Endonezya'dan Myanmar ordusunun yeni bir seçim düzenleme planını desteklediği iddialarına yalanlama - Son Dakika

Endonezya'dan Myanmar ordusunun yeni bir seçim düzenleme planını desteklediği iddialarına yalanlama

23.02.2021 16:23
Endonezya'dan Myanmar ordusunun yeni bir seçim düzenleme planını desteklediği iddialarına yalanlama, System.String[]

Endonezya yönetimi, 1 Şubat'taki askeri darbe sonrası Myanmar ordusunun yeni bir seçim düzenleme planını desteklediği iddialarını yalanladı.

Endonezya yönetimi, 1 Şubat'taki askeri darbe sonrası Myanmar ordusunun yeni bir seçim düzenleme planını desteklediği iddialarını yalanladı.

Endonezya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Teuku Faizasyah, Myanmar'ın başkenti Yangon'da Endonezya Büyükelçiliği önünde düzenlenen gösteriye ilişkin açıklama yaptı.

Eylemcilerin, Endonezya'nın Myanmar'da yeni bir seçimi desteklediği iddialarının gerçeği yansıtmadığını vurgulayan Faizasyah, Endonezya'nın Myanmar ordusunun yeni bir seçim planının içinde hiçbir şekilde bir konumu olmadığını ifade etti.

Endonezya'nın, Myanmar'a ilişkin Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) dışişleri bakanları özel toplantısı öncesi üye ülkelerin görüşüne başvurduğunu aktaran Faizasyah, ülkesinin, Myanmar'ın da arasında olduğu ASEAN'nin uzlaşma kararını kabul edeceğini kaydetti.

Faizasyah ayrıca, Endonezya'nın Myanmar'da tüm tarafları kapsayan demokratik bir siyasi sürece yönelik çözümün arayışı içinde olduğunu dile getirdi.

Myanmar'da askeri darbe

Myanmar ordusu, kendine yakın siyasi grupların 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı iddialarını ortaya atması ve ülkede yükselen gerilimin ardından 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu.

Ordu, Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii başta olmak üzere pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve 1 yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

BM ve Avrupa Birliği (AB) başta olmak üzere uluslararası toplum darbeyi kınamış; Türkiye, en sert tepki veren ülkelerin başında gelmişti. ABD, Kanada ve İngiltere, darbede rol oynayan askeri yetkililere yaptırım uygulamıştı.

Halk, 6 Şubat'ta demokrasiye dönüş talebiyle gösterilere başlarken polis yer yer göstericilere müdahalelerde bulunmuş, ordu bazı kentlerde sıkıyönetim kararı almıştı.

Darbe karşıtı gösterilerde şimdiye kadar 3 kişi, güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu hayatını kaybetmişti.

Gözaltına alınan üst düzey hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmaları sürerken Suu Çii, 1 Mart'taki duruşmaya kadar gözaltında tutulacak.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Endonezya'dan Myanmar ordusunun yeni bir seçim düzenleme planını desteklediği iddialarına yalanlama - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Paloma Faith, fazla süt üreten göğüslerinin ağrısını dindirmek için çözümü lahanada buldu Davutoğlu'ndan Berat Albayrak açıklaması: Bakan yapmayın diye Erdoğan'a yalvardım Kayseri Valisi Günaydın'dan 'normalleşme' değerlendirmesi: Bu tabloya göre mümkün değil Bakım merkezinde zihinsel engelli gencin darbedildiği anların görüntüleri ortaya çıktı Milan, yeni sözleşme için Hakan Çalhanoğlu'na 4 milyon euro teklif etti Brezilyalı şarkıcı Anitta'nın anüsüne yaptırdığı dövme görüntüleri internete sızdı Erdoğan'dan zincir marketlerin fahiş fiyat uygulaması sonrası talimat: Tarım Kredi marketlerinin sayısı artırılacak Kılıçdaroğlu'nun "128 milyar doları ne yaptın, kime verdin?" sorusuna Erdoğan'dan yanıt