Eleştirmenlere Göre 2019'un En Kaliteli 9 Korku Filmi - Son Dakika

Eleştirmenlere Göre 2019'un En Kaliteli 9 Korku Filmi

16.06.2019 19:07
Eleştirmenlere Göre 2019'un En Kaliteli 9 Korku Filmi, System.String[]

Korku filmleri, sıradan sinema sevdalılarına çok da hitap etmezler. Klişeleşen pek çok unsurun bulunduğu bu türde, kaliteli ve güncel bir yapım bulmak da oldukça zor. Sizi bu seçim zorluğundan kurtaracak yeni film listemizde, 2019'un en iyi korku filmlerini bir araya getiriyoruz.

Korkmak için film izlemek, bazı insanlar için son derece gereksiz olabilir. Nitekim korku türünün tutkunları bilirler ki bu filmleri izleme amaçları tam olarak korkmak değildir. Korku duygusuyla birlikte vücudun salgıladığı adrenalin gibi hormonlar, anlık duygu değişimleri ve inişli çıkışlı tepki anları, izleyiciye üst düzey bir deneyim yaşatır. Korku filmleri, bir bakıma izleyicisini kendi içerisine çektikleri için bu kadar başarılıdırlar.

Elbette bunu sağlayabilen korku filmi sayısı çok az. Hatta o kadar az ki, artık neredeyse her korku filmi, birbirinin aynısı ya da farklı bir versiyonu gibi görünüyor. Bu kısır döngüyü kıran ve fark yaratan nadir yapımlar da mevcut. Bugün hep birlikte 2019'un en iyi korku filmlerine daha yakından bakıyoruz.

Not: İçerik, eleştirmenlerin puanmala yaptıkları Rotten Tomotoes sitesinde yer alan değerlendirme notlarına göre sıralanmıştır.

Son güncelleme: 10 Haziran 2019.

9. Pet Semetary (Hayvan Mezarlığı):

IMDb: 6,0

Rotten Tomatoes: %52

Yönetmen: Kevin Kölsch, Dennis Widmyer

Oyuncular: Jason Clarke, Amy Seimetz, John Lithgow

Fragman:

Neden izlenmeli?

Stephen King'in aynı isimli romanından ikinci kez beyaz perdeye uyarlanan bu yapım, yine bir Stephen King yazınının görüntülerle karşılığını bulamadığına dair örnek teşkil ediyor. Her ne olursa olsun Hayvan Mezarlığı, korku unsurlarının sıradan filmlere göre biraz farklı ve çizgi dışı olmasıyla izlenebilir. Bir defa izledikten sonra ikincisi için ne kadar can atarsınız, orası meçhul.

8. I Trapped the Devil (Şeytanı Tuzağı Düşürdüm):

IMDb: 4,7

Rotten Tomatoes: %73

Yönetmen: Josh Lobo

Oyuncular: Scott Poythress, AJ Bowen, Susan Burke

Fragman:

Neden izlenmeli?

Aslında bu soru için bu filme özel bir cevap vermek çok zor. Tek artısı korku filmlerinin sıradanlığından kopup, karakter odaklı ilerlemesi. Bodrumunda yaşadığını düşündüğü bir yaratığı tuzağa düşüren genç bir aile babası, bu başarısıyla övünürken ailesinin başına geleceklerden habersizdir. Bir şekilde hem izlerken sizin hem de yaşarken adamın durumdan haberi olur, nasıl olduğunu sormayın.

7. The Pledge (Rehin):

IMDb: 5,4

Rotten Tomatoes: %75

Yönetmen: Zack Weiner

Oyuncular: Zachery Byrd, Phillip Andre Botello, Zack Weiner

Fragman:

Neden izlenmeli?

Bizdeki "kanka" olayını abartıp okullarının ilk yılında birbirlerine ciddi sözler veren bir grup erkek öğrenci, verdikleri bu sözlerin bedelini biraz ağır ve kanlı bir şekilde ödüyorlar. Belki de izledikten 2 gün sonra unutacaksınız. Bu nedenle filmin çerezlik bir korku deneyimi yaşattığını belirtelim.

6. The Wind (Rüzgar):

IMDb: 5,6

Rotten Tomatoes: %80

Yönetmen: Teresa Sutherland

Oyuncular: Caitlin Gerard, Julia Goldani Telles, Ashley Zukerman

Fragman:

Neden izlenmeli?

1800'lü yıllarda geçen bu filmlde, çorak bir arazide yaşayan bir kadının başından geçenleri izliyoruz. Ailesi ve çevresiyle düzensiz ilişkilere sahip olan kadına, filme adını veren bir rüzgar musallat oluyor. Filmin ele alındığı dönem ana akım korku filmlerinden ayrılmasını sağlıyor.

5. The Hole in the Ground (Yerdeki Delik):

IMDb: 5,7

Rotten Tomatoes: %88

Yönetmen: Lee Cronin

Oyuncular: Seána Kerslake, James Quinn Markey, Kati Outinen

Fragman:

Neden izlenmeli?

Tamam yine çocuk, yine orman, yine bir anne, yine karanlık. Ama film gerçekten de türünün en sağlam örnekleri arasında. En azından klişe ögeleri, sıra dışı bir şekilde birbiriyle birleştirmeyi başarıyor. Bir noktada izleyici beklentilerini aşamasa da başarılı yapım.

4. Braid (Saç Örgüsü):

IMDb: 5,3

Rotten Tomatoes: %89

Yönetmen: Mitzi Peirone

Oyuncular: Madeline Brewer, Imogen Waterhouse, Sarah Hay

Fragman:

Neden izlenmeli?

Braid, bir evde kapalı kalan bir grup genç kızın başına gelenleri anlatıyor. Ancak bu cümleyi ilk okuduğunuzda aklınıza gelen tarzda değil. Daha psikopat, daha yıkıcı sahneler ve karakterler söz konusu. Filmin Rusya yapımı olması da önemli bir detay. Ayrıca fragmandanda göreceğiniz üzere müzikleri gerçekten şahane.

3. The Golem (Golem):

IMDb: 7,1

Rotten Tomatoes: %94

Yönetmen: Lukas Feigelfeld

Oyuncular: Aleksandra Cwen, Celina Peter, Claudia Martini

Fragman:

Neden izlenmeli?

Aslında çocuk unsurunun ve dini ögelerin bir araya getirilmesi en büyük korku klişelerinden ama The Golem, bu klişeyi uygulayan filmler arasında zirveye oturabilecek yapımlardan. Hollywood dışında üretilmiş olması, filme farklı bir kültürel hava katmış ve hikaye anlatımını zenginleştirmiş. Klasik bir korku filmi isteyenlere önerimizdir.

2. US (Biz):

IMDb: 7,1

Rotten Tomatoes: %94

Yönetmen: Lukas Feigelfeld

Oyuncular: Aleksandra Cwen, Celina Peter, Claudia Martini

Fragman:

Neden izlenmeli?

2017'de Get Out filmiyle korku sinemasında tarih yazan Jordan Peele'nin imzasını taşıyan Us, benzer bir etkiye sahip devam filmi gibi. Sıradan bir ailenin sıradan bir tatili yoldan çıkıyor ama ne çıkmak! Us, benlik duygunuzu sorgulatacak çizgide, gerilimi hiç eksilmeyen bir yapım.

1. Hagazussa:

IMDb: 5,9

Rotten Tomatoes: %95

Yönetmen: Lukas Feigelfeld

Oyuncular: Aleksandra Cwen, Celina Peter, Claudia Martini

Fragman:

Neden izlenmeli?

Fark ettiyseniz filmin izleyiciler tarafından verilen IMDb puanı düşükken, eleştirmenler tarafından verilen Rotten Tomatoes notu oldukça yüksek. Bunun nedeni, Hagazussa'nın sıradan bir korku filmi olmaması. 15. yüzyıl Avrupasında geçen, batıl inançlara dayanan bir dizi paranoyaklık seviyesindeki olaya tanıklık ediyoruz. Yöresel olarak filmin dokuları, oyuncuların karakterleri benimsemeleri o kadar iyi ki etkisinden çıkmak imkansız. Filmin izleyiciler tarafından bu kadar hor görülmesinin nedeni ise klişeleşmiş alışkanlıklara dayanan sahnelerle değil, ambiansıyla, renkleriyle korkuyu yaşatması. 2017'de ekilmiş olmasına rağmen, çeşitli ülkelerde yayımlanması 2019'u buldu. Sanırız bu kadar söz yeterli.

Eleştirmenlere Göre 2019'un En Kaliteli 9 Korku Filmi

Kaynak: WebTekno

Son Dakika Teknoloji Eleştirmenlere Göre 2019'un En Kaliteli 9 Korku Filmi - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Depremden korkan minik kızın haykırışları yürek yaktı: Annecim ben ölmek istemiyorum Şarkıcı Doğuş'tan kan donduran itiraflar: Birini öldürmeye teşebbüs ettim Depremin üstünden saatler geçti, Doğanlar apartmanındaki Küçükyumuk Ailesi'den haber yok Depreme hazırlık toplantısında depreme yakalandılar İzmir'de yıkılan binada kullanan malzemeler kalitesiz çıktı Son Dakika! İzmir'de 23 saat sonra gelen mucize! Anne ve 3 çocuğu enkaz altından çıkarıldı Enkaz altında kalan karısı ve çocuklarının sesini duyan adamın sevinci kameralara yansıdı AK Parti Batman Gençlik Kolları Başkanı Tolga Genç'in ağabeyi, satırlı saldırı sonucu hayatını kaybetti