En Büyük Fransız Edebiyat Ödülü Biyoloji Öğretmeninin - Son Dakika

En Büyük Fransız Edebiyat Ödülü Biyoloji Öğretmeninin

02.11.2011 17:24
En Büyük Fransız Edebiyat Ödülü Biyoloji Öğretmeninin, System.String[]

Fransa'daki en büyük edebiyat ödülü olarak kabul edilen Prix Goncourt ödülünü, Fransa'nın Lyon kentindeki bir lisede biyoloji öğretmeni olarak görev yapan Alexis Jenni kazandı.

Fransa'daki en büyük edebiyat ödülü olarak kabul edilen Prix Goncourt ödülünü, Fransa'nın Lyon kentindeki bir lisede biyoloji öğretmeni olarak görev yapan Alexis Jenni kazandı.

Jenni'nin, "L'Art français de la Guerre" (Fransız Savaş Sanatı) adlı romanıyla kazandığı ödül, her yıl geleneksel olarak yapıldığı gibi, ödül komitesinin biraraya geldiği Fransa'nın başkenti Paris'teki Drouant adlı restoranda ilan edildi.

Sadece 13 dolar değerindeki bir çantayla gelmesine karşın ödül sahibine büyük övgünün yanı sıra önemli ölçüde kitap satışı imkanı getiren ödülü geçen yıllarda kazanan yazarlar arasında, Marcel Proust, Simone de Beauvoir ve Marguerite Duras gibi isimler bulunuyor.

Yaptığı açıklamada, Jenni'nin romanının açık favori olduğunu belirten ödül jürisinde yer alan Didier Decoin, romanın ödül komitesinde yapılan oylamada birinci turda 3'e karşı 5 alarak seçildiğini kaydetti.

Ödülü geçen yıl kadınlar ve İslam konularındaki tartışmalı yazılarıyla tanınan, en çok satan Fransız yazar Michel Houellebecq, "La Carte et Le Territoire" (Harita ve Saha) adlı eseriyle kazanmıştı. - PARİS

En Büyük Fransız Edebiyat Ödülü Biyoloji Öğretmeninin

- Kaynak: AA

Son Dakika Kültür Sanat En Büyük Fransız Edebiyat Ödülü Biyoloji Öğretmeninin - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

İHA üretim merkezini görüntülerken gözaltına alınan 2 Rus vatandaşının televizyoncu olduğu ortaya çıktı Yasak Elma'nın Şahika'sı Nesrin Cavadzade'nin diziden ayrılacağı iddia edildi İnsansız Hava Aracı AR-GE Merkezi'ni görüntüleyen 2'si Rus 3 kişi gözaltına alındı Bu işte bir terslik var! Sokak kısıtlamasının başladığı saatlerde dikkat çeken yoğunluk "Yeni evimizde ilk gecemiz" notuyla paylaştı! Şeyma Subaşı Miami'den ev aldı Son Dakika: Türkiye'de 4 Aralık günü koronavirüs nedeniyle 193 kişi vefat etti, 32 bin 736 yeni vaka tespit edildi Çekya'da bilim insanları, koronavirüsü yüzde 99 oranında yok eden kağıt üretti Kahramanmaraş'ta polisimizi şehit eden katilin cenazesi morgda kaldı