Emekli Askeri Hakim: Başbuğ, Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemelerinde Yargılanmalı - Son Dakika

Emekli Askeri Hakim: Başbuğ, Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemelerinde Yargılanmalı

12.01.2012 10:14
Emekli Askeri Hakim: Başbuğ, Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemelerinde Yargılanmalı, System.String[]

Emekli Askeri Hakim Albay Rüştü Atpulat, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'la ilgili iddiaların görev suçu dışında kaldığını söyledi.

Emekli Askeri Hakim Albay Rüştü Atpulat, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'la ilgili iddiaların görev suçu dışında kaldığını, bu sebeple Yüce Divan'da değil, özel yetkili ağır ceza mahkemelerinde yargılanması gerektiğini söyledi.

Atpulat, 12 Eylül askeri darbesinin Genelkurmay Başkanı olan Kenan Evren hakkındaki davanın Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açıldığını da hatırlattı.

Zanlı Başbuğ'un Yüce Divan'da yargılanıp yargılanmayacağıyla ilgili olarak hukukçuların ikiye bölündüğünü ifade eden emekli Askeri Hakim Atpulat, Başbuğ'un yargılanması hakkında şu görüşleri dile getirdi:

"Genelkurmay başkanlarının Yüce Divan'da yargılanması için Anayasa'da değişiklik yapıldı. Görevlerine ilişkin bir suç işlerlerse Yüce Divan'da yargılanmaları gerekiyor. Mesela bir tatbikatı yönetirken ihmal sonucu çok çok büyük bir hata işlemişse Yüce Divan'da yargılanması gerekir." dedi.

İlker Başbuğ'un tutuklanmasına sebep olan iddiaların görev suçu dışında kaldığını vurgulayan Atpulat, "İddia, hükümeti yıkmaya teşebbüs. Bu bir görev suçu değil. Yargıtay Başsavcılığı'nın verdiği bir karara göre görev suçu olmadığı, görevinin dışında bir iş yaptığı için görevli mahkeme, özel yetkili ağır ceza mahkemeleri ve savcılarıdır."

Yüce Divan tartışmalarının kasıtlı çıkarıldığını iddia eden Rüştü Atpulat, "Sebep, 'Buradan bir netice alamadık, orada bir netice alabilir miyiz?' düşüncesidir. Ayrıca davayı sürüncemede bırakmak istiyorlar." değerlendirmesinde bulundu.

12 Eylül askeri darbesi zanlısı Evren'in de özel yetkili mahkemelerde yargılanacağını hatırlatan Atpulat, şöyle konuştu:

"Çünkü onun yaptığı da görevle ilgili bir şey değil. İki gün sonra aynı şeyi, Evren Paşa'nın avukatları da söyler. O da zamanında genelkurmay başkanıydı. Onun bile soruşturmasını Yargıtay savcılığı değil, özel yetkili mahkeme savcıları yapıyor. Evren Paşa tutuklu olmadığı için onun üzerine pek gidilmiyor."

Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel Emekli Askeri Hakim: Başbuğ, Özel Yetkili Ağır Ceza Mahkemelerinde Yargılanmalı - Son Dakika


Son Dakika

Aleyna Tilki, Türkiye'deki yangınlar nedeniyle 'Sır' şarkısının klibini erteledi 23:03 Aleyna Tilki, Türkiye'deki yangınlar nedeniyle 'Sır' şarkısının klibini erteledi Soma'da orman yangını başladı, 8 arazöz müdahale ediyor 22:41 Soma'da orman yangını başladı, 8 arazöz müdahale ediyor Tüyler ürperten fotoğraflar! Hava kararınca Marmaris'teki yangının büyüklüğü ortaya çıktı 21:59 Tüyler ürperten fotoğraflar! Hava kararınca Marmaris'teki yangının büyüklüğü ortaya çıktı
İlişki yaşadığı kadını öldüren şahıs, mahkemede 21:48 İlişki yaşadığı kadını öldüren şahıs, mahkemede "Pişmanım" diyerek ağladı Amerikalı yıldız Megan Fox'tan çok konuşulacak itiraf: Gençlik yıllarımda cinsel fantezi oyuncakları kullandım 21:35 Amerikalı yıldız Megan Fox'tan çok konuşulacak itiraf: Gençlik yıllarımda cinsel fantezi oyuncakları kullandım Marmaris'te yangını kaydeden vatandaştan dikkat çeken sözler: Biri ormanı ateşe verdi bak 20:29 Marmaris'te yangını kaydeden vatandaştan dikkat çeken sözler: Biri ormanı ateşe verdi bak
Trabzonspor, Dorukhan'ın ardından Emre Mor'u da kadrosuna katıyor 20:06 Trabzonspor, Dorukhan'ın ardından Emre Mor'u da kadrosuna katıyor Alevlerin sardığı Bodrum'da korkulan oldu! Yangın lüks otele sıçradı 19:30 Alevlerin sardığı Bodrum'da korkulan oldu! Yangın lüks otele sıçradı
Advertisement