Son Dakika Haberleri: Endonezya'da taksiciler, 6 aylık bebeğin cenazesini vermeyen hastaneyi bastı
BBC

Endonezya'da taksiciler, 6 aylık bebeğin cenazesini vermeyen hastaneyi bastı

18 gün önce

Endonezya'nın Padang kentinde onlarca motosiklet sürücüsü, faturalar ödenmediği gerekçesiyle 6 aylık bebeğin cenazesini morgda rehin tutan hastaneyi bastı. Olayın ardından polis çağıran hastane yetkilileri, videonun sosyal medyada yayılmasının ardından özür diledi ve ailenin borcunu sildi.

Endonezya'nın Padang kentinde onlarca motosiklet taksicisi, faturalar ödenmediği için, ameliyat sonrası ölen 6 aylık bebeğin cenazesini vermeyen hastaneyi bastı.

Cep telefonuyla çekilen görüntülerde konvoy halinde Muhammad Djamil Hastanesi'ne gelen taksicilerin meslektaşlarının oğlunun cenazesini alıp çıktıkları görülüyor.

"İNSANLIK GÖREVİMİZİ YAPTIK"

Wardiansyash adlı bir taksici BBC'ye İslam'da cenazelerin bekletilmemesi gerektiğini belirterek "İnsanlık görevimizi yaptık" dedi. Taksici sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hastane cenazeyi vermek için 25 milyon rupi'lik (yaklaşık 1775 dolar) faturanın ödenmesini istiyordu. Ailenin bunu ödeyecek gücü yoktu. Güvenlik önce bizi durdurmaya çalıştı. Ancak çok kalabalık olduğumuz için vazgeçtiler."

"HASTANE BEBEĞİMİZİ VERMEDİ"

Anne Dewi Surya da, kızının cenaze töreninde "Hastane bebeğimizi vermedi. İşlemleri uzattıkları için kızımın cenazesi morgda çok uzun süre kaldı. Taksiciler de öfkelenip zorla aldılar" diye konuştu. Lenf bezi enfeksiyonu ameliyatı geçiren Alif Putr adlı bebeğin Salı sabahı öldüğü açıklandı.

Alif'in babasının hastane masraflarını karşılamak için meslektaşlarından para bulmaya çalıştığı ancak bunu başaramadığı belirtiliyor. Ülkede motosiklet taksicilerinin ayda ortalama 300-400 dolar kazandıkları belirtiliyor. Endonezya'da daha önce yeni doğan bebeklerin hastane masrafları ödenmediği için ailelerine verilmediği vakalar tartışma yaratmıştı.

AİLEDEN ÖZÜR DİLEYEREK BORCU SİLDİ

Önce polis çağıran hastane yetkilileri, videonun sosyal medyada paylaşılmasından sonra aileden özür diledi ve borcun silindiğini açıkladı.

Hastanenin genel müdürü Yusirwan Yusuf olayın bir yanlış anlama olduğunu savunarak, "Ailenin durumundan şikayet dilekçelerini gördükten sonra haberdar olduk. Biz devlet hastanesiyiz ve hastalarımıza tedavi için paraları olup olmadığını sormayız" dedi ve taksicileri sorumsuzca davranmakla suçladı. Yusirwan, "Standart bir prosedürümüz var ve buna müdahale edildi. Cesette bulaşıcı bir hastalık olsaydı, hesabını kim verecekti?" diye konuştu.

Endonezya'da taksiciler, 6 aylık bebeğin cenazesini vermeyen hastaneyi bastı
BBC
Haber Yayın Tarihi: 22.11.2019 05:50 Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "İdolünüz kim?" diye sordular, verdiği yanıt salonda büyük alkış aldı Yunanistan eski Dışişleri Bakanı Bakoyannis: Türkiye ile savaşa girersek yalnız kalırız Alman Seyahat Acenteleri Birliği'nden Türkiye itirafı: Eski gücüne geri döndü