En Genç Arap Lider : Katar Emiri Temim - Son Dakika

En Genç Arap Lider : Katar Emiri Temim

27.06.2013 16:21
En Genç Arap Lider : Katar Emiri Temim

Katar Emiri Halife Al Sani'nin koltuğunu oğluna devretmesiyle birlikte, Esed Ortadoğu'nun en genç lideri olma özelliğini kaybetti

Katar Emiri Şeyh Hamad bin Halife Al Sani'nin görevini oğlu Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'ye devretmesiyle beraber, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, Ortadoğu'nun en genç lideri unvanını yitirirken, Arap liderlerinin ilerleyen yaşlarına rağmen görevde kalmaları, yeni bir tartışma konusunu da beraberinde getirdi.

Arap coğrafyasının en genç lideri 33 yaşındaki Şeyh Temim bin Hamad Al Sani olurken, en yaşlı lideri de  89 yaşındaki Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz olarak biliniyor.

Abdulaziz'i sırasıyla Kuveyt Emiri Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah (84) ve  Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani (79) Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas (78) Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika (76), Umman Kralı Sultan Kabus bin Said (73), Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi (62), Bahreyn Kralı Hamad bin İsa Al Halife el-Umr (63),  BAE Cumhurbaşkanı Halife bin Zahid Al Nahyan (65), Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Gulle (66), Tunus Cumhurbaşkanı Munsıf el-Merzuki (68), Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi (68), Sudan Cumhurbaşkanı Ömer Hasan el-Beşir (69), Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman (69), Fas Kralı 6'ncı Muhammed (50), Ürdün Kralı 2'ci Abdullah (51), Komor Federal Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ikililou Dhoinine (51), Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud (57), Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Veled Abdulaziz (57), yine 50'li yaşlarını süren Libya Milli Genel Kongresi Başkanı Nuri Busehmeyn ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed (48) takip ediyor.

Katar'da, diğer ülkelerde olduğu gibi bir Arap baharı yaşanmamasına rağmen, Katar Emiri koltuğunu oğluna bırakırken "yeni nesillere" fırsat verilmesi ve demokrasi adına bunun yapılması gerektiğini belirtmiş, görevini Veliaht Prens Temim bin Hamad Al Sani'ye devretmişti.

Katar'da, iktidarı babasından devraldıktan sonra kabinede revizyona giden Emir Şeyh Temim de yeni kabinede 2007'den bu yana başbakanlık ve dışişleri bakanlığı yapan Şeyh Hamad bin Casim bin Cabir Al-Sani'nin görevine son verip, Abdullah bin Nasır bin Halife Al-Sani'yi başbakan ve içişleri bakanı olarak atadı.

Emir tarafından yayımlanan kararnamade, Ahmed bin Abdullah bin Zeyd Al Mahmud başbakan yardımcısı görevinde kalırken, dışişleri bakanlığına Halid bin Muhammed el- Atiye, Ekonomi ve Ticaret Bakanlığı'na da El Cezire Televizyonu Genel Müdürü Şeyh Ahmed bin Casim el-Sani'yi atanmıştı. - Doha

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel En Genç Arap Lider : Katar Emiri Temim - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement