yapılan uygulamanın hakkaniyetle bağdaşmadığını iddia etti.

Ete, bu uygulamaların başka illerde yapılmadığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"İlimizde tarım işçilerini taşıyan araçlardan 'S' plaka istenmekte, aksi takdirde trafiğe çıkamayacağımız ifade edilmektedir. Ancak, tarım işçilerini taşımada kullanılan araçlar herhangi bir seyahat acentesine veya başka kişilere ait olmayıp, kendileri de işçi olarak çalışan kişilere aittir. Ayrıca, söz konusu araçlardan D2 belgesi isteniyor. D2 belgesi istenebilecek durumlar dikkate alındığında ise kullandığımız araçlarla ilgili bu belgenin alınmasını gerektiren bir durum yok.

İl genelinde bu konudaki uygulamalar zaten zor şartlarda çalışan tarım işçilerinin sorunlarının devam etmesine neden oluyor. Başka hiçbir ilde uygulanmayan ve hakkaniyetle bağdaşmayan mevcut uygulamanın kaldırılmasını istiyoruz."

Açıklamanın ardından elciler, valiliğe gidip şikayetlerini anlatmak istediklerini belirtti. Bu arada, Çevik Kuvvet ve Güvenlik Şube müdürlüklerine bağlı ekipler tarafından bölgede geniş önlem alındı.

Emniyet Müdürlüğü yetkililerinin, dernek yöneticileri ile yaptığı görüşmenin ardından araç sahipleri olaysız şekilde dağıldı. Elciler, işçi taşımayacaklarını, protestolarını bu şekilde sürdüreceklerini bildirdi.

Dernek Başkanı Ete ise Vali Hüseyin Avni Coş ile görüşeceklerini, soruna çözüm bulunmaması halinde eylemlerini sürdüreceklerini, tarım işçilerinin çalışmaması sonucu ürünlerin hasat edilemeyeceğini, bunun dolaylı olarak tüm yurda zarar getireceğini söyledi.

Muhabir: Aykut Ünlüpınar - Anıl Bağrık

Yayıncı: Tevfik Işık - ADANA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Elcilerden Trafik Cezalarına Tepki - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan skandal karikatürle ilgili Türkiye'den Fransa'ya nota Son Dakika: İstanbul için yeni tedbirler mi var? Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu sonrası konuşuyor Karabağ'da ateşkesi bozan Ermenistan'dan intikam alındı! Azerbaycan, hedeflerini SİHA'larla böyle vurdu Manchester United Hakan Çalhanoğlu'na 5 yıllık teklifte bulundu Ali Koç'tan dikkat çeken Gökhan Gönül sözleri: Para için gitti algısı içimi çok acıtmıştı Anketlere göre, seçime 6 gün kala Biden önde, Trump arayı kapatıyor CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Bayramı törenini terk etti Erdoğan'dan Bahçeli'nin başlattığı askıda ekmek kampanyasına ilginç yorum: Ya böyle bir şey var mı Türkiye'de