Emekli Rus binbaşı ve ailesi Ukrayna savaşını tek cümleyle özetledi: "Hiç kimseye acımıyorlar yaşlı, genç, çocuk hepsini öldürdüler" - Son Dakika

Emekli Rus binbaşı ve ailesi Ukrayna savaşını tek cümleyle özetledi: "Hiç kimseye acımıyorlar yaşlı, genç, çocuk hepsini öldürdüler"

07.05.2022 09:53

Emekli Rus binbaşı ve ailesi Ukrayna savaşını tek cümleyle özetledi: "Hiç kimseye acımıyorlar yaşlı, genç, çocuk hepsini öldürdüler" "Yaşananları hiçbir şekilde anlamıyoruz, sadece Putin anlayabilir.

Emekli Rus binbaşı ve ailesi Ukrayna savaşını tek cümleyle özetledi: "Hiç kimseye acımıyorlar yaşlı, genç, çocuk hepsini öldürdüler"

"Yaşananları hiçbir şekilde anlamıyoruz, sadece Putin anlayabilir.

"Putin ve onun yanındakiler bu savaşı en çok isteyenler"

AFYONKARAHİSAR SSCB Kızıl Ordu döneminde Rus ordusuna giren ve ardından emekli olan Binbaşı Viktor Kozin, Rusya'nın Ukrayna'ya gerçekleştirdiği saldırı sonrası ailesiyle Türkiye'ye sığındı. Afyonkarahisar'da yaşamaya başlayan Kozin ailesi iki kardeş milletin savaşmasına bir anlam veremediklerini, savaşın sadece Putin ve çevresindekiler için bir anlamı olduğunu kaydettiler.

Sovyet Sosyalist Cumhuriyet Birliği döneminde Rus ordusuna giren ve en son denizaltı kaptanı olarak binbaşı rütbesi ile emekli olan Viktor Kozin Ukraynalı Alexandera Rybchenko ile evlendi. Emekli olduktan sonra Ukrayna'nın Kiev kentinin Slavutich bölgesinde yaşamaya başlayan Kozin ailesi 3 ay önce Rusya, Uktayna savaşı patlak verince yaşadıkları yeri terk etmek zorunda kaldı. Kozin eşi Alexandera, kızı Yana Rybchenko ve torunu Milana ile savaştan kaçarak Türkiye'ye sığındı. Kozin ailesi sivillerin tahliyesi için oluşturulan insani koridorda bir Türk iş insanının desteğiyle Afyonkarahisar'a geldi. 4 gün süren otobüs yolculuğunun ardından Afyonkarahisar'a gelmeyi başaran Kozin ailesini kentte ismini vermek istemeyen iş insanı ile İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban karşıladı. Termal tesisteki İl Özel İdaresi'ne ait eve yerleştirilen ailenin ihtiyaçları ise Afyonkarahisar Valiliği tarafından karşılanmaya başlandı.

"Şimdiki durumu kabullenemiyoruz yani Rusların yaptıklarını"

Rus vatandaşı olduğu gibi aynı zamanda Ukrayna vatandaşı da olan Viktor Kozin, bir asker ve Rus vatandaşı olarak yaşananlara bir anlam veremediğini ifade etti. Rus ve Ukrayna'nın kardeş milletler olduğunu geçmişte SSCB döneminde de birlikte olduklarını hatırlatarak, "Yıllarca (Ruslarla) birlikteydik, aileydik, şimdiki durumu kabullenemiyoruz yani Rusların yaptıklarını. Ne olursa olsun hiçbir şekilde yapılanlar kabul edilecek gibi değil. Yakın insanlar bir birlerini, çocukları öldürüyorlar. Yani bu normal değil" diye konuştu.

"Hiç kimseye acımıyorlar"

Kozin'in eşi Alexandera Rybchenko ise Rus askerlerinin yaşadıkları bölgeden geri çekildiğini ancak geride şehir diye bir şey bırakmadıklarını belirtti. Alexandera Rybchenko, "Ortam çok kötüydü. Elektrikler yoktur. Sokakta yemeğimizi yaptık ama evimizdeydik" dedi.

Alexandera Rybchenko gazetecilerin 'Eski bir Rus askerinin eşi olarak yaşananları nasıl görüyorsunuz' sorusuna ise şaşkınlık içinde cevap vererek, "SSCB döneminde aile gibiydik ayrımız, gayrımız yoktu. Ama şu anki durum inanılmaz farklı bir şey. Hiç kimseye acımıyorlar. Yaşlı, genç, çocuk hepsini öldürdüler" yanıtını verdi.

"Sadece Putin anlayabilir"

Kozin ailesinin kızları Yana Rybchenko ise yaşananlara hiçbir anlam veremediklerini dile getirerek şunları söyledi:

"Biz Ruslarla kardeşiz. Hiçbir şekilde anlamıyoruz, sadece Vladimir Putin anlayabilir. Putin ve onun yanındakiler bu savaşı en çok isteyenler. Nasıl düşünüyorlar, onu da bilmiyoruz yani."

Yaklaşık 1 aydan bu yana Afyonkarahisar'da olan Kozin ailesinin en büyük istekleri ise bir an önce savaşın son bulması ve yurtlarına dönmeleri. Kozin ailesi ayrıca dillerini bilmemelerine rağmen kendilerinin Ukraynalı olduğunu öğrenen Afyonkarahisarlılar'ın kendilerine yardım için koştuklarını kaydederek, Afyonkarahisarlılara, Türklere teşekkür ettiklerini belirttiler.

YORUMLAR
500
Ukrayna: Rus füzeleri Odesa'da 19 kişiyi öldürdü Ukrayna: Rus füzeleri Odesa'da 19 kişiyi öldürdü Van'da koruyucu aileler ve emeklilere yönelik etkinlik düzenlendi Van'da koruyucu aileler ve emeklilere yönelik etkinlik düzenlendi Evlatlarına kavuşan iki aile, soluğu çadırda çocuklarını bekleyen ailelerin yanında aldı Evlatlarına kavuşan iki aile, soluğu çadırda çocuklarını bekleyen ailelerin yanında aldı
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Emekli Rus binbaşı ve ailesi Ukrayna savaşını tek cümleyle özetledi: 'Hiç kimseye acımıyorlar yaşlı, genç, çocuk hepsini öldürdüler' - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement