En Sessiz Halk Oyunu Topluluğu - Son Dakika

En Sessiz Halk Oyunu Topluluğu

01.01.2012 11:46
En Sessiz Halk Oyunu Topluluğu, System.String[]

Fatma Kalay - Konya'da işitme engelli öğrenciler tarafından kurulan halk oyunları topluluğunun, duymamalarına rağmen yüksek ritmli parçalar eşliğinde yöresel oyunları sergilemeleri dikkati çekiyor.

Fatma Kalay - Konya'da işitme engelli öğrenciler tarafından kurulan halk oyunları topluluğunun, duymamalarına rağmen yüksek ritmli parçalar eşliğinde yöresel oyunları sergilemeleri dikkati çekiyor.

Konevi İşitme Engelliler İlköğretim Okulu öğretmeni Gülbin Güçlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 5 ay önce işitme engelli öğrencilerden oluşan 6 kişilik bir halk oyunları ekibi kurduklarını söyledi.

Öğrenciler arasında yapılan seçmelerin ardından bir ay önce çalışmalara başladıklarını anlatan Güçlü, Van depreminin ardından anlamlı olacağını düşündükleri için Van'a ait halk oyunlarını işitme engelli öğrencilere öğrettiklerini bildirdi.

İşitme engelli öğrencilerin ilk başlarda ritm konusunda zorluk çektiğine değinen Güçlü, her bir öğrencinin aşinalık kazanması için hareketleri sıklıkla tekrar ettiklerini açıkladı.

-"Figürleri tek tek sayılara döküyoruz"-

Öğrencilerin anlaması için oyunu parçalar haline böldüklerini, figürleri sayılarla ifade ettiklerini belirten Güçlü, "Her figüre bir sayı vererek ekibe öğretiyoruz. Hangi sayıda ve hangi el işaretinde ne yapacaklarını belki de 30 kez tekrar ettikten sonra öğreniyorlar" dedi

İşitme engelli öğrencilerin hareketlere ayak uydurabilmeleri için bu tekrarları yaptıklarını dile getiren Güçlü, şunları kaydetti:

"İlk önce çok yavaş bir şekilde öğrencilere oyunu gösteriyoruz. Hareketlerin aşinalık kazanmasını sağlıyoruz. Hareketleri öğrettikten sonra oyunun ritmini vermeye çalışıyoruz. Son olarak müzik eşliğinde birlikte çalışıyoruz. İşitme engelli oldukları için sadece görsel olarak hareketleri öğretiyoruz. Oyun esnasında karşılarında durarak kendilerine el işaretleriyle komut veriyorum."

2012 Mayıs ayında İzmir'de düzenlenecek Sanat Eğitimi Proje Tasarım Olimpiyatı'na (SEPTO) katılmayı düşündüklerini ifade eden Güçlü, ekibe yeni öğrenciler alarak işitme engelliler arasında düzenlenen diğer yarışmalara da katılmayı hedeflediklerini söyledi.

Öğrencilere Van'a ait 'üç ayak', 'kelekvan' ve 'şemmame' gibi 4 oyun öğrettiklerini anlatan Güçlü, bunların dışında 7 oyunu daha sergileyeceklerini sözlerine ekledi.

- KONYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel En Sessiz Halk Oyunu Topluluğu - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

FETÖ iddiası sonrası İYİ Partili Ümit Özdağ'ın ihracı için ilk adım atıldı Galatasaray, evinde ilk kez Alanyaspor'a yenildi Sağlık Bakanlığı, çelişki sonrası koronavirüs tablosunu değiştirdi! Yeni hasta sayısı 2 bini aştı Alanyasporlu futbolcuların penaltı beklediği pozisyonda hakemin verdiği karar sosyal medyada tepki gördü ABD, Karabağ savaşına dahil oldu! Pompeo, Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanlarını ülkesine davet etti Suudi Arabistan'da Türk mallarına boykota ülkenin en büyük süpermarket zinciri de katıldı "Saplantılı" aşığı tarafından katledilen Hazal Tektaş'ın son görüntüleri ortaya çıktı Koronavirüs sonrası nüfusu iki kat artan Muğla'da arazi fiyatları dörde katlandı