Emniyetten Öldürülen Sırp Taraftar Açıklaması - Son Dakika

Emniyetten Öldürülen Sırp Taraftar Açıklaması

28.11.2014 11:36

İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, Galatasaray’ın Sırp ekibi Kızılyıldız ile karşılaştığı akşam maçtan önce çıkan olaylarda öldürülen Sırp taraftarla ilgili açıklama yaptı.

Cinayet zanlısının Türk olduğunu belirten Altınok, “Bizim için Sırp vatandaşını öldüren şahıs konusunda sıkıntı yok” dedi. 

Emniyet Müdürü Altınok, Sırp taraftar Marko İvkoviç’in öldürülmesine ilişkin Gayrettepe’deki Asayiş Şube Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. Altınok, “21 Kasım günü Galatarasay ve Kızılyıldız takımları arasında oynana basketbol maçından ön e Abdi İpekçi Spor Salonu’nun önünde çıkan olaylarda Sırp vatandaşı öldürüldü. O günden itibaren Asayiş Şube Müdürlüğü’nde ilgili büroda görevli arkadaşlarımız, bütün teşkilatımızla beraber üstün bir çalışma örneği gösterdiler. Bunu bir uluslararası sıkıntı yaratabilecek bir sorun olmaktan çıkarmak için gece gündüz çalıştılar.

82 kamerada 731 saatlik görüntü toparladılar. Bunu özel kurduğumuz 20 kişilik ekip Ankara’dan da yardım almak suretiyle bir haftaya yakın süredir incelediler. Bu arada görgü tanığı olan kendi personelimize dair 193 kişi üzerinde çalışma yapıldı ve bilgilerine başvuruldu. 6 kişi İstanbul’da, 1 kişi de Antalya’ya gitmek üzereyken yoldayken Bilecik’te gözaltına alındı. Teknik ve ifade boyutuyla yapılması lazım gelen ne varsa hepsini yaptık. Biraz sonra cumhuriyet savcılığının huzuruna çıkaracaklar. Bizim için Sırp vatandaşını öldüren şahıs konusunda sıkıntı yok. Tespitlerimiz ve değerlendirmelerimiz bizim için yeterli. Bir haftalık süreç içerisinde bu başarıyı gösterdiği için bütün arkadaşlarımızı tebrik ediyorum. Türk polisi bu gayreti ve heyecanı gösterdiği takdirde buna benzer olayları başarıyor ve bundan sonra da başarmaya devam edecek” dedi.

Olayın, çok büyük bir problem olma noktasına geldiğini ifade eden Altınok, “Cinayetin bir hafta dahi sürmeden sonucunun alınması ve faillerinin yakalanması noktasında da zannediyorum ilgili ülkede yaşayan ailesi için de bir gönül rahatlatıcı sonuç doğurucu diye düşünüyorum. Sporda kardeşliğin, barışın böyle kötü olaylarla anılmaması lazım geldiğini düşünüyorum. Sadece basketbolda değil, futbolda ve diğer alanlarda bütün taraftarlara, yönetime, bu işe gönül veren insanlara daha sakin, sporun kardeşlik, birlik, beraberlik duygusunu geliştiren bir anlayış olduğunun benimsetilmesi ve anlatılması lazım” açıklamasında bulundu.

İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, bir basın mensubunun, “Cinayetin Sırp gruplar arasında çıkan kavga sonucu olduğu belirtilmişti. Bu bir taktik miydi?” sorusu üzerine de, “Tam öyle bir açıklama değildi. Yapmış olduğumuz açıklamayı hatırlıyorum. İki taraftar grubunu bir araya getirmediler. İki taraftar grubu arasında bir kavga olmadığı, cinayete karıştığını düşündüğümüz kişi ya da kişilerin o anda kavga olayına karışan kişiler olmadığını, maça gelmiş ve maçtan önce Zeytinburnu’ndan Abdi İpekçi’ye gelen güzergah üzerinde piknikvari bir ortamda olduklarını ve o yüzden kavgaya karıştıklarını değerlendiriyoruz. Sizin görüntülerini verdiğiniz iki grup arasındaki kavga olayında herhangi bir temas yok. Bizim açıklamamız kavga anındaki temasla alakalı” dedi.

Bir basın mensubu ise Altınok’a “Zanlı Galatasaray taraftarı mı?” diye sordu. Altınok ise “Taraftarı veya değil yorumunu yapmak istemiyorum ama Türk vatandaşı olduğunu söyleyeyim. Maça gelme olayı var ama maçtan önce kavga görüntüleri içerisinde bunlar yok” yanıtını verdi.

Altınok, güvenlik kamerası kayıtlarında cinayet anının net olarak teşhis edilip edilmediği yönündeki soru üzerine de, “Bizim için olay net” dedi. 

MURAT HOROZ

İSTANBUL 

Abdülkerim Bardakcı, İstanbul'a geldi Abdülkerim Bardakcı, İstanbul'a geldi
Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Emniyetten Öldürülen Sırp Taraftar Açıklaması - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement