Elveda Rumeli Romanının Dördüncü Baskısı Yapıldı - Son Dakika

Elveda Rumeli Romanının Dördüncü Baskısı Yapıldı

5 yıl önce

Yayımlandığı Ekim 2012'den bu yana, sürekli artan bir ivmeyle okurlara ulaşmaya devam eden Elveda Rumeli romanının dördüncü baskısı yapıldı.

Elveda Rumeli Romanının Dördüncü Baskısı Yapıldı, System.String[]


1909-1920 yıllarında, 31 Mart Vakası'ndan başlayıp, Balkan Savaşları, 1. Dünya Savaşı ve sonraki dönemi kapsayan ve Rumelili bir aile ile birlikte, çevrelerinde yaşanan olayların, savaşların, esaretin, göçlerin ve göç etmeyip geride kalanların hikâyesinin, yaşanmış olaylardan hareket edilerek yazılan kitap, Söylenmemiş Sözler ile Aşk, Hayat ve Arayış adlı kitaplarıyla edebiyat dünyasında adını duyuran roman yazarı Ramis Çınar'ın en fazla ilgi gören eseri oldu. Okurların yanı sıra ulusal basında yer bulan ve aynı zamanda göç ve mübadele temalı akademik makalelere konu olan roman, yenilenen kapak tasarımı ile henüz kitabı okuma imkânı olmayan kitapseverlerle, Türkiye genelinde seçkin kitabevleri ve internet mağazaları aracılığıyla buluşmaya hazırlanıyor.


Kitaba Dair Yorumlar:

Balkan Savaşları'nın 100. yılı içerisindeyiz… İyi bir 'elveda Rumeli' romanından söz etmeli, adı 'Savaş ve Ayrılık'. Osmanlı İmparatorluğu için tam anlamıyla sonun başlangıcı, Balkan Savaşları ile olmuştu.... Asırlardır Osmanlı tebaası olan insanlar, bir sabah Bulgaristan, Yunanistan sınırı içinde olduklarını öğrenmişlerdi. Sonra göç etmek zorunda kalıp, eski vatanlarında muhacir olarak adlandırıldılar... Akrabalarının yarısı yolda hayata veda etmişti, kalanın durumu içler acısı. Savaşlar ayrılıkları doğurmuş ve onanmayacak yaralar açmıştı. Ramis Çınar, tüm bunları ve daha fazlasını kahramanı Hasan üzerinden 'Savaş ve Ayrılık' romanında anlatıyor. İstanbul'da medrese eğitimi aldıktan sonra memleketine dönen Hasan, bir süre sonra bir ömre sığmayacak şeye şahit olur... Balkan Savaşları, esir kampları, I. Dünya Savaşı, salgın hastalıklar, göç yolları, ölümler ve bunlar arasında yaşanmaya çalışılan, yeniden kurulmaya çalışılan hayatlar. Gerçeklerden hareket eden, iyi yazılmış bir roman.

Çağlayan Çevik (Hürriyet Keyif)

Elveda Rumeli romanı beni o ölçüde sardı ki anlatamam. Rumeli'nin tatlı günlerini, insanların Osmanlı'yı geri gelecek diye özlemle bekleyişlerini, yaşadıkları sıkıntıları, yalnız, elsiz kolsuz, çaresiz kalmalarını, güç koşullara dirençlerini ve gelenekleri Ramis Çınar çok güzel bir dille, öyle sürükleyici anlatmış ki, hayran kaldım. "Elveda Rumeli" bugüne dek okuduğun en güzel öykülerden biri. Balkanları anlamak için bu kitap çok kişice okunmalı.

Prof. Dr. Övgün Ahmet ERCAN

Ramis Çınar'ın "Elveda Rumeli" adlı 2. romanı yayınlandı. 1909'da başlayıp Balkan Savaşları, 1. Dünya Savaşı ve sonrasında yaşanan olayları konu alan kitap, Türkiye ve Balkanların tarihini ilgilendiren, fakat çok fazla bilinmeyen konulara ışık tutuyor.

Haber Yayın Tarihi: 12.12.2015 11:37 Kaynak: BültenlerSon Dakika

Erdoğan müjdeyi verdi! Bu 6 suçu işleyenler hariç, binlerce kişi tahliye olacak
Ferdi Tayfur, dün akşam bir anda dünyada gündem oldu Firari FETÖ'cü Hakan Şükür: Dolandırıldım, tüm birikimim gitti

Son Dakika Haberleri