"En büyük eroin operasyonu" davasında verilen cezalar Yargıtayca onandı - Son Dakika
Güncel

"En büyük eroin operasyonu" davasında verilen cezalar Yargıtayca onandı

"En büyük eroin operasyonu" davasında verilen cezalar Yargıtayca onandı

Erzurum'da, 1 ton 535 tonla "Cumhuriyet tarihinde tek operasyonda ele geçirilen en büyük miktardaki eroin" davasında yargılanan ve aralarında uyuşturucu şebekesi elebaşı olduğu ileri sürülen Mehmet Zeki Fidan'ın da bulunduğu 7 sanıktan 6'sı hakkında verilen karar Yargıtayca onandı.

18.03.2022 13:08  Güncelleme: 13:39
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Erzurum'da, 1 ton 535 tonla "Cumhuriyet tarihinde tek operasyonda ele geçirilen en büyük miktardaki eroin" davasında yargılanan ve aralarında uyuşturucu şebekesi elebaşı olduğu ileri sürülen Mehmet Zeki Fidan'ın da bulunduğu 7 sanıktan 6'sı hakkında verilen karar Yargıtayca onandı.

Yargıtay 10. Ceza Dairesi, tutuklu sanıklar Mehmet Zeki Fidan, Saruhan Özçelik, Hacı Karahan, Mahmut Mısır, Erdal Ezgi, Ali Yıldırım ve Ahmet Özdemir hakkında davanın görüldüğü Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesinde verilen karara yapılan itirazlar üzerine, dosyayı duruşmasız inceledi.

Sanıklar Fidan, Mısır, Karahan, Yıldırım, Ergi ve Özdemir hakkında verilen kararları hukuka uygun bulan yüksek mahkeme, temyiz istemlerini de reddetti.

Davanın bir sanığı yeniden yargılanacak

Yüksek mahkeme, sanıklar Fidan ve Mısır'ın suçunun ortaya çıkmasında yardım eden Özçelik hakkında, etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanması gerektiğine dikkati çekti. Yargıtay tarafından hakkındaki karar bozulan Özçelik, yeniden yargılanacak.

Davanın geçmişi

Erzurum 1. Ağır Ceza Mahkemesince 22 Haziran 2020'deki karar duruşmasında, Fidan "örgüt kurmak" ve "uyuşturucu veya uyarıcı madde ithal etmek" suçlarından 140 yıl hapse ve 7 milyon 200 bin lira adli para cezasına çarptırılmıştı.

Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan Karahan ve Mısır, 53 yıl 7 gün hapis ve 1 milyon 350 bin lira adli para, Özçelik, 142 yıl hapse ve 3 milyon 602 bin lira adli para cezasına mahkum edilmişti.

Ergi ve Özdemir, 107 yıl 1 ay hapis ve 2 milyon 700 bin adli para, Yıldırım ise 128 yıl 6 ay hapis ve 3 milyon 240 bin lira adli para cezasına çarptırılmıştı.

TCK'nin 61/7 maddesi gereğince 7 sanık hakkında "uyuşturucu veya uyarıcı madde ithal etmek" suçundan verilen hapis cezalarını 30 yıla düşüren heyet, tutuklu 7 sanığın hükümle tutukluluk hallerinin devamına karar vermişti.

M.Ö. ise "örgüte üye olmak" ve "uyuşturucu veya uyarıcı madde ithal etmek" suçlarından beraat etmişti.

Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi ise yerel mahkemenin 8 sanık hakkındaki kararını onamıştı. Bu karara, sanık avukatları ve cumhuriyet savcısı itiraz etmişti.

Tutuksuz yargılanan M.Ö. hakkında ilk derece mahkemesince verilen beraat kararına cumhuriyet savcısınca yapılan itiraz BAM tarafından reddedilmişti. BAM kararına da itiraz olmaması sebebiyle M.Ö. hakkındaki hüküm kesinleşmiş, diğer 7 sanık hakkındaki karar ise temyiz incelemesi için Yargıtaya gönderilmişti.

Olay

Erzurum'da, 24 Ocak 2019'da İran'dan yola çıkıp Gürbulak Sınır Kapısı'ndan yurda girerek İstanbul'a giden tır, polislerce Erzurum- Erzincan kara yolundaki Aşkale Polis Uygulama Noktası'nda durdurulmuş, aramada 17 çuvalda mermer taşlar arasına saklanan 1 ton 535 kilogram eroin ele geçirilmişti.

Ekipler, şebekenin diğer mensuplarını yakalamak için operasyona devam etmiş ve tırı İstanbul'daki buluşma noktasına götürmüştü.

İstanbul'da, buluşma noktasına gelen Özçelik ve Karahan ile Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'ndan Almanya'ya kaçmaya çalışan Fidan gözaltına alınmış ve İçişleri Bakanlığınca tahsis edilen özel jetle Erzurum'a getirilmişti.

Zanlılardan Özçelik'in aracındaki aramalarda, suç geliri olduğu değerlendirilen 27 bin 800 dolar ve 100 avro ele geçirilmişti.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 'En büyük eroin operasyonu' davasında verilen cezalar Yargıtayca onandı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?
  16:53 Murat Kurum'u kızdıran soru: Daha fazla kişi ölünce mutlu mu olacaksınız?

  Arnavutköy'de katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhur İttifakı'nın İBB Adayı Murat Kurum, basın mensuplarından birinin Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısıyla ilgili yönelttiği soruya tepki gösterdi. Kurum, "Daha fazla insanın vefat etmesi sizi mutlu mu ediyor? Bu nasıl bir anlayıştır" dedi.

 • Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama
  16:40 Diyanet'ten torpille işe girenler hakkında açıklama

  Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, hak etmediği halde bir işe girmenin kul hakkı ve vebal olduğunu ancak kazancının helal olduğunu söyledi. Bozkurt, torpille yapılan işe alımların başkalarının haklarını gasp etmek olduğunu belirtti.

 • Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım
  16:27 Feyza Altun: Gözaltına alınırken alkol almadım

  Küfürlü şeriat paylaşımı sonrası gözaltına alınıp serbest bırakılan avukat Feyza Altun, hakkında çıkan iddialar sonrası ''Polisler eve gelince rakı içtim demedim. Polisler geldiği sırada ben evde bir tek rakı içiyordum dedim. Gözaltı sürem başladığı anda içki falan içmedim'' dedi.

 • Ne yapıyorsun Wanda! Paylaştığı son fotoğrafa ''Yenge yapma'' yorumları yağdı
  16:10 Ne yapıyorsun Wanda! Paylaştığı son fotoğrafa "Yenge yapma" yorumları yağdı

  Mauro Icardi'nin sevgili Wanda Nara, verdiği pozlarla adından söz ettirmeye devam ediyor. Güzel modelin son paylaşımına bazı kullanıcılar tarafından ''Yenge yapma'' şeklinde yorumlar geldi.

 • The Office dizisinin oyuncusu Ewen MacIntosh vefat etti
  16:05 The Office dizisinin oyuncusu Ewen MacIntosh vefat etti

  The Office dizisi oyuncularından Ewen MacIntosh, 50 yaşında hayatını kaybetti. Oyuncu yapılan törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

 • Dolar 31 TL'yi gördü
  15:42 Dolar 31 TL'yi gördü

  Güne değer kazanarak başlayan dolar 30,9580 seviyesinden sonra 30,99 TL seviyesini zorlayarak 31 TL'yi test etti. Euro ise 33,47 TL seviyesinden işlem görüyor.

 • RTÜK, Kızılcık Şerbeti'nde aynı markanın reklamını yapılmasından dolayı kanala ceza verdi
  15:34 RTÜK, Kızılcık Şerbeti'nde aynı markanın reklamını yapılmasından dolayı kanala ceza verdi

  RTÜK, Kızılcık Şerbeti'nde bölüm içerisinde birden çok aynı deterjan markasının reklamını yaptığı gerekçesiyle Show TV'ye idari para cezası verdi. Cezayı açıklayan RTÜK üyesi İlhan Taşçı "Niyet ceza olunca bazen kahve bazen deterjan bazen de yumuşatıcı bahane oluyor" dedi.

 • Özel mi Kılıçdaroğlu mu? ''Hangisi daha başarılı?'' anketinde aradaki fark çok fazla
  15:32 Özel mi Kılıçdaroğlu mu? "Hangisi daha başarılı?" anketinde aradaki fark çok fazla

  Yerel seçimlerle ilgili geri sayım devam ederken CHP seçmeniyle yapılan anketten çıkan sonuç hayli şaşırtıcı... Ankette katılımcılara ''Özgür Özel'i Kemal Kılıçdaroğlu ile karşılaştırırsanız hangisini genel başkan olarak daha başarılı buluyorsunuz?'' sorusu yöneltildi. Bu soruya Özel cevabını verenlerin oranı yüzde 37 olurken, tercihini Kılıçdaroğlu'ndan yana kullananların oranı ise yüzde 62 olarak belirlendi.


Advertisement