Emekli Gazeteci-Yazar, Kesemenli: "Boraltan Katliamı Yıllar Boyunca Halktan Gizlendi" - Son Dakika

Emekli Gazeteci-Yazar, Kesemenli: "Boraltan Katliamı Yıllar Boyunca Halktan Gizlendi"

08.09.2012 17:40
Emekli Gazeteci-Yazar, Kesemenli:

Kars'ta emekli gazeteci-yazar Temraz Kesemenli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirdiği Boraltan katliamının yıllar boyunca halktan gizlendiğini söyledi.

Kars'ta emekli gazeteci-yazar Temraz Kesemenli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gündeme getirdiği Boraltan katliamının yıllar boyunca halktan gizlendiğini söyledi.

Kars'ın ilk müze ve kültür müdürü emekli gazeteci yazar Kesemenli, gazetecilere yaptığı açıklamada, 1945'te Stalin zulmünden kaçan 146 Azeri sığınmacının İsmet İnönü'nün emriyle Ruslara teslim edilmesi olayını AK Parti Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç'a anlattığını belirtti.

Kılıç'tan bu konuyu Başbakan Erdoğan'a aktarmasını istediğini ifade eden Kesemenli, "O da iletmiş ki, gündeme geldi. Boraltan faciası Türk tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. Boraltan katliamı yıllar boyunca halktan gizlendi" dedi.

1945'te yaşanan içler acısı olayın, Ruslar tarafından işgal edilen Azerbaycan'da rejimi kabul etmeyen doktorların, hakimlerin, mühendislerin ve öğretmenlerin Türkiye'yi kendi ana yurtları bilerek sığınmaları sonrası yaşandığını ifade eden Kesemenli, şunları kaydetti:

"O zamanın Stalin yönetimindeki Sovyet Komünist rejimi Azerileri takip ederek yerlerini tespit etmiş ve Türkiye'den istemişlerdi. 146 kişiyi zamanın hükümeti hiç çekinmeden trenlere doldurarak Boraltan sınırından Ruslara teslim etmiştir. Azeri kardeşlerimiz Kars'tan geçerken, istasyon kenarındaki evlerden bu faciayı gören birçok hemşehrimiz olmuştur. Buralardan geçen o 146 kişi üzerlerinde ne kadar kıymetli eşya varsa trenin pencerelerinden halka atıyor. Sadece üzerlerinde gömlek ve pantolonları kalıyor. Azeriler diyor ki 'zaten biz hududu geçtiğimizde öldürüleceğiz.' Ruslar teslim aldıkları Azerileri safa dizip makineli tüfekle oracıkta tarıyor. Bu durum Türk tarihine sığmayacak yakışmayacak hareketti."

Kesemenli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 5 Eylül Çarşamba günü AK Parti genişletilmiş grup toplantısında bu konuyu gündeme getirdiğini hatırlattı.

Muhabir: Ercüment Daşdelen/ Zehra Melek Çat

Yayıncı: Hasan Özkal - KARS

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel Emekli Gazeteci-Yazar, Kesemenli: 'Boraltan Katliamı Yıllar Boyunca Halktan Gizlendi' - Son Dakika


Son Dakika

Kurye, döverek bayılttıkları şahsın başını motorla ezmeye çalıştı Hazer Amani ile boşanacağı konuşulan Sıla, gizemli bir erkekle görüntülendi Abdurrahim Albayrak'ın istifa kararı aldığı, erken seçim şartıyla vazgeçtiği ortaya çıktı Taksiciden kadın müşteriye şok tehdit: Seni gebertirim kadın Melek Aslan cinayetinde korkunç detay: Ablasının çıplak fotoğrafını atıp ''Ablanın geceliği ne kadar'' diye sormuş Lezbiyen eşi ve onun sevgilisi tarafından kiralık katil tutularak vurulan koca, hayatını kaybetti Doğum yapan köpek, fıstık yeşili yavru dünyaya getirdi İmamoğlu, İstanbul için düzenlenen koronavirüs toplantısını Bakan Koca'nın paylaşımından öğrendi