Emniyetteyim" Projesi - Son Dakika

Emniyetteyim" Projesi

6 yıl önce

Aile içi şiddette farkındalık oluşturmak amacıyla hayata geçirilen proje, şiddete uğrayan kadınların ilk başvuru yerleri olan emniyet güçlerinin müdahalesinin iyileştirilmesine dayanıyor AK Parti İstanbul Milletvekili Dağoğlu: "Kadına karşı şiddet insan haklarının en bariz ihlalidir.

Emniyetteyim

Aile içi şiddette farkındalık oluşturmak amacıyla İstanbul Üniversitesi ve Şükrü Balcı Polis Meslek Yüksekokulu ortaklığı ile Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği sahipliğinde hazırlanan "Emniyetteyim" Projesi hayata geçirildi.


Projenin tanıtım toplantısında konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Türkan Dağoğlu, kadına yönelik şiddet konusunda yapılan ve yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgi verdi.


Kadın ve çocuk haklarının genel anlamda insan hakları olduğunu söyleyen Dağoğlu, "Kadına karşı şiddet insan haklarının en bariz ihlalidir. Bunun, zengini, fakiri, güzeli, çirkini, köylüsü, kentlisi, okumuşu, okumamışı yoktur. Dünyanın her yerinde kadına karşı şiddet olayı vardır" diye konuştu.


Dağoğlu, çocuğa karşı şiddet konusuna da dikkati çekerek, geleceğin yetişkinleri, anne ve babası olacak çocukların şiddet ortamında büyümemesi gerektiğini dile getirdi.


Kadına karşı şiddette farkındalığın önemine işaret eden Dağoğlu, şiddetin önlenmesi için temel anlamda zihniyet değişimi gerektiğini söyledi. Dağoğlu, "Zihniyet değişmediği takdirde istediğinizi yapın, kadına karşı şiddeti önleyemezsiniz. Bu da zaman ister, çok çabuk olan bir olay değildir" dedi.


Dağoğlu şiddet denildiğinde, cinsel, fiziksel, psikolojik, ekonomik şiddet, mobbingin de akla gelmesi gerektiğini belirterek, kadının fiziksel şiddet kadar psikolojik ve ekonomik şiddete de maruz kaldığını vurguladı.


Çocuklara okulda bu konuda ders verilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Zihniyet değişimi buralardan başlayacak. 'Sen kızsın sus, abin bilir. Kalk kızım sen yap, abin yapamaz' zihniyetinin toplumda değişmesi lazım. Bu çok kolay bir olay değil. Çok zor bir olay. Bir değişim demek. Türkiye her şeyi başarmıştır. Bunu da başaracaktır" ifadelerini kullandı."Kadına yönelik tüm dünyanın sorunu"AK Parti İstanbul Milletvekili Sevim Savaşer de kadına yönelik şiddetin yalnızca Türkiye'nin değil, tüm dünyanın sorunu olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:


"Bütün mesele eğitimsizlikten kaynaklanıyor. Eğitim şart. Bunun bir ayağı da emniyet ayağı. Geleceğin polisi olan arkadaşlarımızın bu konuda daha farkında, daha bilinçli yaklaşım göstermesi gerek. O psikolojiyle gelecek kadına yaklaşım da çok önemli. Böyle bir projenin çok katkısı olacağını düşünüyorum."


Proje kapsamında polis memurlarının eğitilmesinin güzel olacağını aktaran Savaşer, erkekleri yetiştirenin kadınlar olduğunu, bu nedenle bu konudaki tutumlarının çok önemli olduğunu belirtti.


Toplantıda, kadına yönelik şiddetin boyutları, istatistikler, projenin hedefleri ve çıkış noktası hakkında sunum yapıldı.


Aile içi şiddette farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan "Emniyetteyim" Projesi, şiddete uğrayan kadınların ilk başvuru yerleri olan emniyet güçlerinin müdahalesinin iyileştirilmesine dayanıyor. Proje, Avrupa Birliği ve Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından da destekleniyor. - İstanbul

Haber Yayın Tarihi: 23.06.2014 03:22 Kaynak: AASon Dakika

Uygunsuz görüntüleri ortaya çıkan oyuncu Berk Oktay'dan dava sonrası ilk açıklama: Namus davamdır
İçişleri Bakanı Soylu: Her şeyi bırakıp gazetecilik yapmak istiyorum Son dakika: Parti için resmi başvuruyu yapan Davutoğlu'nun ekibinden ilk açıklama: Partinin logosu ve ismi yarın açıklanacak